کد خبر: 18807
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱

شعار سال،:در شرایطی که برخی خبرها از توقف صادرات قیر حکایت می‌کند، عضو هیات رییسه انجمن تولیدکنندگان قیر ماجرای توقف صادرات قیر و مساله افزایش قیمت در این حوزه را تشریح کرد. در روزهای گذشته خبر افزایش قیمت خوراک قیر و مساله توقف صادرات مطرح شد. در خبرها عنوان شده بود که «افزایش ۳۰۰ درصدی

ماجرای توقف صادرات قیر چه بود؟

شعار سال،:در شرایطی که برخی خبرها از توقف صادرات قیر حکایت می‌کند، عضو هیات رییسه انجمن تولیدکنندگان قیر ماجرای توقف صادرات قیر و مساله افزایش قیمت در این حوزه را تشریح کرد.

در روزهای گذشته خبر افزایش قیمت خوراک قیر و مساله توقف صادرات مطرح شد. در خبرها عنوان شده بود که «افزایش ۳۰۰ درصدی و بدون برنامه وکیوم باتوم (خوراک تولید قیر) طی سه سال گذشته و نیز روند صعودی قیمت ها در سه ماه اخیر، منجر به کاهش چشمگیر صادرات این محصول استراتژیک شده است. در شرایط فعلی تحریم ها و افزایش حداقل ۲۷۰ درصدی هزینه های صادراتی در ماه های اخیر، روند افزایشی قیمت وکیوم باتوم در سال ۹۸، صادرات این محصول را با تهدید بسیار جدی مواجه کرده است.»

اما آیا این افزایش قیمت صحت دارد و چه دلایلی در آن موثر بوده است. حسن تاجیک عضو هیات رییسه انجمن تولیدکنندگان قیر در این رابطه خبر فوق را تایید می کند اما نکاتی را مطرح می کند که قابل توجه است: « این اتفاق می افتد اما مساله بی رویه بودن آن چندان قابل تایید نیست چون قطعا با دلایلی این اتفاق افتاده است. مثلا نفت خام، ارزان شده یا دلار نیما را قبلا با ۱۰۹۰۰ حساب می کردند و حالا با عدد ۱۱۳۰۰ تومان می سنجند. بالاخره اینها در قیمت خوراک که فرمول مشخصی است تاثیر دارد. مثلا همان افزایش قیمت ۲ دلار نفت خام، ۱۲ دلار در هر تن افزایش ایجاد می کند.»


مصرف کننده قیر تمایلی ندارد

تاجیک می گوید: « اما واقعیتی که وجود دارد رکود در بازار قیر ایران و مسائل تحریم و نبودن کشتی برای تردد راحت به ایران سبب شده هزینه های حمل قیر ایران به مقاصد مصرف تقریبا ۲.۵ برابر شود. همه اینها باعث شده قیمت تمام شده برای مصرف کننده نهایی بالا رود در صورتی که قیمت جهانی و منطقه ای قیر یک کاهش جزئی داشته و از بالای ۴۰۰ دلار به پایین ۴۰۰ دلار رسیده است چون وی‌بی (وکیوم باتوم) جایی مصرف نمی شود و مثل آرد می ماند که باید ابتدا به محصول تبدیل شود تا قابل مصرف شود.»

وی می گوید: « قیمت تمام شده قیر ما برای مصرف کننده بالا رفته و مصرف کننده تمایلی ندارد. با وجود آنکه ۵۰ دلار زیر قیمت منطقه و ۱۰۰ دلار زیر قیمت جهانی، آن را می فروشیم، اما مسائل ذکر شده باعث شد تا افزایش قیمت مزید بر علت شود. به علت عوامل مختلف از جمله بالا رفتن هزینه های قیر ایران در بازار، مشتری آن کم شده و از طرفی هم اگر وی‌بی گران شود، مزید بر علت می شود و در نهایت سبب کم شدن مشتری می شود.»

عضو هیات رییسه انجمن تولیدکنندگان قیر در خصوص خبری که مدعی افزایش ۳۰۰ درصدی و بدون برنامه وکیوم باتوم (خوراک تولید قیر) طی سه سال گذشته دارد، می گوید: « افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت وکیوم باتوم حرف مفتی است چون پالایشگاه های ما نه بزرگ شده اند و نه گشاد. قسمتی از نفت کوره سنگین با گوگرد بالا در جهان با توزیع محدود در جهان ارائه می شود. ایران هم آن را محدود کرده است. بر این اساس چون ۷۰ درصد نفت کوره وی‌بی است، حدود دو میلیون تن در سال تصمیم به کاهش تولید نفت کوره سنگین با گوگرد بالا گرفتیم. پارسال ۴ تا ۴.۵ میلیون تن و امسال نزدیک ۶ میلیون تن است که این افزایش ۳۰۰ درصدی را نشان نمی‌دهد.»

لزوم توجه به نوسان های بازار

به گفته وی، سال های سال تولید قیر ایران زیر ۳.۵ میلیون تن نبوده است. این قیر ۱۰۰ درصد تولیدش با وی بی است. تا دو درصد، وزن این دو تا با هم اختلاف دارد. تاجیک معتقد است که حتی اگر بازه زمانی از سال ۸۲ تا الان را در نظر بگیریم، باز هم ۵۰ درصد رشد تولید را نشان می دهد.

عضو هیات رییسه انجمن تولیدکنندگان قیر در عین حال تاکید می کند که قیمت ها در بازار بالا و پایین دارد. امسال اگر رونق داشته باشیم و بتوانیم قیر تولید کنیم، می‌توانیم با مازاد وی‌بی کار کنیم.

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی اقتصاد24،تاریخ انتشار:26تیر1398،کدخبر:eghtesaad24.ir،118366

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها