کد خبر: 14975
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

شعار سال: ام اس بیماری التهابی مزمن است که با آسیب رساندن به سیستم و تار‌های عصبی درمان قطعی ندارد. ام اس بیماری عود کننده‌ای است که بر نحوه زندگی و فعالیت‌های تمام نزدیکان این بیماران اثر خواهد گذاشت از این رو همه افراد خانه باید شیوه تطبیق با آن را بیاموزند؛ اگر چه درصد

نشانه‌هایی پنهان از یک بیماری…

شعار سال: ام اس بیماری التهابی مزمن است که با آسیب رساندن به سیستم و تار‌های عصبی درمان قطعی ندارد.

ام اس بیماری عود کننده‌ای است که بر نحوه زندگی و فعالیت‌های تمام نزدیکان این بیماران اثر خواهد گذاشت از این رو همه افراد خانه باید شیوه تطبیق با آن را بیاموزند؛ اگر چه درصد کمی از مبتلایان به ام اس به ناتوانی پیشرفته مبتلا می‌شوند اما ماهیت متغیر بیماری باعث می‌شود حتی افرادی هم که با نوع خفیف آن درگیر هستند، نگران شوند.

با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می‌کنند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می‌دهد که با یکدیگر همکاری کرده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه کنند.

مبتلایان به ام اس روحیه خود را از دست ندهند

افراد در مواجه با خبر ابتلا به ام اس واکنش‌هایی متفاوت از خود بروز می‌دهند؛ برخی احساس تاسف می‌کنند، بعضی‌ها با عصبانیت از کوره در رفته و برخی ترس سراسر وجودشان را فرا می‌گیرد، در این بین عده‌ای هم به افسردگی شدید مبتلا می‌شوند زیرا گمان می‌کنند دچار بیماری خطرناک شده‌اند که تا آخر عمر همراه آنان خواهد بود؛ خانواده‌ این بیماران هم از فهمیدن اینکه یکی از اعضای خانواده دچار ام اس شده است در رنج خواهند بود.

واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با ام اس بسیار متفاوت است؛ احساس ترحم، ناراحتی و حتی تنفر از واکنش‌های شایعی است که در مواجهه با این بیماران دیده می‌شود، اغلب اعضای خانواده در برابر بیماران ام اس بی‌حوصله می‌شوند زیرا بسیاری از علائم بیماری مانند درد و تار شدن از نظر آن‌ها قابل مشاهده نبوده و ممکن است تصور شود که بیمار خیال می‌کند که این مشکلات را دارد.

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛‌ اینکه ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می‌شود  موضوعاتی است که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همه آنچه از ام اس باید بدانید

عبدالرضا ناصر مقدسی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس و متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ام اس، اظهار کرد: ام اس بیماری عود کننده‌ و خود ایمن است که در اثر از بین رفتن غلاف سفید رنگ “میلین” رشته‌های عصبی در مغز و نخاع ایجاد می‌شود؛ این بیماری در افراد ۱۶ تا ۴۰ ساله شیوع داشته و در زن‌ها چهار برابر بیشتر از مرد‌ها دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این بیماری در بیست سال اخیر در ایران سیر صعودی داشته است و در حال حاضر حدود ۸۰ هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند؛ از مهم‌ترین علت آن می‌توان به مصرف سیگار و کمبود ویتامین D اشاره کرد؛ در این بین افزایش مصرف سیگار یکی از علل افزایش ام اس است زیرا توجه ویژه به این ۲ عامل میزان ام اس در جامعه را کاهش خواهد داد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس بیان کرد: در اثر از بین رفتن غلاف رشته‌های عصبی علائمی پیدا می‌شوند که عبارتند از عدم تعادل بدن، لرزش، اختلالات بینایی، گزگز شدن، ضعف و غیره؛ روند این بیماری به صورتی است که چند روز تا چند هفته بیمار دچار علائم فوق می‌شود و سپس بهبود می‌یابد و سپس ممکن است مدتی بعد دوباره علائم ظاهر شوند.

ناصر مقدسی افزود: وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می‌شود بدین معنی است که بیمار و خانواده‌اش باید به‌طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان کننده و به‌صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ کنند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود.

علائم ام اس

وی گفت: احساس ترحم، ناراحت شدن و حتی تنفر، از واکنش‌هایی شایع هستند که اطرافیان بیمار، چه دوستان و چه اعضای خانواده ممکن است در مواجه شدن با چنین بیمارانی از خود نشان دهند؛ به غیر از احتمال از دست دادن شغل به‌دلیل محدودیت‌های حرکتی که در این بیماری وجود دارد، بیماران مبتلا به ام اس مجبور هستند تغییراتی گسترده در نحوه زندگی خود دهند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس بیان کرد: بسیاری از افراد پس از تشخیص ابتلا به ام اس، از فعالیت‌های روزمره و طبیعی خود دست می‌کشند در حالی که بهتر است این افراد تا جای ممکن به فعالیت‌های خود ادامه داده و در این بین با ورزش کردن بدنی قوی‌تر و روحیه‌ای شاداب‌تر داشته باشند، البته هر برنامه‌ تمرینی باید به اندازه کافی قابلیت انطباق با شرایط بدنی و محدودیت‌های بیمار را داشته باشد.

وی تشریح کرد: در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه‌های عکس برداری MRI استفاده می‌شود که پلاک‌ها را به خوبی نشان می‌دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می‌توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می‌شوند مانند استرس‌ها و فشار‌های روحی، عفونت‌ها یا حاملگی جلوگیری کرد.

ام اس درمان دارد؟

ناصر مقدسی با اشاره به راه‌های درمان ام اس، بیان کرد: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با استفاده از درمان‌ها زندگی خوبی داشته باشند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 4 تیر 1398، کدخبر: 6978353 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها