کد خبر: 20478
تاریخ انتشار: جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶

شعار سال: تمام صندوق‌های اخذ رای در حالی در مدار قرار گرفت که به گفته مسئولان ستاد انتخابات، امکان رای‌گیری برای دومین‌بار به هیچ‌وجه وجود ندارد. اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت از سوی شهردار تهران شهردار تهران با بیان اینکه بیشترین مشارکت در منطقه 4 و در محله گلشن بوده است، گفت: همچنین در محله نعمت

اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت

شعار سال: تمام صندوق‌های اخذ رای در حالی در مدار قرار گرفت که به گفته مسئولان ستاد انتخابات، امکان رای‌گیری برای دومین‌بار به هیچ‌وجه وجود ندارد.

اعلام محلات دارای بیشترین مشارکت از سوی شهردار تهران

شهردار تهران با بیان اینکه بیشترین مشارکت در منطقه 4 و در محله گلشن بوده است، گفت: همچنین در محله نعمت آباد در منطقه 19، شکوفه در منطقه 19، تهرانپارس غربی و محله خزانه بیشترین مشارکت‌ها ثبت شده است.

حناچی در مورد تخلفات نیز با بیان اینکه در این دوره به دلیل برگزاری انتخابات مکانیزه آرای باطله نداریم و تشابه اسمی نیز نداریم، بعضا تخلفات ممکن است در مورد تبلیغات خارج و در حوزه باشد.

همچنین بنابر آخرین آمار دریافتی از شعب اخذ رای انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت 12:30 دقیقه بیشترین میزان ثبت‌نام کننده در محلات ۳۵۲گانه تهران به ترتیب بیشترین میزان مشارکت عبارت است از:

۱. محله گلشن منطقه۴
۲. محله نعمت آباد منطقه۱۹
۳. محله شکوفه در منطقه١٩
۴. محله تهرانپارس منطقه۴
۵. محله خزانه در منطقه١۶

هاشمی: کد انتخاباتی برخی کاندیدا فعال نیست

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به زحمات شهرداری برای برگزاری انتخابات شورایاری آن هم در مدت دو هفته گفت: برخی کاندیداها عنوان کردند که کد کاندیداتوری‌شان فعال نیست و این مشکل باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است

استاندار تهران با بیان اینکه تا کنون مشکل خاصی از انتخابات گزارش نشده است. اظهار کرد که تجربه تهران در زمینه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیک می‌تواند پایلوت خوبی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی دیگر باشد.

اخذ تعهد از کاندیداهایی که سوء پیشینه ندادند

دبیر اجرایی برگزاری پنجمین انتخابات شورایاری‌های تهران در مورد ابهام عدم دریافت سوء پیشینه از برخی کاندیداها توضیحاتی بیان کرد و گفت: از آنجایی که زمان ثبت نام دریافت گواهی سوء پیشینه زمانبر بود برخی افراد موفق نشدند که نسبت به بارگذاری گواهی سوء پیشینه خود اقدام کنند. از این افرادی که نتوانستند گواهی سوء پیشینه را ارائه دهند تعهد گرفته شد، بنابراین افرادی که به شورایاری راه پیدا کنند می‌بایست هر چه سریعتر برگه عدم سوء پیشینه خود را تحویل ستاد مرکزی دهند.

.

رد شائبه رای دادن با یک کارت ملی در چند شعبه

عضو شورای شهر تهران با رد شائبه رای دادن متعدد با یک کارت ملی گفت: این موضوع را در چند شعبه اخذ رای چک کرده و متوجه شدیم که دروغ است.

مشارکت بیش از 123 هزار نفر در 4 ساعت نخست رای گیری

جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از مشارکت بیش از 123 هزار نفر تا ساعت 12 ظهر خبر داد و گفت: تا این لحظه (ساعت 12:10) 123 هزار و 392 نفر در انتخابات شرکت کردند.

وی افزود: بیشترین استقبال در منطقه 4 با مشارکت 11 هزار و 500 نفر بود، بعد از آن مناطق 15 و 5 بیشترین مشارکت را داشتند.

زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات شورایاری‌ها

حجت نظری عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات دو ساعت پس از پایان رای گیری اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: نکته قابل توجه در این انتخابات حضور پررنگ زنان و جوانان بود که این نشان می‌دهد این قشر حساسیت بیشتری به سرنوشت و آینده محله خود دارند.

نظری از شرکت کنندگان در انتخابات خواست که حتما کد نامزدهای مورد نظر خود را ثبت کنند. چرا که هنگام حضور در شعب اخذ رای با توجه به الکترونیکی بودن این انتخابات رای گیری تنها با درج کد هر نامزد ممکن است. در پایان نیز قبل از تایید نهایی لیست اسامی را چک کرده و سپس رای خود را به صندوق بیندازند.

تدوین برنامه محلی تهران با کمک شورایاران

معاون برنامه ریزی شهردار تهران از تدوین برنامه‌های محلات تهران با کمک شورایاران جدید خبر داد و گفت: با کمک شورایاران می‌توانیم بر اساس اولویت‌های محلی برنامه ریزی کرده و مشکلات را حل کنیم.

اشرفی با بیان اینکه من در مسجد جامع اوین در محله خودمان در انتخابات شرکت کرده و رای دادم، گفت: دیدم که مردم در صفوف ایستاده‌اند و نسبت به رای دهی شوق خاصی دارند.

شهردار تهران در محله شهرآرا ستارخان رای داد

در این انتخابات آراء باطله نداریم

پیروز حناچی_شهردار تهران نیز رای خود را در محله شهرآرا به صندوق انداخت و در خصوص تعیین تکلیف قانون انتخابات شورایاری‌ها نیز گفت: به استناد اصل 138 قانون اساسی نیازمند آئین‌نامه خاص شورایاری‌ها هستیم.

وی در جمع خبرنگاران نیز گفت: با برگزاری الکترونیکی این انتخابات آراء باطله نداریم و درصد خطا کاهش پیدا می‌کند. نتایج اولیه دو ساعت پس از پایان این انتخابات اعلام خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که اگر شهردار نبودید به عنوان کاندیدای شورایاری محله در این انتخابات شرکت می‌کردید یا خیر؟ گفت: تا الان در این انتخابات رای نداده بودم و اگر شهردار هم نبودم با توجه به مشغله‌ها کاندید نمی‌شدم.

وی با بیان اینکه برخی از مناطق تهران همچون منطقه 4 یک میلیون جمعیت دارد و حتی جمعیتش از مراکز برخی استان‌ها بیشتر است، گفت: تلاش داریم که این انتخابات را که به نوعی سرمایه شهر تهران است به نحو احسنت برگزار کنیم.

حضور ربیعی در ستاد اجرایی انتخابات شورایاری و خبر خوش به تهرانی‌ها

علی ربیعی_سخنگوی دولت نیز از ستاد اجرایی پنجمین انتخابات شورایاری‌های تهران بازدید کرد و گفت رای خود را در محله جوادیه به صندوق انداخته است.

ربیعی با بیان اینکه این انتخابات به معنای احیای محله گرایی است، گفت: محله گرایی نیز از نظر اجتماعی و اداره کشور بسیار مهم است و دولت برنامه‌ای برای واگذاری اختیارات به جوامع محلی دارد. چرا که راه و مسیری جز مردم نداریم و این انتخابات به خوبی نشان دهنده نشاط اجتماعی است. شورایاری پایین‌ترین سلول اجتماعی در مدیریت شهری است و امیدواریم بتوانیم بخشی از اختیارات دولت را به آن بسپاریم. چرا که هم هزینه‌ها کاهش یافته و هم فسادپذیری کاهش می‌یابد و خدمات و سرعت دهی نیز افزایش می‌یابد.

وی همچنین اعلام کرد: با بحث رئیس جمهور، شهرداری‌های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه‌های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند ایجاد می‌شود.

تست رای مجدد در انتخابات شورایاری‌ها توسط محسن هاشمی

با آغاز رای‌گیری محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهرانبه همراه فراهانی – عضو شورا- با حضور در محله کاشانک ساعت ۸صبح رای خود را به صندوق انداخت و سپس با حضور در محله منیریه برای آزمودن دستگاه های الکترونیک مجددا اقدام به رای دهی کرد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با حضور در ستاد انتخابات در شورای شهر نیز از مشارکت 70 تا 80 هزار نفری در انتخابات شورایاری ها تا ساعت 9 صبح امروز خبر داد و تاکید کرد امکان دوبار رای دهی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه برای اولین بار است که در انتخابات شورایاری ها شرکت می‌کنم و پیشتر شرکت نکرده بودم گفت: انتخابات شورایاری ها در چهار دوره قبلی مشارکت بالایی نداشت و بالاترین آماری که تاکنون در این انتخابات ثبت شده حدود ۵۰۰ هزار نفر بود.

تشریح نحوه و جزئیات رای دادن الکترونیکی در انتخابات شورایاری‌ها

آرش حسینی میلانی_نایب رئیس ستاد شورایاری‌های شهر تهران نیز تمام مردم را به رای دهی تشویق کرده و از آنها خواست تا پیش از رفتن به محل رای دهی،لیست ۹ نفره خود را آماده کنند. هر شهروند می‌تواند در هر یک از شعب اخذ رای به نامزدهای همان محله رای دهد اما توصیه ما این است که شهروندان در محله زندگی خود رای داده و از این طریق در پیشرفت محله خود سهیم باشند.

برگزاری انتخابات تا کنون در امنیت کامل

در این بین جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اعلام آماده باش ماموران پلیس در بیش از 1700 شعبه اخذ رای انتخابات شورایاری‌ها از برگزاری این انتخابات تا کنون در امنیت کامل خبر داد. همچنین برای حفظ امنیت محله و ستاد برگزاری انتخابات در هر محل،علاوه بر ماموران پلیس ماموران نامحسوس نیز از شعب اخذ رای بازدید خواهند کرد تا در صورت مشاهده موارد ناامنی با آن برخورد کنند.

گفتنی است که این انتخابات در بیش از ۱۷۰۰شعبه در سطح شهر تهران برای اولین بار به شکل تماما الکترونیک برگزار می‌شود و تنها زمانی امکان شمارش آرا به صورت دستی وجود دارد که اعتراضی نسبت به آرا مشاهده شود.

حذف تعرفه‌های کاغذی در پنجمین انتخابات شورایاری‌ها

محمد شجاعان_رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد انتخابات وزارت کشور،گفت: نتایج دو ساعت پس از اتمام رای گیری و با تخلیه حافظه دستگاه اعلام می‌شود.اطلاعات تمام صندوق ها هر 10 دقیقه یکبار به روز می‌شود تا در صورت بروز اختلال پیگیری سریع تر اتفاق بیفتد.

تمامی فرآیندهای انتخابات از روز آغازین به شکل تماما الکترونیک بوده و اطلاع رسانی به کاندیدا نیز بر اساس سامانه پیامکی انجام شد و کل فرآیند احراز صلاحیت‌ها غیر حضوری و غیر کاغذی بود و همه اتفاقات بر مبنای پوشه‌های الکترونیکی رخ داد.

جانمایی صندوق های الکترونیکی اخذ رای متناسب با توان یابان

در این بین اما منطقه 9 تنها محله ای است که به فکر افراد کم توان بوده است و به منظور سهولت رای دادن افراد توان یاب در شعب اخذ رای این منطقه ،تعدادی از صندوق های الکترونیکی در شعب اخذ رای متناسب با شرایط اقشار خاصی نظیر معلولین جانمایی شده است.

شورایاری، مشارکت مردم در اتخاذ تصمیمات محله

سخنگوی شورای شهر تهران نیز با حضور در محله منیریه حضور مردم در این انتخابات را کمکی به شهرداری ها دانست که باعث مداخله و مشارکت در محله‌اشان است.

نحوه رسیدگی به تخلفات احتمالی در انتخابات شورایاری‌ها

محمدی رییس ستاد اطلاع رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها روند رسیدگی به تخلفات احتمالی را توضیح داد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران ، تاریخ انتشار 4مرداد 98، کد خبر: 98050401736، www.isna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها