کد خبر: 15788
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷

شعار سال : شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایط تحریم عزم خود را جزم کرده‌اند تا  تحریم را دور بزنند و  چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت در بیاورند و این بار یک شرکت دانش بنیان توانسته‌ است تا کشور را از واردات بی نیاز کند.  ولایتی پور عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان که در زمینه

شرکت‌های دانش‌بنیان در پیچ و خم‌های معاونت علمی ریاست جمهوری

شعار سال : شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایط تحریم عزم خود را جزم کرده‌اند تا  تحریم را دور بزنند و  چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت در بیاورند و این بار یک شرکت دانش بنیان توانسته‌ است تا کشور را از واردات بی نیاز کند. 

ولایتی پور عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان که در زمینه تولید محصولات دضدعفونی کننده بیمارستانی، دندانپزشکی، دام و طیور، صنعتی تولید می کند، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ محصول دانش‌بنیان در حوزه های مواد ضد عفونی کننده، آنتی سپتیک و شوینده های صنعتی و پزشکی داریم که در بازار عرضه می‌شوند و ۱۶۰ محصول ما نیز در پروسه تولید هستند تا تولید آنها به سرانجام برسد و وارد بازار شوند.

وی ادامه داد: محصولات ضدعفونی‌کننده بیمارستانی که پیش از این از کشورهای آلمان، سوئیس و فرانسه وارد می‌شده، در حال حاضر به همت محققان داخلی در کشور ساخته و موجب خودکفایی کشور در این حوزه شده است.

**بی نیازی کشور با محصول دانش بنیان به یک سوم نمونه خارجی:

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی اظهار کرد: محصولات ضدعفونی کننده نسل جدید در زمینه کنترل عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند و این محصولات شست‌و‌شوی دستگاه‌های ست‌شوی پزشکی یک سوم مشابه خارجی در بازار قیمت دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی راه اندازی و مقرر شده است تا این معاونت تولید داخل در سازمان غذا و دارو به منظور حمایت از تولید کنندگان به ویژه شرکت های دانش بنیان ایجاد شود و امیدواریم که با ایجاد این معاونت موانع و مشکلات را از سر تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی برداشته شود.

**لزوم بازنگری قوانین سازمان غذا و دارو در شرایط تحریم:

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی بیان کرد: بخشنامه ها، دستورالعمل ها و مقرراتی که در گذشته در شرایط عادی کشور وضعیت شده‌اند پاسخگوی نیاز تولید کنندگان نیستند اما در شرایط تحریم باید بازنگری هایی در دستورالعمل ها صورت گیرد تا تولیدکنندگان کمتر با چالش مواجه شوند چرا که این دستورالعمل تولید را با مشکل روبرو می کند و به همین دلیل نیاز کشور در حوزه سلامت آسیب وارد می کند.

ولایتی پور تصریح کرد: امیدواریم سازمان غذا و دارو در رسیدگی به پرونده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تسریع بخشد و کمیسیون ها با سرعت عمل بیشتری به فرایند مجوزهای محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی رسیدگی کنند، به ویژه محصولاتی که در دوران تحریم ارزبری زیادی دارند می‌توان با جایگزینی محصول داخلی صرفه جویی ارزی کرد.

بی نیازی کشور به واردات ضدعفونی کننده بیمارستانی/ شرکت‌های دانش بنیان در پیچ و خم‌های معاونت علمی معاونت

**پیچیدگی‌های فرایندها در معاونت علمی و صندوق نوآوری شکوفایی:

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی اظهار کرد: از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست داریم که در بخش سرمایه در گردش و سرمایه در مقررات و فرایندها را بازنگری کند، این بخش ها بسیار پیچیده هستند و موانع مختلف ایجاد شده‌اند و گاهی ماه‌ها شرکت‌ها دانش‌بنیان را معطل نگه می دارند.

ولایتی پور بیان کرد: معاونت علمی در تولید محصولات جدیدی که در داخل کشور وجود ندارد از استارتاپ‌ها حمایت کند و انتظار داریم که به ویژه این حمایت ها در زمینه مدیریتی و تحقیق و توسعه باشد و در این صورت عملکرد شرکت‌های دانش بنیان به سرعت پیشرفت خواهد کرد.

**چالش نقل و انتقالات ارزی برای تامین ماده اولیه:

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی با بیان اینکه در تامین ماده اولیه چالش‌های وجود دارد، گفت: نقل و انتقال ارزی چالش بزرگ شرکت دارو و تجهیزات پزشکی هستند و شرکت‌ها با ریسک بالایی نقل و انتقال ارز را انجام می‌دهند و اگر شرایط نقل و انتقال تسهیل شود دارو و تجهیزات پزشکی کشور تامین خواهد شد.

وی با اشاره به صادرات محصولات ضدعفونی کننده بیمارستانی ایران به ۵ کشور اظهار کرد: با کمک معاونت علمی صادرات محصولات ما به کشورهای مالزی، عراق، یمن، سوریه و افغانستان صادر می‌شود و در حال ثبت محصولات در کشورهای جنوب شرقی آسیا و قاره های اروپا و آفریقا هستیم.

بی نیازی کشور به واردات ضدعفونی کننده بیمارستانی/ شرکت‌های دانش بنیان در پیچ و خم‌های معاونت علمی معاونت

**ورود محصولات مشابه خارجی با دور زدن قوانین:

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان انتظار دارند که با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در نمایشگاه بین المللی حضور پیدا کنند تا بتوانند محصولات خود را در آسیا کشورهای حاضر آسیای شرقی و خاورمیانه و آفریقا عرضه کند.

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی با اشاره به چالش واردات محصولات مشابه تولید داخل از راه دور زدن قوانین گفت: متاسفانه برخی افراد به طرق مختلف از جمله ثبت تعرفه متفاوت محصول مشابه داخلی را وارد می‌کنند و باید جلوی این واردات را گرفت تا تولیدکنندگان داخلی آسیب نبینند.

شعار سال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 10 تیر1398 ، کدخبر:  6985061: www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها