کد خبر: 15898
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸

شعار سال:احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: اینستکس از نفت در برابر غذا و داروی صدام هم بدتر است. چطور به خودشان اجازه می‌دهند از ما بخواهند پول صادرات خود را به حساب شرکت وابسته به اینستکس بریزیم؟  نشست کمیسیون مشترک برجام بالاخره به نتیجه رسید. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، اعلام

اینستکس از نفت در برابر غذا و داروی صدام هم بدتر است

شعار سال:احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: اینستکس از نفت در برابر غذا و داروی صدام هم بدتر است. چطور به خودشان اجازه می‌دهند از ما بخواهند پول صادرات خود را به حساب شرکت وابسته به اینستکس بریزیم؟

 نشست کمیسیون مشترک برجام بالاخره به نتیجه رسید. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، اعلام کرد که هرچند توافق انجام‌شده با انتظارات ایران فاصله بسیاری دارد، اما عملیاتی شده و از دیگر سو، هلگا اشمید، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، در توییترش نوشت: اینستکس حالا عملیاتی شده است. اولین تراکنش‌ها در حال انجام شدن است. اما عملیاتی شدن اینستکس همانند FATF مخالفان جدی‌ای دارد. احمد توکلی، فعال سیاسی اصولگرا، از جمله چهره‌هایی است که اعتقاد دارد اجرایی شدن اینستکس برای ایران مضرات بسیاری دارد.

مشروح گفت‌وگوی  با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:

اینستکس ما را از حقوق‌مان محروم خواهد کرد

*بر اساس اخبار رسمی اعلام شد که اینستکس بالاخره اجرایی شد. ارزیابی شما چیست؟

اینستکس اجرا شد و خیلی‌ها راضی‌اند که اینستکس اجرا شده است. در حالی که این اتفاق برای ایران ضرر دارد و ما را از حقوق‌مان محروم خواهد کرد.

اینستکس ایران را از مطالبه تعهدات ذکرشده در برجام هم منع می‌کند/ آقایان  چطور زیر بار چنین قول و قرارهایی رفته‌اند؟/ اینستکس از نفت در برابر غذا و داروی صدام هم بدتر است

*چطور؟

ببینید، در واقع با اجرایی شدن اینستکس،‌ اروپایی‌ها هیچ الزامی ندارند که به تعهداتی که در برجام امضا کرده‌اند، عمل کنند. آنچه در برجام آمده بود کشورهای اروپایی را متعهد کرده بود تا همه محدودیت‌های بانکی با ایران را بردارند، به طوری که ایرانی‌ها بتوانند دارایی‌های خود را جابه‌جا کنند و همچنین حوائج بانکی‌شان برطرف شود.

اینستکس نه تنها تعهدی در قبال این موارد ندارد، بلکه ایران را از مطالبه تعهدات ذکرشده در برجام هم منع می‌کند. در اینستکس ایران فقط اجازه دارد با راه‌اندازی یک شرکت انحصاری دارو به کشور وارد کند که این حتماً و قطعاً توهینی آشکار به ایران و ایرانی‌ است. کمااینکه بخش دارو اصلاً از همان اول هم مشمول تحریم‌ها نبود. من نمی‌دانم چطور آقایان زیر بار چنین قول و قرارهایی رفته‌اند.

*برخی هم این نظر را دارند که وقتی مناسبات کشور با جهان به‌هم‌ریخته است، باید به کوچک‌ترین موردی که نشان از تعامل دارد، چراغ سبز نشان داد.

این حرف غلط است. آقایان در حالی بدی شرایط را بهانه می‌کنند که هر اوضاع نابسامانی چاره‌ای دارد. کشور اگر بخواهد اینستکس را این‌طور که قرار گذاشته شده اجرایی کند، نتیجه‌اش می‌شود اینکه نیاز ارزی‌مان از یک و هشت‌دهم فعلی به هفت میلیون دلار می‌رسد. اروپا گفته است اگر دیگران هم بخواهند با ایران معامله کنند، باید از اینستکس اجازه بگیرند که باید گفت، شما غلط می‌کنید این حرف را می‌زنید.

اینستکس از نفت در برابر غذا و داروی صدام هم بدتر است. چطور به خودشان اجازه می‌دهند از ما بخواهند پول صادرات خود را به حساب شرکت وابسته به اینستکس بریزیم؟

باید آرام‌‌آرام از برجام خارج شویم

*پیشنهاد شما چیست و چه باید کرد؟

پیشنهادم همان چیزی است که در دستور کار دولت قرار دارد؛ ما باید آرام‌‌آرام از برجام خارج شویم. البته با توجه به زحماتی که کشیده شده است اصلاً دوست ندارم برجام از بین برود، اما اگر قرار بر سواری دادن باشد، ایران برجام را نمی‌خواهد.

نمی‌شود که تعهد یک‌طرفه باشد

*اما خروج ایران از برجام هدف و خواسته اصلی دونالد ترامپ نیست تا از زیر فشارها خارج شود؟

این چه حرفی است که شما می‌زنید؟ آنها خودشان برجام را نقض کرده‌اند و حاضر نیستند تعهدات توافقی‌شان را عملی کنند و از ما می‌خواهند قدمی از برجام عقب ننشینیم. نمی‌شود که تعهد یک‌طرفه باشد.

*البته نظر اروپایی‌ها با نظر آمریکا یکی نیست.

مگر در عمل غیر از این چیزی است که من می‌گویم؟

نباید زیر بار حرف زور برویم/ برجام به کجا رسید که اینستکس بخواهد برسد؟/ اینستکس فقط ضرر است

*حرف شما تا حدودی صحیح است، اما بالاخره باید بحران را به نوعی مدیریت کرد تا هزینه‌ها کمتر شود.

ضررهای ایران در صورت خروج از برجام کمتر نمی‌شوند، اما اگر به خواسته‌هایشان تن دهیم، روزبه‌روز بیشتر ضرر می‌کنیم و باعث می‌شویم طرف‌هایمان پرروتر و بی‌ادب‌تر شوند. آنها در کشور ما حکومت می‌کردند و برای همین تلاش می‌کنند دوباره همان شرایط گذشته را به دست آورند و به چپاول اموال و دارایی‌های ما بپردازند.

در واقع‌ زیاده‌طلبی در لایه‌لایه‌های شخصیتی‌شان رخنه کرده است. ببینید، ما می‌خواهیم در این دنیا زندگی کنیم و نباید زیر بار حرف زور برویم. برجام با آن همه دنگ و فنگ و مذاکرات چندساله به کجا رسید که اینستکس بخواهد برسد؟ آنها به تعهدات و امضای خود در برجام عمل نمی‌کنند،‌ چه تضمینی وجود دارد که در اینستکس هم به ما ضربه نزنند؟ دولت باید بیاید و به مردم توضیح دهد چرا زیر بار قراردادی می‌رود که وضعیت معیشت مردم را بدتر می‌کند.

*پس چطور هم دولت و هم مجلس نظرشان در مورد اینستکس مثبت است؟

دولت و مجلس که اینستکس را خوب می‌دانند بیایند به اعتراض منِ احمد توکلی جواب بدهند و مرا قانع کنند. نمی‌شود که امور مربوط به مملکت را با جوسازی و آرزومندی پیش برد.

*ممنون آقای توکلی.

اینستکس فقط ضرر است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اعتماد آنلاین،تاریخ انتشار:9تیر1398،کدخبر:316877،etemadonline.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها