کد خبر: 19845
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴

شعارسال: چندی پیش علیرضا شیرمحمد علی زندانی سیاسی و امنیتی در زندان فشافویه تهران به قتل رسید، گمانه‌زنی‌هایی درباره علت قتل این جوان ۲۱ ساله آغاز شد و بسیاری این قتل را جنایتی از پیش تعیین شده تلقی کردند، اما قاتلان این جوان ۲۰ ساله دلایل دیگری را برای ارتکاب قتل عنوان می‌کنند. «من وهمدستم

علیرضا شیرمحمد علی برای تنبیه به فشافویه فرستاده شده است

شعارسال: چندی پیش علیرضا شیرمحمد علی زندانی سیاسی و امنیتی در زندان فشافویه تهران به قتل رسید، گمانه‌زنی‌هایی درباره علت قتل این جوان ۲۱ ساله آغاز شد و بسیاری این قتل را جنایتی از پیش تعیین شده تلقی کردند، اما قاتلان این جوان ۲۰ ساله دلایل دیگری را برای ارتکاب قتل عنوان می‌کنند.

«من وهمدستم ۳۲ ماه در شرایط بدی در زندان فشافویه بودیم و می‌خواستیم هرچه زودتر به زندان رجایی شهر منتقل شویم، اما کسی حرفمان را گوش نمی‌کرد از یک ماه قبل تهدید کرده بودیم اگر ما را از این زندان منتقل نکنند دست به قتل می‌زنیم روز حادثه شیشه کشیده بودیم!! و با حمید رضا تصمیم گرفتیم مرحوم را بکشیم ما با او اختلافی نداشتیم او درواقع یک قربانی بود روز حادثه وقتی از بند بیرون آمدیم در یک چشم به هم زدن مرحوم را به بهانه مصرف شیشه به اتاق خودمان کشاندیم بعد من با تیزی دست ساز!! خودم از پشت سر به او ضربه‌ای زدم ودر همان لحظه هم همدستم حمیدرضا با سرامیکی که در دستش بود به جانش افتاد آنقدر شیشه کشیده بودیم که نمی‌دانستیم چه کار می‌کنیم باز هم می‌گویم ما هیچ انگیزه‌ای برای قتل مرحوم نداشتیم فقط برای رها شدن از زندان فشافویه که مانند جهنم بود دست به این کار زدیم» این‌ها بخشی از سخنان محمدرضا متهم ردیف اول پرونده این جنایت است.

درحالیکه قاتل علیرضا شیرمحمد علی از جهنم بودن زندان فشافویه می‌گوید، اما نکات دیگری نیز در گفته‌های او وجود دارد، محمدرضا درحالی از «تیزی دست ساز خودش» به عنوان آلت ارتکاب قتل استفاده می‌کند و از مصرف بالای شیشه توسط خود و همدستش می‌گوید که گویی چنین اقداماتی در زندان فشافویه کاملا عادی است، در این ماجرا مشخص نیست که نیرو‌های حراست زندانی که شرایطش را جهنمی می‌نامند چگونه نتوانسته‌اند از عهده کنترل و مراقبت از زندانیان برآیند و اصولا وظیفه سازمان زندان‌ها و ریاست زندان در مقابل زندانیان چیست؟

فشافویه زندانی برای بیمار شدن

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی به رویداد۲۴ می‌گوید: زندان فشافویه در حسن‌آباد فشافویه تهران واقع شده و کلنگ آن سال ۷۹ زده شد، اما ساخت آن از سال ۸۸ شروع شده است. تاکنون حدود ۱۲۰ میلیارد تومان توسط سازمان زندان‌ها برای ساخت این زندان هزینه شده، اما تنها فاز اول آن آماده پذیرش زندانیان است.

او ادامه می‌دهد: این زندان تقریبا اردوگاه بوده و در پیش‌بینی اولیه برای محکومان مواد مخدر ساخته شد مساحت آن ۱۱۰ هکتار بوده و ۷۰ هزار متر مربع آن به اردوگاه مواد مخدر اختصاص دارد. زندان فشافویه همچنین دارای ۳۸ سوله است که ۲۶ سوله شامل ۲۴ اندرزگاه ۳۰۰ نفره بوده و ۱۲ سوله آن به بخش پشتیبانی و حفاظت اختصاص داده شده است، گنجایش این زندان ۱۵ هزار نفراست و به همین علت بزرگترین زندان کشور نامیده می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد زندانیان این زندان، زندانیان قرنطینه و معتادان تزریقی و کارتن‌خواب هستند که به جای انتقال به زندان باید به بیمارستان و کمپ ترک اعتیاد می‌رفته‌اند، اظهار می‌کند: در این زندان با معتادان و محکومان سرقت در بدو امر به معنای واقعی کلمه غیر انسانی برخورد می‌شود.

او با اشاره به فقدان امکانات پزشکی و عدم رعایت اصول بهداشتی و روانشناسی در زندان فشافویه تصریح می‌کند:‌ در این زندان اقلام دارویی به شدت کم بوده و برخی از زندانیان آزاد شده از وجود بیماری‌های واگیر بیماری گال، شپش و وجود موش و جانواران موذی دراین ندامتگاه صحبت کرده‌اند.

نماینده مردم رشت با اشاره به محیط غیر استریل بهداری زندان، عنوان می‌کند: برای انتقال زندانی بیمار به بیمارستان از وی تعهد کتبی گرفته می‌شود که هزینه را خود بپردازند به گفته زندانیان این زندان دکتر کشیک نداشته و دستگاه دیابت و فشار خون خراب است.

وی با تاکید براینکه باید برای این زندان اقدام ویژه شود، تصریح می‌کند: راهرو‌هایی که به اتاق‌های بهداری منتهی می‌شوند، کثیف بوده و با وجود اینکه ادعا شده این زندان مجهز به اتاق عمل سرپایی، دندانپزشکی و آزمایشگاه است، اما در حقیقت این زندان چنین تجهیزاتی ندارد.

انتقال به فشافویه، تنبیه زندانیان سیاسی

جعفرزاده ایمن آبادی، با غیرعقلانی خواندن ساخت زندانی با ظرفیت ۱۵ هزار زندانی می‌گوید: در حالیکه بر اساس قوانین باید در زندان‌ها به ازای هر ۱۴ نفر یک سرویس بهداشتی و به ازای هر ۲۰ نفر یک حمام داشته باشیم، اما بر اساس اخباری که به دست ما رسیده حمام‌های این زندان فاقد شیرآلات بوده و آشپزخانه و درمانگاه این مناطق بهداشتی نیست.

وی با اشاره به عدم رعایت قانون تفکیک جرایم دراین زندان، تصریح می‌کند: براساس آئین‌نامه سازمان زندان‌های ایران زندانیان مختلف بیاید تفکیک شده و زندانیان عقیدتی – سیاسی از زندانیان سایر جرایم تفکیک شوند که در این زندان این قانون نقض می‌شود و زندانیان عقیدتی برای تنبیه به این زندان فرستاده می‌شوند که عملی خلاف قانون است، نمونه آخر این زندانیان علیرضا شیرمحمد علی زندانی سیاسی امنیتی بوده که در این زندان با ۳۰ ضربه چاقو به قتل رسید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قتل شیرمحمد علی قتلی سیاسی نیست، می‌افزاید: ۲ نفری که او را به قتل رساندند زندانیان بزهکار بودند، در مواردی مشاهده شده افرادی که در آستانه اعدام قرار دارند، مرتکب قتل می‌شوند به این امید که پرونده‌شان دوباره به جریان افتاده و اعدام‌شان به تعویق افتد شاید که گشایشی شود لذا باید این احتمال را هم در نظر گرفت.

او با اشاره به ترویج ساخت چاقو‌های دست ساز در این زندان اظهار می‌کند: کنترل ۱۵ هزار نفر در مکانی ۱۱۰ هکتاری بسیار مشکل است شرایط در آنجا به گونه‌ا‌ی است که اقدام به خودکشی و خودزنی زندانیان در آن مشکوک است، برخی از زندانیان مدعی شدند برای استفاده از تلفن باید ابتدا علف‌های هرز حیاط را بکنند و بعد از تلفن استفاده کنند، لذا وجود مواد مخدر و روان گردان از جمله شیشه که توسط قاتلان شیرمحمد علی انجام شده است دور از انتظار نیست.

نماینده مردم گیلان با تاکید براینکه باید فکری عاجل برای این اردوگاه شود، ادامه می‌دهد: انتقال معتادان متجاهر به این زندان به جای کمپ اشتباه است، زیرا این زندان برای نگهداری افرادی است که محکومیت ۱۵ سال به بالا دارند.

نگرانی نسبت به نگهداری زنان در زندان فشافویه

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به شرایط غیر استاندارد زندان فشافویه می‌گوید: در برخی از سوله‌های این زندان زنان نگهداری می‌شوند و هر آن امکان دارد در این زندان اتفاقی ناگوار رخ دهد به نظر من زندانیان این زندان به محیط‌های دیگر منتقل شوند.

او در پاسخ به این سوال که چه اقدامی در خصوص مشکلات این زندان انجام شده است، عنوان می‌کند: آقای رئیسی واقعا شجاعانه به این مساله ورود کرده و دستور رسیدگی دادند، همچنین رئیس سابق زندان‌های استان تهران که متولی این زندان نیز بود برکنار شد، اما به نظر من اداره این زندان با این تعداد جمعیت و مساحت را نمی‌توان به یک نفر سپرد و تشکیلات عریض و طویلی می‌خواهد و هزینه‌هایی می‌طلبد، زیرا زندانی‌ها حقوقی دارند که باید رعایت شود.

جعفرزاده درباره اینکه آیا نباید آقای جهانگیر رئیس سابق سازمان‌های کشور باید درباره این زندان و آنچه در آن گذشته است، پاسخگو باشد؟ می‌گوید: قوه قضائیه در این خصوص حساب‌کشی‌هایی کرده و فکرمی‌کنم کمیسیون قضایی مجلس نیز باید بسیار جدی‌تر به این موضوع رسیدگی کند شرایط این زندان پاک نیست و امیدوارم آقای رئیسی توجه ویژه به این زندان داشته باشد.

به گزارش رویداد۲۴ شرایط ناگوار زیست زندانیان در زندان فشافویه موضوعی است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد مبادا که شرایط نگهداری از آن و شرایط ضد حقوق بشری این زندان تبدیل به الگویی برای سایر زندان‌ها شود، زندانی که درآن مصرف مواد مخدر و روان گردان رواج داشته و سلاح سرد نیز ساخته می‌شود دیگر نمی‌تواند عنوان زندان و ندامتگاه را به دنبال بکشد و به جرات می‌توان گفت: افرادی که از چنین شرایطی رهایی یابند هرگز تبدیل به شهروندانی خوب و جامعه مدار نخواهند شد و تبعات وحشتناک زندگی در این شرایط را تا اخر عمر به دوش خواهند کشید قتل علیرضا شیرمحمد علی نمونه‌ای بود از بی‌فایده بودن رفتار خشن و به دور از انسانیت با زندانیان.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 1 مرداد 1398 ، کدخبر: 182406 ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها