کد خبر: 20061
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱

شعار سال: معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اعلام کرد: بودجه امسال دانشگاه های دولتی تا سه ماهه سوم کمتر از ۵۰ درصد اختصاص می یابد که بستر جدیدی از مشکلات برای دانشگاه ها در تعمیر و تجهیز خوابگاه ها، تغذیه و حتی درآمدهای اختصاصی ایجاد می کند. یکی از دغدغه های مراکز

بودجه ۹۸ و مشکلات پیش روی دانشگاه‌ها

شعار سال: معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اعلام کرد: بودجه امسال دانشگاه های دولتی تا سه ماهه سوم کمتر از ۵۰ درصد اختصاص می یابد که بستر جدیدی از مشکلات برای دانشگاه ها در تعمیر و تجهیز خوابگاه ها، تغذیه و حتی درآمدهای اختصاصی ایجاد می کند.

یکی از دغدغه های مراکز آموزش عالی دولتی کشور اختصاص یافتن کامل بودجه و اعتبارات مصوب است. مسئله ای که می تواند توسعه علمی کشور را با مشکلاتی روبرو کند.

اعتبارات سال گذشته دانشگاه ها با مشکلات و چالش هایی مواجه بود و در نهایت اردیبهشت امسال ۹۰ درصد اعتبار ابلاغی پرداخت شد.
با اینکه معاون اداری و مالی وزارت علوم اظهارداشت اعتبارات سال ۹۸ دانشگاه ها رشد حدود ۱۴ درصدی دارد اما به نظر می رسد در تخصیص بودجه، این افزایش عملیاتی نشده است.
«محمدتقی نظرپور» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با تشریح وضعیت اعتبارات مصوب امسال دانشگاه ها از اختصاص نیافتن کامل بودجه مصوب ۹۸ به دانشگاه ها خبر داد.

وی تصریح کرد: تخصیص بودجه سه ماهه سوم دانشگاه ها حدود ۳۵ درصد است و به عبارت دیگر، ۱۵ درصد کمتر از اعتباری که باید در ۶  ماهه دوم سال پرداخت شود در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد که این مسئله به طور حتم آنها را با مشکل مواجه می کند.

مشکلات غذا هم افزوده شد

وی به مشکلات دانشگاه ها در آستانه آغاز سال تحصیلی در پی عدم دریافت اعتبارت مصوب اشاره کرد و ادامه داد: شروع سال تحصیلی در پایان شهریور و ابتدای مهر ماه، حضور دانشجویان و فقدان نقدینگی در دانشگاه ها، مشکلات را دو چندان می کند و هزینه های جاری از جمله تغذیه دانشجویان به منزله ایجاد بستر مشکلات جدیدی برای آموزش عالی کشور است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم درمورد پرداخت بودجه سه ماهه نخست سال ۹۸ به دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: اعتبارات مصوب سه ماهه نخست دانشگاه ها فقط بین ۱۸ تا ۲۰ درصد به صورت متغیر اختصاص یافت.

نظرپور همچنین درباره اختصاص اعتبارات برای تعمیر و تجهیز خوابگاه ها و برخی ساختمان های دانشگاه ها در فصل تابستان، اعلام کرد که دریافت این بودجه هم وضعیت مناسبی ندارد.

وی گفت: هشت درصد این اعتبارات به صورت نقدی و ۱۲ درصد به صورت غیرنقدی برای تعمیرات دانشگاه ها و خوابگاه ها اختصاص یافت؛ این در حالی است که سال های گذشته اعتبارات ۱۰۰ درصدی به تعمیرات دانشگاه ها پرداخت شد.

لزوم پرداخت غیرنقدی به دانشگاه ها

این مقام مسئول در وزارت علوم با بیان اینکه اعتبارات تعمیر و تجهیز باید به صورت نقدی از سوی دانشگاه ها دریافت می شد، یادآور شد: عمده تعمیرات در تابستان جزئی است و دانشگاه ها پیمانکار بزرگی برای تعمیرات ندارند؛ از این رو، اعتبارات باید قبل از تابستان به صورت نقدی برای تعمیرات اساسی در فضای رفاهی مثل سلف سرویس ها و خوابگاه ها به دانشگاه ها و قبل از حضور دانشجو در خوابگاه ها پرداخت می شد.
نظرپور یادآور شد: نبود نقدینگی در این بخش هم یکی از مشکلات جدیدی است که دانشگاه ها با آن دست به گریبان می شوند.

درآمدهای اختصاصی هم کافی نیست

معاون اداری و مالی وزارت علوم در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاه ها می توانند از محل درآمدهای اختصاصی هزینه های تعمیر و تجهیز را بپردازند؟، اظهار داشت: درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها هم کم است و در بسیاری مواقع این درآمدها برای اقدامات ضروری آنها از جمله طرح های پژوهشی صرف می شود.
نظرپور درمورد مشکلات دانشگاه ها در درآمدهای اختصاصی خاطرنشان کرد: بیشتر طرح های پژوهشی دانشگاه ها با دستگاه های اجرایی است که در صورت پرداخت نشدن بودجه دستگاه ها از سوی خزانه و دولت، آنها نمی توانند بابت طرح های پژوهشی، پرداختی به دانشگاه ها داشته باشند.
وی با بیان اینکه بخش زیادی از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها هم در این شرایط محقق نمی شود که بخواهند از محل درآمد اختصاصی برنامه های خود را اجرایی کنند، افزود: با وجود این شرایط، دانشگاه ها از محل درآمدهای اختصاصی و عمومی تلاش می کنند مشکلات مجموعه مدیریت را کاهش دهند اما در صورت نبود نقدینگی اتفاقی در دانشگاه ها رخ نمی دهد.

معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین گفت: با توجه به اینکه بودجه دولت برای سال ۹۸ متمم می خورد و کاهش می یابد دانشگاه ها هم در همین وادی عمل می کنند؛ اما اعتقاد ما بر این است که دانشگاه ها با توجه به شرایط خاص آنها باید طوری برنامه ریزی کنند که هزینه بیشتری به بخش آموزش عالی کشور وارد نشود. این مشکلات را می توان با مدیریت کردن تخصیص منابع دانشگاه ها به حداقل رساند.

طرح شرایط دانشگاه ها در هیأت وزیران

نظرپور در مورد رایزنی های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور اختصاص اعتبارات کامل سال ۹۸ دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: جلسات منظمی با سازمان برنامه و بودجه برگزار می کنیم و وزیر علوم هم شرایط دانشگاه ها را در جلسه هیأت وزیران منتقل می کند.

ارقام بودجه دانشگاه های بزرگ

خبرگزاری ایرنا پیش از این در گزارش هایی وضعیت بودجه امسال دانشگاه ها را بررسی کرد.

بودجه دانشگاه تهران از ۸۸۴ میلیارد و ۱۱ میلیون تومان در سال ۹۷ به یک هزار و ۱۰۴ میلیارد و ۶۷۷ میلیون تومان در سال ۹۸، دانشگاه شهید بهشتی از ۳۶۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به ۴۱۷ میلیارد و ۴۱۲ میلیون تومان، بودجه دانشگاه الزهراء از ۱۳۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به ۱۵۳ میلیارد و ۸۵۷ میلیون تومان افزایش یافته است.

همچنین بودجه دانشگاه صنعتی شریف در سال ۹۷ از ۳۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به رقمی معادل ۳۸۷ میلیارد و ۱۱۲ میلیون تومان، اعتبار دانشگاه علامه طباطبایی از ۲۳۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون به ۲۶۲ میلیارد و ۴۷۹ میلیون تومان، بودجه دانشگاه هنر از ۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون به ۶۸ میلیارد و ۸۸۶ میلیون تومان، ردیف دانشگاه خوارزمی از ۱۹۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون به ۲۲۹ میلیارد و ۳۸۸ میلیون تومان، همچنین بودجه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از ۱۲۷ میلیارد و ۷۲۰ میلیون به مبلغ ۱۵۲ میلیارد و ۲۲۶ میلیون تومان، اعتبار دانشگاه تربیت مدرس از ۳۰۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون به مبلغ ۳۶۳ میلیارد و ۳۳۹ میلیون تومان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۲۷۶ میلیارد به رقمی معادل ۳۲۵ میلیارد و ۲۵۸ میلیون تومان و در نهایت بودجه دانشگاه علم و صنعت از ۲۴۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۸۸ میلیارد و ۶۵۹ میلیون تومان در سال ۹۸ افزایش یافته است.

بودجه ۳ دانشگاه پُر جمعیت کشور

برای دانشگاه پیام نور در سال ۹۸ بودجه ای معادل یک هزار و ۲۰۹ میلیارد و ۳۹۶ میلیون تومان مصوب شده که این بودجه در سال ۹۷ یک هزار و ۴۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود.
دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز سال آینده با بودجه ای به میزان ۲۲۱ میلیارد و ۶۴۷ میلیون تومان مواجه خواهد بود. این میزان در سال گذشته ۲۵۷ میلیارد تومان بود.
دانشگاه فنی و حرفه ای در سال آینده ۹۴۷ میلیارد و ۵۸۶ میلیون تومان دریاف خواهد کرد در حالی که امسال ۷۴۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان دریافت کرده است.
در لایحه بودجه ۹۸ برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال آینده بودجه ای معادل یکهزار و ۶۶۶ میلیارد و ۱۳۷ میلیون تومان پیشنهاد شده است. این رقم در سال جاری یکهزار و ۳۶۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.

بودجه پنج سازمان آموزش عالی

همچنین بودجه ۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور در مقایسه با بودجه سال ۹۷ بدون تغییر و همان رقم ۱۳۰ میلیارد تومان است.
جهاد دانشگاهی در سال ۹۸ بودجه ای معادل ۳۳۵ میلیارد و ۹۹۷ میلیون تومان دریافت می کند. این میزان در سال جاری ۲۶۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.
اعتبار مصوب نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای سال ۹۸ یکصد میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان است.
سازمان امور دانشجویان امسال ۸۹۱ میلیارد و ۷۹ میلیون تومان دریافت می کند، این در حالیست که بودجه سازمان در سالگذشته ۸۳۰ میلیارد و ۳۶۱ میلیون تومان اعلام شد.
صندوق رفاه دانشجویان ۶۶۹ میلیارد و ۶۶۱ میلیون تومان باید امسال دریافت کند که این رقم در سال ۹۷ ۶۴۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود.
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، تاریخ انتشار: 2 مرداد 1398، کدخبر: 83406105 ، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها