کد خبر: 15421
تاریخ انتشار: شنبه ۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

شعارسال: گروهی از رانندگان مینی بوس های دارای پلاک عمومی روز یکشنبه دوم تیر در مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کرده و نسبت به اقدام شهرداری تهران مبنی بر مشمولیت خودروهای پلاک عمومی برای پرداخت عوارض تردد در محدوده های ترافیکی اعتراض کردند و شعارهایی بر علیه پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک

خودروهای عمومی قربانی طرح ترافیک جدید

شعارسال: گروهی از رانندگان مینی بوس های دارای پلاک عمومی روز یکشنبه دوم تیر در مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کرده و نسبت به اقدام شهرداری تهران مبنی بر مشمولیت خودروهای پلاک عمومی برای پرداخت عوارض تردد در محدوده های ترافیکی اعتراض کردند و شعارهایی بر علیه پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران و شورای شهر تهران سر دادند.

در حالی که شهرداری تهران هزینه استفاده از خودروی شخصی در مرکز شهر تهران را به منظور روان سازی ترافیک بالا برده، رانندگان خودروهای عمومی را هم مکلف به پرداخت عوارض تردد در طرح ترافیک و حلقه دوم ترافیکی کرده است که به تبع رانندگان برای جبران این هزینه بر کرایه های خود می افزایند و در این شرایط دیگر فرقی بین صرفه اقتصادی استفاده از خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی نخواهد بود و چه بسا که هزینه استفاده از خودروی شخصی ارزان تر هم رقم خورد.

یکی از این رانندگان در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: هدف از اجرای طرح ترافیک، استفاده کمتر از خودروی شخصی و تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و ارزان قیمت است و اگر قرار باشد خودروی عمومی هم عوارض پرداخت کند، هزینه ترددش بالا می‌رود و ناچار خواهد بود که قیمت کرایه را هم بالا ببرد و در این شرایط شهروندان ترجیح می دهند علی رغم هزینه بالای استفاده از خودروی شخصی، از خودروی عمومی استفاده نکرده و به سمت استفاده از خودروی شخصی بروند و عملا اجرای طرح ترافیک بی اثر شده و هزینه ای بی فایده بر دوش مردم خواهد بود.

عمار سعیدیان فر مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک تهران، در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که چرا خودروی عمومی که وظیفه حمل و نقل عمومی را دارد و فلسفه آن تشویق شهروندان به استفاده کمتر از خودروی شخصی است، باید عوارض پرداخت کند؟ گفت: ما تنها مجری قانون هستیم، و این سوال را شورای شهر به عنوان تصویب کننده این قانون باید پاسخ دهد وما هم نمی توانیم از قانون تخطی کنیم.

مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک تهران تصریح کرد: این نوع خودروهای پلاک عمومی که خواستار معافیت از پرداخت کامل عوارض هستند، زیر نظر اتوبوسرانی فعالیت نمی کنند و البته این امتیاز را دارند که نسبت به خودروهای شخصی با 70 درصد تخفیف در محدوده های ترافیکی تردد کنند.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع اگر شورا هم خواستار تغییر قانون است باید به ما اعلام کند.

اما محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه وضع حلقه دوم ترافیکی توسط شورای شهر انجام نشده و طبق قانون، شورای شهر چنین اختیاری ندارد گفت: شورای شهر فقط می تواند اقدام به نرخ گذاری کند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران تصریح کرد: تعیین هر نوع محدودیت ترافیکی مانند تردد در روزهای پنجشنبه و یا ساعت اجرای طرح بر عهده شورای ترافیک شهر تهران است، که اعضای آن هم مشخص هستند.

وی با انتشار اسناد و صورت جلسات شورای ترافیک ادامه داد: من این اسناد را منتشر کردم تا مردم بدانند اگر اعتراضی است، این اعتراض مربوط به شورای ترافیک است و شورای شهر نقشی ندارد.

علیخانی در خصوص عوارض تردد خودروهای عمومی در محدوده های ترافیک اظهار کرد: ما برای خودروهای عمومی تخفیف قائل شده ایم و در مصوبه هم آورده ایم.

وی با بیان اینکه رانندگان به 2 موضوع اعتراض دارند ادامه داد: یک اعتراض آنها این است که می گویند چرا باید برای تردد در محدوده زوج یا فرد عوارض دهند که ما هم اعلام کردیم این کار غیر قانونی است و نباید عوارضی بگیرند و این شامل همه خودروها می شود و تنها مختص خودروهای عمومی نیست و لذا از نظر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک اخذ عوارض زوج یا فرد غیر قانونی است، چون اساسا ما برای این محدوده عوارضی تعیین نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ما برای این رانندگان تخفیف مصوب کرده ایم اظهار کرد: وقتی که مدتی قبل برای اولین بار در مقابل شورا تجمع کردند، نماینده آنها با نماینده ما جلسه ای برگزار کردند که صورتجلسه آن هم به امضا اعضا رسید و برای حل مشکلشان صورتجلسه از طریق دفتر شهردار به معاونت ترافیک ابلاغ شد. اما شاهدیم با گذشت 2 ماه هنوز مصوبه در معاونت ترافیک معطل مانده است و روز یکشنبه هم که تجمع کردند، شهردار تهران دستور داد که مصوبه معطل مانده در معاونت ترافیک هر چه سریعتر اجرایی شود تا مشکل آنها حل شود.

علیخانی با بیان اینکه ساز و کار تخفیف در مصوبه آمده است و باید آن را اجرا کنند اظهار کرد: وقتی شهردار و نماینده شورا موضوعی را تصویب می کنند، معطل ماندن آن از سوی معاونت ترافیک کار زشتی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در تبصره چهارم ماده ششم مصوبه شماره 160/2529/33501 شورای شهر تهران که در تاریخ 14 بهمن 97 به تصویب رسید، اعضا مصوب کردند که عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا برای خودروهای سواری و مینی‌بوس پلاک «ع » تهران، با ضریب سه دهم (3/0) تعیین و محاسبه ‌گردد.

همچنین شورای شهر تهران در اسفند 96 لایحه ای را به تصویب رساند که مربوط به نحوه اخذ عوارض تردد در محدوده «طرح ترافیک» و محدوده «زوج یا فرد» در سال 97 بود.

اعضای شورای شهر در تبصره یکم اصلاحی، ذیل ماده دوم مصوبه شماره 160/2422/32449 در 6 اسفند 96 تصویب کردند، که کلیه خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج یا فرد [در سال 97] هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجوز اخذ نموده و عوارض آن را مطابق این مصوبه پرداخت نمایند.

با این حال در روزهای پایانی سال 97 کشمکش شدیدی بین معاونت ترافیک و کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر بر سر قانونی بودن یا قانونی نبودن اخذ عوارض زوج یا فرد از شهروندان شکل گرفت که هنوز این پرونده (عوارض زوج یا فرد 97) به خاطر شکایت پلیس راهور از معاونت حمل و نقل و ترافیک در دیوان عدالت اداری مفتوحه است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 8 تیر 1398 ، کدخبر: 6978510 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها