کد خبر: 19387
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲

شعار سال :  در تازه‌ترین تحولات نظامی میان ریاض و واشنگتن، پس از موافقت پادشاه عربستان با استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته مجوز اعزام 500 نظامی و تجهیزات این کشور به عربستان سعودی را صادر کرد. پنتاگون در این‌باره تصریح کرد، طی هماهنگی با عربستان سعودی استقرار نیرو و

آغاز استقرار نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در عربستان

شعار سال :  در تازه‌ترین تحولات نظامی میان ریاض و واشنگتن، پس از موافقت پادشاه عربستان با استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته مجوز اعزام 500 نظامی و تجهیزات این کشور به عربستان سعودی را صادر کرد. پنتاگون در این‌باره تصریح کرد، طی هماهنگی با عربستان سعودی استقرار نیرو و تجهیزات برای تضمین امنیت ناشی از تهدیدات بوجود آمده، انجام خواهد شد.
شبکه تلویزیونی «الجزیره»، بامداد امروز گزارش داد ارتش آمریکا استقرار صدها سرباز، جنگنده و سامانه‌های موشکی در پایگاه «شاهزاده سلطان» در نزدیکی ریاض را بعد از موافقت پادشاه سعودی با استقبال از نیروهای آمریکایی در عربستان آغاز کرده است. این اقدام از ترس تقابل نظامی در سایه تنش‌های فزاینده میان تهران و واشنگتن و حملات مداوم انصارالله انجام می‌شود.
شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد، عملا شماری نیروی آمریکایی در پایگاه مذکور مستقر شده‌اند و تعداد آنها بعد از رسیدن اسکادران هوایی آمریکا به پایگاه بیش از 500 نفر خواهد شد.
ان‌بی‌سی به نقل از مقام‌های نظامی آمریکا گزارش داد، طی هفته‌های آتی شاهد استقرار جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی خواهیم بود.
این منابع در عین حال تأکید کردند، عربستان با پرداخت برخی هزینه‌های مالی لازم این استقرار موافقت کرده است.
فرماندهی مرکزی آمریکا، با اعلام این‌که «مایک اسپر» وزیر دفاع موقت این کشور مجوز انتقال تجهیزات و نیروها را صادر کرده است، در بیانیه‌ای تأکید کرد، استقرار این نیروها در عربستان با هماهنگی و دعوت ریاض صورت گرفت و سپس اسپر با آن موافقت کرد.
این فرماندهی افزود: «این تحرک بازدارندگی مضاعفی را به ما می‌دهد و توانمندی ما را در حمایت از منافع و نیروهای‌مان را در برابر تهدیدهای جدی و فوق‌العاده دو چندان می‌کند. این تحرک همچنین عمق عملیاتی و شبکه‌های لجستیکی فراهم می‌کند.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «فرماندهی مرکزی آمریکا وضعیت نیروها در منطقه به صورت مستمر بررسی و با مقام‌های سعودی برای اعمال و اجرای اصول آمریکا در مواقع مناسب هماهنگی خواهند کرد.»
در تشریح دلایل و پیامدهای استقرار نظامیان ایالات متحده در عربستان، برخی بر این باورند که آمریکا در حال تدارک جنگ علیه تهران است و در مقابل عده‌ای دیگر معتقدند که ایالات متحده توان به راه انداختن جنگ جدید یا هرگونه تقابل نظامی را ندارد. در شرایط فعلی نمی‌توان به راحتی گفت که چه اتفاقی می‌افتد یا اینکه چه سناریویی پیش‌رو است اما آنچه که بسیار مهم خواهد بود این است که بخشی از حضور نظامی آمریکا در عربستان مربوط به حملات پهپادی و موشکی موفق انصارالله یمن به عمق خاک این کشور پادشاهی است. طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر، انصارالله بارها مواضع حساس و مهم عربستان را در واکنش به تجاوزات مستمر این رژیم علیه یمن مورد هدف قرار داده است و به این دلیل بخشی از ماموریت ایالات متحده به دفاع از منافع عربستان در برابر حملات یمنی‌ها مربوط می‌شود.
روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم در تحلیلی در این‌باره نوشته است، براساس یک توافقنامه مشترک، ایالات متحده صدها سرباز آمریکایی را عازم عربستان سعودی می‌کند تا در دفاع و ثبات در منطقه مشارکت کنند ولی احتمالا عامل اصلی این استقرار، نظارت آمریکایی‌ها بر رویارویی با انصارالله است.
روزنامه‌های سعودی در توجیه و تشریح دلایل حضور نظامی مجدد آمریکا در عربستان مدعی شده‌اند، استقرار نیروهای آمریکایی نمایان‌گر «تداوم همکاری نظامی میان دو کشور با هدف حفظ فشارها علیه ایران و منع کردن آن از افزایش تنش است، همچنین میزبانی از نیروهای آمریکایی، پیامی عملی و شدیداللحن به نظام ایران است که هرگونه تلاش بی‌فایده برای بهره‌برداری از تنش‌ها در منطقه با نیروی بازدارنده بالا علیه آن و شبه‌نظامیان مورد حمایتش مواجه خواهد شد.»
نیروهای آمریکایی که وارد خاک عربستان سعودی شده‌اند شمارشان زیاد نیست بلکه محدود است و همین امر باعث شده است که بسیاری از کارشناسان به این نتیجه برسند که ماموریت اصلی این نیروها نه مقابله با ایران بلکه مقابله انصارالله یمن است و در صورتی‌که ماموریت مقابله با ایران بود قطعا شمار نیروها زیاد بود و آمریکا همچنین سامانه موشکی پیشرفته مانند «تاد» در این کشور مستقر می‌کرد.
روزنامه رای‌الیوم با استناد به اخباری که محافل اروپایی در اختیار آن قرار داده‌اند، نوشت عربستان سعودی از ضعف سلاح آمریکایی در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای انصارالله شکایت کرده و واشنگتن را سرزنش و نکوهش می‌کند که به آن سلاح‌های درجه دو فروخته است. آمریکا نیز در پاسخ، ضعف تجربیات نیروهای نظامی سعودی و عدم آموزش کافی برای استفاده از این تسلیحات، از جمله باتریوت را که در رهگیری بسیار از موشک‌های بالستیک ناکام مانده است، گوشزد می‌کند. افزون بر آن، عربستان سعودی با نظامیان سابق غربی، که از چنین تجربیات برخوردار نبوده‌اند، قرارداد بسته است.
مجله آمریکایی «نیوزویک» پیشتر در گزارشی نوشته بود، ناکارآمدی سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا در مقابل موشک‌های یمن عامل اصلی خسارت جانی و مالی در عربستان است .
عربستان سعودی معتقد است نیروهای انصارالله بعد از تنش در آب‌های خلیج‌فارس و عمدتا در تنگه هرمز غافلگیری‌هایی برای این کشور دارند. سعودی‌ها همچنین نگرانی‌هایی درباره انتقال انصارالله به مرحله تعیین‌کننده با استفاده گسترده از موشک‌های بالستیک و موشک‌های بالدار علیه فرودگاه‌ها و منافع سعودی در عمق خاک این کشور دارند.
از این‌رو، ورود نیروهای آمریکایی به عربستان سعودی برای رویارویی با خطر انصارالله است؛ چرا که اگر هدف از این اعزام تقابل با ایران بود بایستی ده‌ها هزار نظامی به همراه سیستم‌های پیشرفته دفاعی مانند سامانه موشکی تاد، که عربستان سعودی به آن دسترسی ندارد، در این کشور مستقر می‌شدند.
در اشاره به این امر، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیئت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن، روز شنبه در توییتی نوشت:«( عربستان) کشوری غرق در گل و لای یمن است و نمی‌داند که چطور از گرداب خارج شود و از آمدن 500 نظامی آمریکایی برای حفاظت از خودش استقبال می‌کند.»
شعار سال،بااندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 30 تیرماه 1398، کدخبر:2058453،www.tasnimnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها