کد خبر: 20016
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

شعار سال: وزیر خارجه پیشین انگلیس به کرسی نخست‌وزیری این کشور تکیه زد.  بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین انگلیس، به‌عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور منصوب و راهی خانه شماره ۱۰ «داونینگ استریت» شد. وی در پی دو دور رأی‌گیری درون‌حزبی بین ۱۵۹ هزار نفر عضو حزب محافظه‌کار که روز گذشته به پایان رسید، به این

بوریس جانسون به صندلی نخست‌وزیری انگلیس تکیه زد

شعار سال: وزیر خارجه پیشین انگلیس به کرسی نخست‌وزیری این کشور تکیه زد.

 بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین انگلیس، به‌عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور منصوب و راهی خانه شماره ۱۰ «داونینگ استریت» شد.

وی در پی دو دور رأی‌گیری درون‌حزبی بین ۱۵۹ هزار نفر عضو حزب محافظه‌کار که روز گذشته به پایان رسید، به این سمت برگزیده شد. شهردار سابق لندن که مدت‌های زیادی سودای رهبری کشورش را در سر می‌پروراند، ۶۶ درصد از آرای اعضای این حزب را به خود اختصاص داد. میزان مشارکت در این انتخابات، ۸۷,۴ درصد گزارش‌شده است.

نخست‌وزیر مجرد و ۵۵ ساله انگلیس در مرحله اول انتخابات در ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) موفق شد از میان ۱۱ نفر نامزد نخست‌وزیری، پیشتاز این رقابت‌ها شود. رقیب سرسخت او، جرمی هانت، وزیر خارجه فعلی انگلیس است که نتوانست به موفقیت دست یابد.

جانسون پیش از رسیدن به دفتر نخست‌وزیری در خیابان داونینگ، با برخی از اعضای فعلی کابینه انگلیس به مشکل برخورده بود چراکه اعلام کرده بودند اگر جانسون نخست‌وزیر شود، ترجیح می‌دهند که استعفا دهند تا اینکه زیر پرچم او مشغول خدمت باشند. فلیپ هاموند،‌ وزیر خزانه‌داری فعلی انگلیس یکی از این وزراست.

اصرار به اجرای برگزیت حتی به قیمت انحلال پارلمان

یکی از وجوه این مخالفت، به اصرار جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا تحت هر شرایطی – با توافق با اتحادیه اروپا یا بدون آن – در ۹ آبان ۹۸ (۳۱ اکتبر ۲۰۱۹) بازمی‌گردد. او باید کشورهای اروپایی را برای حصول توافق با انگلیس تا آن تاریخ تشویق کند و تصمیم دارد که اگر به این توافق دست نیافت، بدون تعویق مجدد برگزیت، آن را اجرا کند، حتی اگر به قیمت انحلال پارلمان باشد. طرح فعلی برگزیت، تاکنون سه بار از سوی پارلمان اروپا رد شده و تعداد قابل‌توجهی از نمایندگان حزب محافظه‌کار وعده کرده‌اند که به هر ترتیب ممکن، مانع از تلاش جانسون برای اجرای برگزیت سخت (بدون توافق) شوند.

وعده جانسون برای جشن هالووین

وی در اوایل ماه جاری تصریح کرده بود: «وعده من خروج از اتحادیه اروپا در جشن هالووین در ۳۱ اکتبر است. درنهایت، تنها راه برای فهماندن میزان جدیت خود به دوستان و شرکایمان (در اتحادیه اروپا) این است که از شکست و نگرانی که مدت‌هاست ما را احاطه کرده عبور کنیم و با اطمینان و جدیت برای اجرای برگزیت بدون توافق با اروپا، آماده شویم.»

جانسون در پاسخ به سؤالی در خصوص چگونگی حل بن‌بست جاری درباره مرزهای ایرلند که در گذشته، مانع دستیابی به یک توافق شده بود نیز گفته بود: اصلاح یا عبور از بک‌استاپ – تضمینی برای اطمینان‌بخشی در خصوص عدم بازگشت بازرسی‌های گسترده مرزی میان ایرلند و ایرلند شمالی- می‌تواند این موضوع را حل کند.

شهردار سابق لندن همچنین تصریح کرده است که به‌محض ورود به خیابان داونینگ (محل استقرار نخست‌وزیر انگلیس) از بروکسل (پایتخت اتحادیه اروپا) یک «دوره پیاده‌سازی» را درخواست خواهد کرد که شامل دوره اعطایی اتحادیه اروپا برای حفظ وضع موجود برای نهایی کردن توافق لندن – بروکسل بعد از برگزیت خواهد بود.

وزیر سابق خارجه انگلیس قول داده بود که نسبت به پرداخت ۳۹ میلیارد یورویی به اتحادیه اروپا در خصوص اجرای برگزیت و خروج از اتحادیه پایبند نخواهد ماند تا بروکسل مجبور شود شرایط بهتری را به انگلیس برای خروج از اتحادیه ارائه کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا)، تاریخ انتشار: 1 مرداد 1398، کدخبر: 406496 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها