کد خبر: 22035
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷

شعار سال :  نفربر نوعی خودروی زرهی جنگی است که برای حمل و نقل سربازان در میدان جنگ بکار می‌رود. نفربر‌ها معمولاً تنها به مسلسل مسلح هستند؛ اما ممکن است به سلاح‌هایی همانند موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) یا خمپاره‌انداز هم مجهز باشند. در واقع نفربر‌ها برخلاف تانک‌ها و خودرو‌های جنگی پیاده‌نظام برای جنگ مستقیم

«نفربرِ رخش» اسب پرتوان نیرو‌های مسلح در میدان نبرد + فیلم و تصاویر

شعار سال :  نفربر نوعی خودروی زرهی جنگی است که برای حمل و نقل سربازان در میدان جنگ بکار می‌رود. نفربر‌ها معمولاً تنها به مسلسل مسلح هستند؛ اما ممکن است به سلاح‌هایی همانند موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) یا خمپاره‌انداز هم مجهز باشند. در واقع نفربر‌ها برخلاف تانک‌ها و خودرو‌های جنگی پیاده‌نظام برای جنگ مستقیم طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای حمل ایمن نیرو‌های نظامی به خط مقدم نبرد ساخته شده‌اند و سلاح آن‌ها برای دفاع از خود است.
نفربر‌ها در انواع چرخ‌دار و شنی‌دار (مثل شنی تانک‌ها) ساخته می‌شوند. اغلب آن‌ها توان حرکت در آب با سرعت کمی در حدود ۵ کیلومتر در ساعت را هم دارند که به آن‌ها قابلیت گذشتن از رودخانه‌های کوچک را می‌بخشد. در نفربر‌های شنی‌دار چرخش شنی نیروی لازم برای حرکت در آب را فراهم می‌کند و نفربر‌های چرخ‌دار به واترجت مجهز می‌شوند. موتور آن‌ها معمولاً یک موتور دیزلی شبیه به موتور‌های کامیون‌ها یا اتوبوس‌های معمولی است. برای مثال موتور ام۱۱۳ رایج‌ترین نفربر غربی همان موتور اتوبوس‌های شهری جنرال موتورز است.
زره نفربر‌ها معمولاً لایه نازکی از فولاد یا آلومینیوم است که در مقابل آتش سلاح‌های سبک و بیشتر ترکش‌ها مقاومت کامل دارد. رایج‌ترین سلاح آن‌ها یک تیربار سنگین کالیبر ۵۰ (۱۲٫۷ میلی‌متر) است. نفربر‌هایی که به توپ‌های اتوماتیک ۲۰ میلی‌متری به بالا مجهزند معمولاً در کلاس خودرو رزمی پیاده‌نظام طبقه‌بندی می‌شوند که توان جنگ مستقیم با دشمن دارند.
 

سان دیدن سردار احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی از نفربرهای رخش

از نفربر‌ها می‌توان برای مأموریت‌های دیگری به جز انتقال سربازان نیز استفاده کرد. بسیاری از توپ‌ها، راکت‌اندازها، خمپاره‌انداز‌ها یا ضدهوایی‌های خودکششی با افزودن سلاح مربوطه به یک شاسی نفربر ساخته شده‌اند. برخی نفربر‌ها که مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک یا توپ‌هایی مشابه توپ تانک هستند، نقش یک خودرو شکارچی تانک را بازی می‌کنند.
مسئولان صنایع دفاعی کشورمان نیز در این عرصه هم مانند سایر عرصه ها پس از اینکه کشورمان در دوران دفاع مقدس تحت شدیدترین تحریم ها قرارگرفت، به فکر خودکفایی افتادند و انواع محتلف آن را طراحی و تولید کردند.
 نفربر رخش در صنایع شهید کلاهدوز که یکی از شرکت های زیر مجموعه صنایع دفاع است، طراحی و در حوالی سال ۸۵ رونمایی شد. این نفربر چرخدار به منظور سرعت بالا در جاده‌ها طراحی شده که از تحرک خوبی در جاده‌های ناهموار هم برخوردار است و قابلیت حمل ۱۰ نفر را دارد.
«نفربر رخش» به وسیله یک مسلسل خودکار ۱۲.۷ میلیمتری (دوشکا) که درون یک کابین قرار دارد مسلح شده است که دیگر تسلیحات مانند مسلسل‌های ۷.۶۲ میلیمتری یا تفنگ‌های آب پاش برای موثر بودن در اغتشاشات و درگیری‌های شهری نیز قابلیت نصب بر روی آن را دارند.
 

نفربر رخش در یکی از نمایشگاه های صنایع دفاعی
۱۰ سرنشین این نفربر از طریق ۱۰ دیدگاه و منفذ تیراندازی که بر روی بدنه رخش قرار دارد می‌توانند فضای بیرونی را رصد و در صورت نیاز مبادرت به تیراندازی کنند.
بدنه نفربر رخش از لایه‌های کامپوزیت سرامیکی تشکیل شده که توانایی مقاومت در برابر گلوله‌های ۱۲.۷ و ۱۴.۵ میلیمتری را دارد. همچنین تجهیزات ایجاد دود برای انجام عمل استتار و حفاظت از سرنشینان در برابر حملات شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای از دیگر ویژگی‌های این نفربر است.
این خودروی زرهی ۹ تنی، از موتوری با قدرت ۱۵۵ اسب بخار نیروی پیشران خود را تامین می‌کند که حداکثر سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت را برای آن به همراه دارد.
 
مشخصات فنی
 بدنه رخش از فولاد ساخته شده است که می‌تواند سرنشینان را از بازو‌های کوچک ۷.۶۲ میلی متر محافظت کند. محل قرارگیری راننده در قسمت سمت چپ وسیله نقلیه است که کنار محل نشستن فرمانده قرار دارد. محل نشستن هر دو سرنشین در این خودرو زرهی توسط صفحات ضدگلوله محافظت می‌شوند، این خودرو توانایی انتقال ۸ سرباز کاملاً مجهز در قسمت سرنشینان را دارد. پوشش ضدگلوله این خودرو به سربازان این توانایی را می‌دهد تا سلاح‌های خود را از داخل وسیله نقلیه با سطح محافظت بالا شلیک کنند.
خدمه می‌توانند به سرعت از طریق درب در دو طرف بدنه و در‌های دوقلوی در قسمت عقب بدنه خودرو وارد  و از آن خارج شوند.
موتور رخش هم یک موتور دیزلی ۴ سیلندر DO ۸۲۴LFL۰۹ با توان ۱۵۵ اسب بخار و سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در جاده و با تحرک عالی در خارج از جاده است.

 


نفربر رخش در یکی از هنگ های مرزی
این خودرو در نسخه‌های مختلفی ارائه شده است که کامل ترین نسخه آن دارای یک مسلسل ۱۲.۷ میلی متری است که به بالای بدنه متصل شده و دارای یک پایه قابل چرخش است. نسخه‌های دیگر با توپ ضد هوایی ZU-۲۳-۲، ۲۳ میلی متر یا یک تیربار ۳۰ میلی متری شبیه به نمونه‌هایی که در BMP-۲ روسی استفاده می‌شود، ساخت شده است
تجهیزات استاندارد برای رخش شامل سیستم تورم لاستیک مرکزی است که به راننده اجازه می‌دهد فشار تایر را متناسب با عبور از زمین، لاستیک‌های مجهز به آپارتمان، قفل دیفرانسیل و وینچ تنظیم کند. از آنجا که در دمای محیط بالا مستقر می‌شود، سیستم تهویه مطبوع به صورت استاندارد نصب می‌شود.
از آنجا که «نفربر رخش» قدرت تحرک خوبی دارد، از آن می‌توان برای طیف گسترده‌ای از مأموریت‌های میدان نبرد و همچنین به عنوان وسیله‌ای برای تامین امنیت داخلی بهره برد.
مشتریان این خودرو می توانند در صورت خرید رخش می توانند تجهیزات اضافی از جمله محفظه های پرتاب نارنجک دودزا، سیستم NBC و زره‌های سرامیکی اضافی را هم سفارش دهند که قدرت محافظت در برابر مسلسل ۱۲.۷ میلی متر را تا ۱۴.۵ میلی متر را افزایش می‌دهد.
 نفربر رخش در یکی از معروف‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی ایرانی یعنی سریال پایتخت ۵ هم حضور داشته و گوشه‌ای از قابلیت‌های آن نشان داده شده است.
 
مشتریان خارجی
تجهیزات و سامانه‌های دفاعی ساخت کشورمان همواره به دلیل کیفیت ساخت و توان مقاومت بالا در جبهه های نبرد مشتریان خارجی هم داشته است. سودان یکی از مشتریان تسلحیات نظامی کشور به ویژه نفربر رخش است که از این خودرو در ارتش این کشور و برای مقابله با گروهک های تروریستی استفاده می شود.

 

 

رخش در رسانه های خارجی
انستیتو بین المللی تحقیقات صلح استکهلم سال ۲۰۱۲ در گزارشی به بررسی این خودرو پرداخته و خبر صادرات ۲۰ فروند از این خودرو‌ها در سال ۲۰۰۴ به سودان را اعلام کرده است که تحویل آن‌ها از سال ۲۰۰۵ آغاز و یکسال بعد در سال ۲۰۰۶ به طور کامل تحویل شدند.
پایگاه تحلیلی RESEARCH GATE در گزارشی که مربوط به سال ۲۰۰۶ است خبر رونمایی و تحویل این خودرو را اعلام کرده است.
شعار سال،بااندکی اضافات وتلخیص برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان،تاریخ انتشار: 13 مرداد 1398،کدخبر:7021904،www.yjc.ir

 

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها