کد خبر: 15492
تاریخ انتشار: شنبه ۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰

شعار  سال:دو سال از انتقال موزه عروسک‌ها به بن بست فیات می‌گذرد و این روزها چالش‌های خاص این منطقه گریبانگری این موزه شده است.  مرداد سال ۹۶ بود که موزه عروسک‌ها از محل قبلی خود به خیابان سعدی، کمی پایین‌تر از دروازه دولت به بن بست فیات نقل مکان کرد و با همکاری شهرداری، ساختمان

موزه عروسک‌ها در چالش با معتادان…

شعار  سال:دو سال از انتقال موزه عروسک‌ها به بن بست فیات می‌گذرد و این روزها چالش‌های خاص این منطقه گریبانگری این موزه شده است.

 مرداد سال ۹۶ بود که موزه عروسک‌ها از محل قبلی خود به خیابان سعدی، کمی پایین‌تر از دروازه دولت به بن بست فیات نقل مکان کرد و با همکاری شهرداری، ساختمان دوره پهلوی اول در انتهای کوچه فیات در اختیار این موزه قرار گرفت.

این روزها نیز با بازگشایی موزه پمپ بنزین که آن هم سر کوچه فیات قرار دارد، شاهد شکل گیری اجماع موزه‌ها در دروازه دولت هستیم. البته خبرها از ادامه روند توسعه فرهنگی دروازه دولت حکایت دارند و قرار است تا پایان سال جاری (۹۸) نه تنها شاهد احیای دروازه دولت که یکی از قدیمی‌ترین دروزاه‌های تهران است باشیم بلکه مجسمه سعدی نیز در خیابان سعدی نصب خواهد شد.

بدین ترتیب شاهد شکل‌گیری گذر فرهنگی در دورازه دولت خواهیم بود که با فعالیت دو موزه پمپ بنزین و موزه عروسک‌ها و البته موزه نقاشی پشت شیشه در خیابان هدایت می‌توان رونق بیشتری یابد.

اما اکنون بعد از گذشت حدود دو سال از حضور موزه عروسک‌ها در کوچه فیات، علی گلشن (مدیر موزه عروسک‌ها) از مشکلاتی که با آن روبه رو شده‌اند می‌گوید.

او با اشاره به فعالیت قهوه‌خانه‌ای روبه روی موزه عروسک‌ها گفت: هرچند فعالیت این قهوه خانه به خودی خود مشکل ساز نیست اما به واسطه حضور مشتریان این قهوه خانه که بیشتر آنها با موتور تردد می‌کنند، کوچه فیات تبدیل به پارکینگ موتور شده است و تردد بچه‌ها و بازدیدکنندگان از میان این تعداد موتور با مشکل روبه رو می‌شود.

البته گلشن در ادامه به معضل دیگری نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه موزه عروسک‌ها در بن بست فیات قرار دارد، در ساعات پایانی روز شاهد حضور معتادان در بخش انتهایی بن بست هستیم که تبدیل به مامنی برای آنها شده تا به کارها و امور خود بپردازند. این امر تا حدودی فعالیت موزه را با مشکل روبه رو ساخته و نیاز است تا حضور معتادان که در برخی مواقع در حال استعمال مواد  مخدر دیده می‌شوند، ساماندهی شود. ضمن آنها بعضا آثار به جا مانده از استفاده از مواد در کوچه باقی می‌ماند که منظر بصری را مخدوش می‌کند.  

او یادآور شد: ضمن آنکه شاهد فعالیت تره بار دروازه دولت هستیم و در بیشتر مواقع مواد اضافه و آشغال‌های این تره‌بار در کوچه فیات خالی می‌شود که علاوه بر چهره نازیبا بوی بسیار بدی دارد که باید به آن رسیدگی شود.

این موزه‌دار تصریح کرد: موزه دروازه دولت با نام موزه عروسک و فرهنگ ایرانی افتتاح شده است و ما در کنار عروسک‌ها، صنایع دستی و لباس‌های سنتی را نیز به نمایش گذاشته‌ایم. با توجه به آنکه کودکان و نوجوانان بیشترین مخاطبان این موزه را دربرمی‌گیرند، نیاز است تا وضعیت معتادان منطقه ساماندهی شود و مسئولان به این امر رسیدگی کنند.

ساماندهی کوچه فیات

سعید شاهمیر (معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ١٢ شهرداری تهران) نیز دراین خصوص گفت: قهوه‌خانه و تره‌بار دروازه دولت در کوچه فیات قبل از آنکه موزه عروسک‌ها به این کوچه منتقل شود، در آنجا فعال بودند و اینگونه نیست که بعد از آغاز کار موزه عروسک‌ها، راه اندازی شده باشند. با این وجودنیاز است تا منطقه ساماندهی شود. که در برنامه ریزی آتی مد نظر قرار می‌گیرد.

او با اشاره به آنکه بیشترین مسئله‌ای که درخصوص فعالیت موزه عروسک‌ها مطرح است، معتادانی است که در کوچه فیات مشغول تزریق می‌شوند، ادامه داد: این امر نه تنها خلاف قانون است بلکه رفت و آمد بازدیدکنندگان را به موزه عروسک‌ها با مشکل روبه رو می‌سازد. ضمن آنکه موتورهایی که در کوچه فیات پارک می‌شوند بعضا یا برای افرادی هستند که برای خرید از تره‌بار آمده‌اند یا برای مشتریان قهوه‌خانه است و ارتباطی به ساقی بودن موتوریان ندارد.

البته شاهمیر تصریح کرد: با توجه به طرحی که برای محوطه فرهنگی دروازه دولت در نظر گرفته شده می‌توان به تغییر کاربری یا تغییر ابعاد فرهنگی منطقه فکر کرد. همچنین می‌توان با رییس پلیس منطقه مکاتبات لازم را انجام داد تا نسبت به جمع آوری معتادان منطقه اقدامات لازم را انجام دهند. البته نگهداشت منطقه باید توسط افراد محلی انجام شود.

قهوه‌خانه نیز بخشی از تاریخ اجتماعی شهر است

محمدجواد حق‌شناس (عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش) نیز با تاکید برآنکه قهوه خانه بخشی از تاریخ شهر و از جمله بافت اجتماعی است و وجود آنها مشکلی برای فعالیت سایر بخش‌های فرهنگی ایجاد نمی‌کند، گفت: ضمن آنکه اگر شاهد حضور قشر فرهنگی در قهوه خانه کنار موزه عروسک‌ها و موزه پمپ بنزین باشیم، قطعا شکل فرهنگی منطقه نیز تغییر خواهد کرد.

او یادآور شد: نباید به دلیل علاقه‌ای که نسل جدید ممکن است به کافه داشته باشد، منکر فعالیت مکان‌هایی مانند قهوه‌خانه که مورد علاقه نسل دیگری است، بشویم. قهوه‌خانه‌ها نیز طرفداران خود را دارند و ما نمی‌توانیم سلیقه خودمان را تحمیل کنیم. تا جایی که تخلف انجام نشود، نمی‌توانیم مانع فعالیت دیگران شویم.


شعار  سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا،تاریخ انتشار:8تیر1398،کدخبر: 778821،www.ilna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها