کد خبر: 15582
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱

شعار سال: وزیر خارجه پیشین آلمان با انتقاد از سیاست شکست‌خورده دولت آمریکا در قبال ایران گفت: خود ترامپ و مشاورانش هم نمی‌دانند چه کاری می‌خواهند با ایران انجام دهند.  یوشکا فیشر، وزیر خارجه پیشین آلمان از سیاست «باخت-باخت» و شکست‌خورده‌ای که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در قبال ایران در پیش گرفته است،

خود ترامپ هم نمی‌داند در قبال ایران می‌خواهد چه کند

شعار سال: وزیر خارجه پیشین آلمان با انتقاد از سیاست شکست‌خورده دولت آمریکا در قبال ایران گفت: خود ترامپ و مشاورانش هم نمی‌دانند چه کاری می‌خواهند با ایران انجام دهند.

 یوشکا فیشر، وزیر خارجه پیشین آلمان از سیاست «باخت-باخت» و شکست‌خورده‌ای که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در قبال ایران در پیش گرفته است، انتقاد کرد.

فیشر طی یادداشتی در این پایگاه نوشت: «در بهترین حالت (که می‌توان تصور کرد) ترامپ و مشاورانش هم نمی‌دانند که (در قبال ایران) چه می‌کنند با اینکه خروج ترامپ از برجام، عمل کردن وی به یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش بود، اما مشکل اینجاست که نه خود ترامپ و نه مشاورانش اتفاقات بعدی را در نظر نگرفته بودند».

وی با هشدار به واشنگتن درباره اینکه هر درگیری نظامی با ایران نه تنها تلفات بیشتری برای آمریکا خواهد داشت بلکه نسبت به جنگ‌های عراق و افغانستان احتمال کمتری برای پیروزی دارند، توضیح داد: «البته ترامپ به نوبه خود بیشتر خواستار اجتناب از جنگ است (ولی) در عین حال فشار را بر نظام ایران بیشینه می‌کند. مشکل اینجاست که در سپهر سیاسی خلیج فارس، مرز بین این دو مشخص نیست و تجربه ثابت کرده فشار حداکثری اغلب منجر به تقابل نظامی شده است».

وزیر خارجه پیشین آلمان در ادامه افزود: «ترامپ با اینکه مدعی است تغییر نظام، یکی از گزینه‌های سیاست او در قبال ایران نیست، اما مانند زمانی که جورج بوش پسر تحت تاثیر نومحافظه‌کاران به جنگ با عراق کشیده شد، رفتار می‌کند… موقعیت استراتژیک ایران نسبت به گذشته بسیار قوی‌تر شده است… نه تنها ایران در وضعیت درگیری نظامی تنها و منزوی نمی‌ماند بلکه حمایت‌های دیپلماتیک و تجهیزاتی نیز از روسیه و چین دریافت می‌کند».

فیشر با اذعان به اینکه سیاست غرب در قبال ایران از زمان سرنگونی رژیم شاهنشاهی و انقلاب اسلامی بر پایه «توهمات» بوده، تصریح کرد: «غرب به رهبری آمریکا برای تغییر رفتار و سیاست نظام ایران، برای مدت‌ها به تحریم‌های اقتصادی تکیه کرد. اما این رویکرد به همراه دیگر اشتباهات متعدد آمریکا، در واقع باعث تقویت ایران شده است».

وی ضمن اشاره به تاریخ بیش از دو هزار ساله ایران در عرصه سیاسی و فرهنگی جهان، در واکنش به تهدید‌های ترامپ مبنی بر نابودی ایران ادامه داد: «آن‌ها قرار نیست جایی بروند. اما تنها سوال اینجاست که این تمدن سرافراز و باستانی چه نقشی را در منطقه و جهان ایفا خواهد کرد».

وزیر خارجه پیشین آلمان با تاکید بر اینکه خروج تدریجی آمریکا از برجام، از همان دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» شروع شد، می‌نویسد: «از همان زمان، عربستان سعودی و اسرائیل برای تسلط بر منطقه، جنگ‌هایی را آغاز کردند… در همین حال ایران موقعیت خود را تقویت کرده و حضور منطقه‌ای خود را گسترش داد».

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 9 تیر 1398، کدخبر: 6983864 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها