کد خبر: 15406
تاریخ انتشار: شنبه ۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

شعارسال: ارش‌های فراوان در اواخر زمستان و اواخل بهار امسال نه تنها سبب پر شدن ظرفیت سدها شده که چندین شهر را هم در استان‌های شمالی و جنوبی کشور را دچا آسیب دیدگی و خسارت کرد. گلستان لرستان و خوزستان از جمله استان‌هایی بودند که بیشترین آسیب‌ها را ازهجوم سیلاب‌ها دیدند. از بین رفتن زیرساخت‌ها،

۲۳۳ شهر ایران در معرض کم‌آبی و بی‌آبی

شعارسال: ارش‌های فراوان در اواخر زمستان و اواخل بهار امسال نه تنها سبب پر شدن ظرفیت سدها شده که چندین شهر را هم در استان‌های شمالی و جنوبی کشور را دچا آسیب دیدگی و خسارت کرد. گلستان لرستان و خوزستان از جمله استان‌هایی بودند که بیشترین آسیب‌ها را ازهجوم سیلاب‌ها دیدند.

از بین رفتن زیرساخت‌ها، سست شدن پی ساختمان و جاده‌ها و بعضاً ریزش آنها از جمله خساراتی بود که در نگاه اول توجه مان را به خود جلب می‌کند. آب گرفتگی در مزارع، از بین رفتن کشاورزی‌ها و محصولات باغی و زیرساخت‌های مخابراتی نیز از جمله خساراتی بود که در وهله دوم بدان پرداخته شد.

با همه این اوصاف امروز معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در یک نشست خبری با حضور رسانه‌ها اعلام کرد که هم اکنون ۲۳۳ شهر از ایران با تنش‌های آبی مواجه اند.

در ایران به دلیل کاهش بارش و تغییر اقلیم، برخی از شهرها در تابستان با تنش آبی مواجه خواهند شد و اکنون حدود ۱۶ سال است که کشور با تنش‌های آبی دست و پنجه نرم می‌کند.

با این وجود بسیاری بارش‌های پی در پی باری را دلیل بر ورود به دوران ترسالی بیان می‌کردند، ادعایی که به سرعت از سوی کارشناسان خبره محیط زیست تکذیب شد. آنها نوید یه تابستان گرم را می‌دادند و خیلی زود محقق شد.

البته این روزها کمیته ملی سازگاری با کم آبی فضای مرجعی است که برای حل مشکلات و تنش‌های آب ایجاد شده و می‌تواند برای رفع تنش‌ها بسیار مفید و موثر باشد.

با این حال شرایط منابع آبی در کشور به‌گونه‌ای است که نمی‌توان انتظار داشت باران‌های امسال هرچند پربار، کمبود آبی ۱۲ ساله کشور را جبران کند، چراکه تا قبل از این، نه تنها در منابع آب‌های سطحی بلکه در منابع آب‌های زیرزمینی نیز دچار مشکل بودیم که حل این موضوع نیازمند اخذ تدابیر اساسی از سوی وزارت نیرو است.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 8 تیر 1398 ، کدخبر: 4651747 ، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها