کد خبر: 15764
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

شعار سال: فساد اخلاقی، تنها وجه تشابه دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور ایالات متحده نیست. وقتی که توماس جفرسون در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٨٠٠ میلادی به پیروزی رسید، عده ای در روزنامه ها نوشتند که اکنون یک دیوانه رئیس‌جمهور امریکا شده است. در مقابل، توماس جفرسون هم مانند دونالد ترامپ، با الفاظی تند

تایید ارزیابی ایران از آمریکا در کره‌شمالی

شعار سال: فساد اخلاقی، تنها وجه تشابه دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور ایالات متحده نیست. وقتی که توماس جفرسون در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٨٠٠ میلادی به پیروزی رسید، عده ای در روزنامه ها نوشتند که اکنون یک دیوانه رئیس‌جمهور امریکا شده است. در مقابل، توماس جفرسون هم مانند دونالد ترامپ، با الفاظی تند به رسانه‌ها حمله می‌کرد. توماس جفرسون از پدران بنیان گذار محسوب می شود و همراهی نام او با اعلامیه استقلال امریکا، شهرتش را جهانی کرده است. در زمینه سیاست خارجی، دونالد ترامپ هم شباهت‌های آشکاری به جفرسونی های قرن ١٩ (از جمله اندرو جکسون) دارد. توماس جفرسون از گرفتاری در تعهدات بین المللی گریزان بود و ترامپ همچون او معتقد است که اختلافات با ملل دیگر را باید با ابزار اقتصادی از جمله تعرفه و تحریم حل و فصل کرد و درگیر جنگ نظامی نشد؛ چون جنگ باعث غرق شدن در تعهد به متحدان خواهد شد.

گام نهادن ترامپ به سرزمین کره شمالی، یک اتفاق تاریخی است که در نتیجه آن، مصونیت کره شمالی از تهاجم نظامی امریکا به تایید رسید. با این وجود اختلافات میان واشنگتن و پیونگ یانگ پا برجا هستند. سال‌ها پیشتر، چندین بار آمریکا و کره‌شمالی به توافقاتی رسیدند که البته هر بار رسیدن به راه حل‌های اشتباه، سطح تنش را بالاتر برد. این بار هم راه حل مشخصی در دسترس نیست، با این حال ماه‌ها پیش، اولین دیدار رهبران، به ابتکار کیم جونگ اون کلید خورد و با خلاقیت ترامپ، به اینجا رسید. خروج از پیچیدگی‌های معادله تقابل با کره‌شمالی، اقدامات مهمی را می‌طلبد که حتی نشانه‌های آن هم دیده نمی‌شود. اما منصفانه باید پذیرفت که سرگرم شدن به این لبخندهای زورکی بهتر از تعقیب تهدیدات توخالی دو طرف درباره توسل به موشک اتمی است.

ادعای پاسخ کوبنده به آسیب راهبردی دشمن، یک اصل ثابت در آمریکا است. اما پیش از ترامپ، معمولا تحریم‌های آمریکا با تهدید به اقدام نظامی پیش دستانه، همراه بود. اکنون با هر ارزیابی از ظرفیت ابزار اقتصادی، همین قدر که روش مقبول ترامپ، احتمال آغاز جنگ نظامی از سوی امریکا را بی اعتبار کرده، روشی قابل تامل است. بار دیگر ثابت شد که خبری از جنگ نیست. کره شمالی اکنون دستاوردی دارد که ایران از طریق ساقط کردن پهباد آمریکایی به آن دست یافت. نتیجه اینکه آمریکای ترامپ، علی رغم توسل به فشار حداکثری، هرگز به جنگ افروزی پر هزینه و بی حاصل، متوسل نخواهد شد.

کره شمالی و ایران از نگاه امریکا اشتراکاتی دارند که بر اساس آن، مشترکا تحت فشار حداکثری امریکا قرار گرفته اند اما در واقع موقعیت این دو کشور، قابل انطباق بر یکدیگر نیست. دیپلماسی ایران معمولا درگیر این خیمه شب بازی‌ها نمی‌شود اما سلایق هم یکسان نیستند، سلیقه رهبر کره شمالی قدری تفاوت دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار: 10 تیر 1398، کدخبر: 3980410027 ، www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها