کد خبر: 20829
تاریخ انتشار: یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

شعارسال: علیرضا دبیر رییس جدید فدراسیون کشتی پس از بازگشت از سفر کربلا تغییرات در این فدراسیون را با انتصاب حمید سوریان نابغه کشتی فرهنگی به عنوان نایب دبیر فدراسیون کشتی کلید زد. انتخابی که خیلی قابل پیش بینی نبود. به این ترتیب در راس فدراسیون کشتی دو قهرمان بلامنازع و ستاره پیشین این ورزش

ماموریت دشوار دو قهرمان

شعارسال: علیرضا دبیر رییس جدید فدراسیون کشتی پس از بازگشت از سفر کربلا تغییرات در این فدراسیون را با انتصاب حمید سوریان نابغه کشتی فرهنگی به عنوان نایب دبیر فدراسیون کشتی کلید زد. انتخابی که خیلی قابل پیش بینی نبود. به این ترتیب در راس فدراسیون کشتی دو قهرمان بلامنازع و ستاره پیشین این ورزش قرار گرفته‌اند. چهره‌های محبوبی که باید وضعیت نه چندان مطلوب ورزش کشتی را بهبود دهند. ماموریتی بسیار دشوار که پیش از آن رسول خادم نتوانست در آن چندان موفق باشد.

علیرضا دبیر در اولین حکم خود پس از رسیدن به ریاست فدراسیون کشتی، حمید سوریان دارنده ۷ مدال طلای جهان و المپیک را به عنوان سرپرست نایب رئیسی فدراسیون کشتی انتخاب کرد.

حمید سوریان را حالا می‌توان یکی از جوانترین مدیران ورزشی نامید. او که هنوز ۳۴ سالش هم تمام نشده، بعد از المپیک ۲۰۱۶ دیگر به کشتی برنگشت و از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

این فرنگی کار سبک وزن با ۶ مدال طلای جهان و یک مدال طلای المپیک عنوان پرافتخارترین کشتی گیر ایرانی را یدک می‌کشد.

انتصاب حمید سوریان از چند جهت قابل توجه است؛ اول: با این انتصاب حمید سوریان اولین تجربه مدیریتی خود را تجربه خواهد کرد. دوم: دبیر و سوریان هر دو از اهالی شهر ری هستند و این می‌تواند در فضای قطبی کشتی اثرگذار باشد. سوم: سوریان به عنوان یک قهرمان کشتی فرنگی حالا نایب رییس فدراسیون شده است تا توازن قدرت در فدراسیون میان کشتی آزاد و کشتی فرنگی نسبتا برقرار شود.

مراسم معارفه سوریان با حضور علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی برگزار شد.

دبیر، رییس فدراسیون کشتی در این جلسه که با حضور مربیان تیم ملی و اعضای فدراسیون برگزار شد، گفت: “همیشه در تغییرات مدیریتی این وجود داشته که رییس جدید افرادی را انتخاب می‌کند که بتواند با آن‌ها کار کنند.”

او به توانایی‌های سوریان اشاره کرد و افزود: «حمید سوریان ابر مرد کشتی ایران است که همه به وجودش افتخار می‌کنیم. البته آرزوی این را دارم که حسن یزدانی هم بتواند بیشتر از حمید مدال بگیرد.»

رییس فدراسیون کشتی گفت: “حمید سوریان افتخار داد به ما که قبول کرد نایب رییس باشد. او خیلی به من فشار آورد که حضور در انتخابات را بپذیرم، اما وقتی پذیرفتم همان حرف‌هایی که حمید به من می‌زد را من به خودش زدم. البته قبول نمی‌کرد، اما چهارشنبه با حضور ۱۰ نفر توانستیم او را راضی کنیم.”

او همچنین به اختیارات حمید سوریان به عنوان نایب رییس فدراسیون اشاره کرد و گفت: «حمید به اندازه من اختیارات دارد. حرف من حرف حمید هست و تصمیماتی که حمید بگیرد انگار که من گرفته ام.»

دبیر بار دیگر با تمجید از پرافتخارترین کشتی گیر ایرانی گفت که حمید سوریان می‌تواند وزیر و یا نماینده مجلس باشد. چرا نباشد؟ چرا باید قهرمامان کشتی رو محدود کرد.

سوریان در تمرین تیم ملی کشتی فرنگی حضور یافت

سوریان دقایقی بعد از معارفه در خانه کشتی، لباس ورزشی به تن کرد و در کنار شاگردان محمد بنا به تمرین پرداخت. سوریان با فرنگی کاران سرشاخ شد و بعد از مدت‌ها در خانه کشتی یک تمرین نسبتا سنگین را پشت سر گذاشت.

حالا باید دید دو قهرمان نامدار جهان و المپیک به عنوان رئیس و نایب رئیس در رأس فدراسیون کشتی کشور چه برنامه‌هایی را برای ورزش ملی ایران تدوین خواهند کرد. به نظر می‌رسد آن‌ها کار بسیار دشواری برای موفقیت در این مسیر دارند.

همچنین با نظر دبیر عبدالمهدی نصیرزاده کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی نیز در کمیته لیگ، جانشین مهدی توکلی شد. علیرضا دبیر وعده داده است که تغییرات زیادی در فدراسیون کشتی ایجاد نخواهد کرد و با نیروهای موجود کار را پیش خواهد برد.

دبیر و سوریان رابطه دوستی نزدیکی دارند

انتخابات بحث برانگیز فدراسیون کشتی

۲۶ تیرماه انتخابات فدراسیون کشتی پس از رد و تایید صلاحیت مکرر برخی نامزد‌ها برگزار شد و علیرضا دبیر در دور دوم به ریاست فدراسیون رسید. در این انتخابات امیررضا خادم و عباس جدیدی دو قهرمان پیشین کشتی کشورمان به دلایل نامعلومی ردصلاحیت شدند و نتوانستند در انتخابات شرکت کنند.

خادم در اعتراض به عدم تایید صلاحیت خود در اینستاگرام نوشت: «تا شب عید معاون وزارت ورزش بودم. اگر اشکالی در اعمال خود داشتم چرا به آن رسیدگی نمی‌شد و چرا به راحتی می‌توانستم به ارتکاب هر کاری مبادرت بورزم؟ قبل از آن هم چهار سال نماینده مجلس بودم.»

در این انتخابات در تائید صلاحیت دبیر نیز شبهاتی ایجاد شد. شب پرماجرای انتخابات، ابتدا وزیر ورزش به بهروز نعمتی سرپرست وقت فدراسیون اعلام کرد صلاحیت دبیر تایید شده است. سپس حراست وزارت ورزش این خبر را تکذیب کرد. ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز انتخابات، حراست این وزارتخانه خبر از حضور دبیر در انتخابات داد.

سرانجام انتخابات برگزار شد و در دور اول دبیر ۱۸ رای، نصیرزاده ۱۲ رای و حمید بنی تمیم ۱۱ رای آوردند تا رقابت دبیر و عبدالمهدی نصیرزاده به دور دوم بکشد.

در این مرحله، نصیرزاده همان تعداد رای دور اول را تکرار کرد، اما ۳۱ رای به حساب علیرضا دبیر واریز شد.

دبیر درباره تاخیر در تایید صلاحیتش گفت: «واقعاً وقت بنده را گرفت و نگذاشت با برخی که به دوستان دیگر رای دادند ارتباط بگیرم، البته مشکلی ندارد. من معتقدم اگر خدا نخواهد برگی از درخت نمی‌افتد. اولین کاری که می‌کنم فردا صبح عازم کربلا خواهم شد.»

نصیرزاده هم پس از ناکامی در انتخابات، در جمع خبرنگاران گفت: «چیدمان مجمع مهندسی شده و حتی بهروز نعمتی [سخنگوی هیئت رئیسه مجلس و سرپرست موقت فدراسیون] تبلیغ کاندیدای خاصی را می‌کرد. هر چه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک. وزارت ورزش باید رویه سالم‌تری در پیش بگیرد.»

علیرضا دبیر مدال طلای المپیک سیدنی را برد

علیرضا دبیر قهرمان المپیک سیدنی است و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ برای پنج سال پیاپی در فینال مسابقات جهانی و المپیک حضور داشت که حاصل آن دو طلا و سه نقره بود.

دبیر تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی آغاز کرد و با اخذ مدرک دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساند. او هم‌اکنون با مرتبه علمی استادیار عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است.

او از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲عضو دوره‌های سوم و چهارم شورای شهر تهران بوده است. دبیر با سیاست هم بیگانه نیست. اگر برادران خادم به حسن روحانی و اعتدالگرایان نزدیک شدند. دبیر نیز سالها در طیف همراهان محمد باقر قالیباف قرار داشت اما در اواخر دوران شهرداری قالیباف با او به اختلاف خورد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 6 مرداد 1398 ، کدخبر: 407101 ، www.fararu.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها