کد خبر: 20781
تاریخ انتشار: یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰

شعار سال: امروز مطالبه شفافیت آرای نمایندگان و تصمیم‌گیران کشور، به یک خواسته عمومی تبدیل شده است و بر خلاف ادعای آقای صدر، بسیاری از مخالفان این لوایح در مجمع تشخیص، قاطعانه نظر خود را اعلام کرده‌اند. «مهدی مظهر» در یادداشت روزنامه «وطن امروز» نوشت: بتازگی سیدمحمد صدر، یکی از اعضای موافق FATF در مجمع

ادعاهای عجیب درباره FATF

شعار سال: امروز مطالبه شفافیت آرای نمایندگان و تصمیم‌گیران کشور، به یک خواسته عمومی تبدیل شده است و بر خلاف ادعای آقای صدر، بسیاری از مخالفان این لوایح در مجمع تشخیص، قاطعانه نظر خود را اعلام کرده‌اند.

«مهدی مظهر» در یادداشت روزنامه «وطن امروز» نوشت:

بتازگی سیدمحمد صدر، یکی از اعضای موافق FATF در مجمع تشخیص مصلحت در ضمن مصاحبه‌ای، ادعاهای عجیبی درباره FATF مطرح کرده است. اما این ادعاها تا چه اندازه پشتوانه کارشناسی داشته و با واقعیت تطابق دارد؟
***
سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مصاحبه‌ای با خبر آنلاین ادعاهای عجیبی درباره FATF مطرح کرده است که در ادامه به بررسی صحت و سقم این ادعاها می‌پردازیم.

   FATF ابزار تحریمی ندارد

سیدمحمد صدر در بخشی از سخنان خود مدعی شده است: «بدون تصویب لوایح مربوط به FATF، ایران درگیر تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل یا شورای امنیت خواهد شد و حتی کشورهایی که هم‌اکنون با ایران رابطه تجاری و بانکی دارند به صراحت اعلام کرده‌اند روابط تجاری خود را با ایران قطع خواهند کرد».۱

اولاً باید توجه داشت که FATF ابزار حقوقی برای اعمال