کد خبر: 16794
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

شعار سال:مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفته است که در دوران مدیریت خود بر هما به شدت در مقابل فساد ایستادگی کرده و توضیح داد که بسیاری از قراردادها در هما به صورت ترک تشریفات مناقصه صورت می‌پذیرفت که این روند و همچنین واگذاری قراردادهای رانتی با حضور من حذف شد. دکتر فرزانه

استعفا ندادم،‌ برکنارم کردند/ آقایی به نام "م" بدهکار بزرگ هماست

شعار سال:مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفته است که در دوران مدیریت خود بر هما به شدت در مقابل فساد ایستادگی کرده و توضیح داد که بسیاری از قراردادها در هما به صورت ترک تشریفات مناقصه صورت می‌پذیرفت که این روند و همچنین واگذاری قراردادهای رانتی با حضور من حذف شد.

دکتر فرزانه شرفبافی  با بیان اینکه 5 مطالبه مهم را در دوران مدیریت خود بر هما پیگیری کرده است که به گفته او با پیگیری این پنج مورد، “بده” شده است، اولین آن را پیگیری 2500 میلیارد تومانی مطالبات هما از دولت برشمرد که در نهایت سازمان حسابرسی طلب 1849 میلیارد تومانی هما از دولت را تایید کرده که درصورت‌های مالی منتهی سال مالی 96 هما هم امده است.

وی دومین مطالبه خود در این دوران را پیگیری اسناد زمین‌های هما از برخی نهادها برشمرد که هنوز هم بخشی از زمین‌های هما در دست عده‌ای از نهادها است.

شرفبافی، مطالبه طلب 335 میلیارد تومانی هما از محل واگذاری هتل‌های هما را یکی دیگر از موارد مورد پیگیری برشمرد و مورد چهارم را پیگیری حق السهم از محل اجاره اماکنی برشمرد که به اشتباه  قرار دادهای آن بسته شده که نباید بسته می‌شد و حتی ارقام  آن هم قبلا پرداخت  شده بود.

مدیر عامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران موضوع بعدی و مهم را پیگیری مطالبات ایران ایر از فردی به نام “م” ذکر کرد که این فرد طبق گزارش سازمان حسابرسی عدد بزرگی به هما بدهکار بوده و از طرف وزارت راه بر علیه او شکایت شد. هر چند که وی خود را قهرمان دور زدن تحریم می‌داند اما کارگوی هوشمند بار هما به مدت 10 سال است که در اختیار او بوده و حتی مراحل تشریقات قانونی آن هم رعایت نشده بود.

وی در توصیف علت جدایی خویش از شرکت هواپیمایی ایران ایر، تاکید کرد که به هیچ عنوان از سمت خود کناره نگرفته و استعفایی هم نداده و از توضیح بیشتر پیرامون این امر اجتناب کرد اما گفت که هر چه که در توان داشته، در طبق اخلاص گذاشته و  در 22 ماه دوره مدیریت خویش بر هما، تحریم‌ها را مدیریت کرد و دور نزد!

دکتر فرزانه شرفبافی در پاسخ به طرح برخی انتقادات پیرامون عملکرد خویش گفت که عده‌ای تصور می‌کنند که مدیریت ایران ایر حتما باید به یک خلبان سپرده شود، بنابراین قضاوت در مورد عملکرد خودم در این مدت را به تاریخ می سپارم!

مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران درباره میزان زیان انباشته هما بدون اشاره دقیق به رقم زیان گفت که یک سوم زیان انباشته این شرکت هواپیمایی، با افزایش سرمایه 1610 میلیارد تومانی دولت در هما پوشش داده شد.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بهمن ماه سال 96 مانده بدهی شرکت راه آهن و هما به حساب ذخیره ارزی به عنوان افرایش سرمایه در این شرکت منظور شد که بر این اساس، مانده بدهی شامل اصل و سود تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی هما براساس آخرین صورت حساب پس از کسر صندوق توسعه ملی و سهم عاملیت بانک‌های ملی تا سقف ۳۵ هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه دولت در شرکت‌های مذکور منظور و مانده مطالبات ذخیره ارزی از این بابت تا مبلغ فوق تسویه شده است.

دکتر شرفبافی گفت که از رقم مصوب  1850 میلیارد تومان مصوب برای ایران ایر، فقط 1610 میلیارد تومان آن به هما داده شد.

وی توضیح داد که قیمت گذاری هما درسال 91 حدود 3 هزار میلیارد تومان بوده که در همان سال ارزش برند آن نیز 3 هزار میلیارد تومان قیمت گذاری شده است . اما با تجدید ارزیابی جدید، این رقم به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. دکتر شرفبافی، گفت که ارزش برند هما معادل ارزش سرمایه آن بوده که با ورود هواپیمای جدید دستکم 500 میلیون دلار دیگر هم به ارزش هما اضافه شد.

وی در عین حال تصریح کرد که اعتقادی به مازاد بودن نیروی انسانی در هواپیمایی هما ندارد بلکه این ایرلاین کمبود هواپیما دارد زیرا “هما” یک شرکت هواپیمایی ملی است. شرفبافی تعداد نیروی انسانی ایران ایر را  8500 نفر برشمرد و گفت که همواره بر سر ایران ایر زده اند که این ایر لاین مازاد نیرو دارد، حال آنکه ایران ایر باید هواپیمای بیشتری داشته باشند و ادامه داد که ایران ایر درحال حاضر 65 فروند هواپیما دارد که از این تعداد فقط  26  فروند آن فعال هستند.

مراسم تکریم دکتر فرزانه شرفبافی و معارفه کاپیتان تورج دهقانی زنگنه مدیر عامل جدید شرکت هواپیمایی ایران ‌ایر ، سه شنبه ۱۷ اردیبهشت با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در محل این شرکت هواپیمایی برگزار شده بود.

دکتر شرفبافی، با بیان اینکه از 50 نامه دریافتی برون سازمانی هما 30 نامه آن عمدتا مربوط به تقاضای اشتغال به کار و یا بازگشت به کار است، توضیح داد که برخی از این متقاضیان بازگشت به کار به دلیل مصرف مواد مخدر، از محل کار خود منفک شده اند که پس از مدتی دوباره تمایل به بازگشت به محل کارخود را داشتند.

به گفته وی، در دوره مدیریت او، شرکت هواپیمایی هما آگهی جذب و استخدام 150 نفر نیروی جدید را داده بود که این آگهی را حذف کردیم و شیر جذب نیروی انسانی در هما را هم سفت نگه داشتیم و افزود که در دوره دو سال گذشته 300 نفر بازنشست شدند که با جذب 40 نفر در عمل، 250 نفر کاهش نیروی انسانی در هما اتفاق افتاد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی نود اقتصادی، تاریخ انتشار:15تیر1398،کدخبر:2122136،www.90eghtesadi.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها