کد خبر: 18488
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

شعار سال : عباس سلیمی نمین ابعاد مختلف موضوع نفوذ را تحلیل و بررسی کرد. به اعتقاد وی تلاش برای نفوذ در ایران نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه در سال های گذشته تشدید هم شده است، چون دشمن از دشمن‌شناسی ایران ضربه جدی خورده است. بنابراین سرمایه گذاری که در این زمینه بعد از

پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال می شود

شعار سال : عباس سلیمی نمین ابعاد مختلف موضوع نفوذ را تحلیل و بررسی کرد.
به اعتقاد وی تلاش برای نفوذ در ایران نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه در سال های گذشته تشدید هم شده است، چون دشمن از دشمن‌شناسی ایران ضربه جدی خورده است. بنابراین سرمایه گذاری که در این زمینه بعد از انقلاب انجام شده است بسیار بیشتر از دوران قبل است.
سلیمی نمین در این زمینه معتقد است: انقلاب اسلامی به دشمن شناسی ما عمق بخشید. مثلا ما در مورد آمریکا به این شناخت عمیق رسیده‌ایم که آن‌ها دشمن اصلی ما هستند.  همه ملت ما حتی آنهایی که این باور را در ابتدا قبول نداشتند مثل لیبرال‌ها و نهضت آزادی ها بر این باور متفق شدند که آمریکا دشمن اصلی ما است ؛ آن‌ها دشمن اصلی را اتحاد جماهیر شوروی می‌دانستند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به سابقه نفوذ در ایران و اهداف آن می گوید:  یکی از هدف های نفوذ تداوم سلطه است. در این جا کنترل سیستم مهم است که بیشتر برای تاثیرگذاری در ذهن است، ذهن سلطه پذیر. وقتی سلطه گر می خواهد کشوری را تحت سلطه خود داشته باشد و حرف ها و تصمیمات او را دیکته کند، خود به شکل مستقیم وارد نمی شود بلکه باید بگونه ای عمل کند که مردم تصور کنند مسولان خودشان هستند که تصمیم میگیرند و حاصل تراوشات ذهنی آنها است. بنابراین دستگاه نفوذ برای او ریل گذاری میکند و محاسبات ذهنی آن ها را شکل می دهد. ساختار سلطه چنین نقشی را ایفا می‌کند .
این فعال سیاسی در این زمینه می افزاید: یکی از کارهای نفوذ تغییر محاسبات روشنفکران و مسئولان کشور است. امروز در محاسبات بسیاری از مسئولین ما دخل و تصرف دارند تا آنها را به این جمع‌بندی برسانند که ما نمی توانیم مقاومت کنیم و باید تسلیم شویم مثل آن نامه‌ای که ۱۲۷ نفر از نمایندگان مجلس ششم نوشته بودند که باید در برابر بوش پسر تسلیم بشویم. این ناشی از وابستگی تشکیلاتی افراد به سازمان های بیگانه نیست بلکه ناشی از تاثیرپذیری افکار آنها با تغییر محاسبات ذهنی آنها از سوی دستگاه نفوذ است.
وی در همین زمینه مثال می زند که در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها چندین لوله نفت را به عراق کشیده بودند و از آنجا نفت ایران را می دزدیدند.  اما هرگز ما انگلیسی ها را به عنوان یک دزد نمی شناسیم برعکس آنها را افرادی قانونمند و درست می دانیم  چون هیچ اثری در این زمینه‌ها نوشته نشده است که مصادیق این دزدی را بیان کند بنابراین جامعه ما کشورهای سلطه گر را به عنوان افراد قانونمند و منظم و منزه از همه ایرادها می داند.
 سلیمی نمین درباره این تصور رایج که بستر نفوذپذیری ما ایرانی ها در طول تاریخ فراهم بوده می گوید: این بحث  اگر دقیق مورد بررسی قرار نگیرد می‌تواند منجر به خودزنی بشود. دشمن می خواهد در ما احساس احساس حقارت ایجاد بشود و بصورت حساب شده ای هم این کار را انجام می دهد. 
وی تصریح می کند: مگر  وقتی انگلیسی ها برای اولین بار به ایران آمدند ما ایرانی ها  مقاومتی از خود نشان ندادیم یا برای آنها فش قرمز پهن کردیم؟ جان فشانی های امثال امیرکبیر و قائم مقام فراهانی و رییس علی دلواری ها برای ایستادگی در برابر انگلیسی ها کم نبوده در تاریخ ما. میرزا کوچکخان کم شخصیتی نبود که در برابر انگلیسی ها مقاومت کرد.
به گفته سلیمی نمین اولین کاری که دشمن در نفوذ انجام می دهد این است که روشنفکر را از فرهنگ خودش دور می کند و او را از داشته های فرهنگی و فکری اش منزجر می کنند به طوری که هیچ اعتقادی به توانمندی اسلام نداشته باشد.
وی از دکتر شریعتی در این زمینه یاد می کند که معتقد بود اغلب روشنفکران از اسلام هیچ نمی‌دانند .
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در پاسخ به این پرسش که چرا ما در برابر نفوذ کشورهای متخاصم و بیگانه آسیب‌پذیر بودیم و متقابلا نتوانستیم فرهنگ و یا فکر و اندیشه خود را در جامعه آنها نفوذ بدهیم تاکید می کند:  چون در ملت ایران چنین خباثت هایی وجود نداشت.
سلیمی نمین می گوید: ما نمی توانستیم در آن کشورها قحطی ایجاد کنیم. اصلاً به خودمان چنین اجازه ای نمی‌دادیم . اما برای آنها این سناریو غالب بود که اگر می‌خواهید ملت ایران را در اختیار بگیرید و بر آنها مسلط شوید باید هم به لحاظ جمعیتی آنها را تنزل داد و هم به لحاظ کیفیت جمعیت. در جنگ جهانی اول واقعا ملت ایران را شکستند. از فرصت حضور نیروهای نظامی خود نهایت استفاده را کردند برای اینکه ملت ایران را در هم بشکنند و آماده برای سلطه پذیری کنند.
او تاکید می کند از وظایف دولت هاست که اگر فردی را به عنوان سفیر به کشوری می فرستند سوابقش را بررسی کنند و اگر عنصر اطلاعاتی باشد نباید به عنوان سفیر پذیرفته شود دولت باید مراقب چنین افراد و اقداماتی باشد.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در بخش دیگری از این گفت و گو به سریال گاندو نیز اشاره می کند و می گوید: به نظر من سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود و این شوک درستی بود چون مرزبندی ها در بسیاری از جاها شکسته شده است. سه سال پیش یکی از مشاوران رئیس جمهور یعنی آقای آشنا از یک جاسوس به نام جیسون رضاییان در یک برنامه تلویزیونی دفاع کرد . ایشان عامل بیگانه نیست ولی نزدیکی او با جیسون رضاییان محاسبات فکری او را تغییر داده است. او را تبدیل به مدافعش کرده است. این‌ها چیزی نیست جز نفوذ که هم در عرصه فرهنگی و هم در عرصه سیاسی انجام می شود .
شعار سال،بااندکی اضافات و تلخیص برگرفته ازخبرگزاری جامعه خبری تحلیلی الف،تاریخ انتشار: 25 تیرماه 1398، کدخبر:3980424123،www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها