کد خبر: 18119
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۴

شعارسال: محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ صحرایی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا ۱۸ تیر در سطحی معادل ۷۳۵ هزار و ۲۳۴ هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در ۹ استان جنوبی کشور صورت گرفته است. میر با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با ۲۱۱

هجوم ملخ صحرایی به تهران در مرداد تکذیب شد

شعارسال: محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ صحرایی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا ۱۸ تیر در سطحی معادل ۷۳۵ هزار و ۲۳۴ هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در ۹ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.

میر با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با ۲۱۱ هزار و ۴۶۰ هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است افزود: استان‌های جنوب کرمان با ۱۴۹ هزار و ۳۵۰ هکتار، هرمزگان ۱۴۴ هزار ۶۷۳ هکتار، بوشهر ۱۰۴ هزار و ۲۸۰ هکتار، خوزستان ۴۸ هزار و ۵۰۰ هکتار، فارس ۴۴ هزار و ۶۴۸ هکتار، شمال کرمان ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، کهگیلویه و بویر احمد ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار، ایلام ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار و خراسان جنوبی ۸۲۳ هکتار به ترتیب در رده‌های بعدی مبارزه با آفت ملخ صحرایی قرار دارند.

سخنگوی سازمان حفظ نبایات با بیان اینکه از ابتدای بهمن تاکنون ۱۷۳ ریزش در استان‌های جنوبی کشور صورت گرفته است بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های فائو تا پایان شهریور سطح مبارزه در استان‌های جنوبی به ۸۵۰ تا ۱ میلیون هکتار خواهد رسید.

وی ادامه داد: در چند روز اخیر نه تنها ریزش جدیدی نداشتیم بلکه حجم آفات به مرور کاسته شده است.

سخنگوی سازمان حفظ نبایات با اشاره به اینکه ریزش ملخ‌های صحرایی به کشور ادامه خواهد داشت، گفت: اگر چه سازمان حفظ نباتات نسبت به مبارزه علیه موج دوم ملخ صحرایی با جدیت تمام اقدام می‌کند، اما مقصد اصلی موج جدید ریزش‌ها کشور‌های هند و پاکستان است چرا که به دلیل شرایط گرما و دمای بالای ۵۰ درجه سانتی‌گراد امکان تخم‌ریزی وجود ندارد.

میر درباره آخرین جزئیات خسارت ملخ صحرایی به استان‌ها اظهار کرد: بنابر آمار مقداری خسارت به باغات مرکبات استان هرمزگان و برخی باغات و مزارع که به صورت دیم در اراضی مرتعی کشت می‌شدند، وارد شده است، اما در برابر حجم مبارزه میزان خسارت درحد صفر بوده است.

سخنگوی سازمان حفظ نبایات درباره آخرین جزئیات تخصیص اعتبارات به مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی گفت: از ابتدای مبارزه تاکنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به این امر اختصاص داده شده است و هیئت وزیران همچنان قول مساعدت دادند که در صورت لزوم، اعتبارات مجددی به این امر اختصاص می‌دهند.

وی با بیان اینکه هجوم آفت ملخ صحرایی طی ۵۰ سال اخیر در کشور بی سابقه بوده است گفت: بر این اساس مسئولان ذی‌ربط اعتباراتی جدا از بودجه سازمان به این امر اختصاص داده‌اند.

سطح مبارزه آفت ملخ مراکشی در کشور به ۱۲۰ هزار هکتار رسید

سخنگوی سازمان حفظ نبایات در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی بیان کرد: بنابر آمار تاکنون در ۱۲۰ هزار هکتار مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی صورت گرفته است.

میر با بیان اینکه ملخ مراکشی در نیمه شمالی کشور تحت کنترل است گفت: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبرو هستیم که امسال به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما به سبب آنکه این آفت تحت کنترل است جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

سخنگوی سازمان حفظ نبایات با اشاره به اینکه کمبودی در تأمین آفت‌کش و سموم مورد نیاز علیه آفت ملخ وجود ندارد گفت: سموم مورد نیاز برای مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی و مراکشی در دو بخش تکنیکال و ماده مؤثره و سموم آماده مصرف، وارد کشور می‌شود که برابر نیاز استان‌ها توزیع صورت می‌گیرد.

وی درباره اعتبارات مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی گفت: همه ساله برای مبارزه با این آفت از بودجه سازمان، اعتباراتی به این امر اختصاص داده می‌شود و اعتبارات آفت ملخ مراکشی هیچگونه ارتباطی با ملخ صحرایی ندارد.

سخنگوی سازمان حفظ نبایات هجوم ملخ صحرایی به تهران در مرداد ماه را تکذیب کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی ملخ صحرایی از استان‌های جنوبی خارج نمی‌شود و موج جدید ملخ‌های صحرایی به سمت کشور‌های هند و پاکستان می‌رود.

میر در پایان تصریح کرد: آفت ملخ مراکشی ممکن است در برخی استان‌های کشور همچون نوار شمالی و تهران تخم ریزی داشته باشد، اما به سبب آنکه این آفت تحت کنترل است جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 22 تیر 1398 ، کدخبر: 6997638 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها