کد خبر: 15043
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶

شعار سال:رونق تولید یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های اقتصاد کشور به شمار می‌رود و این موضوعی است که امروزه بسیاری از اقشار و طیف‌های اجتماعی بر آن تاکید دارند اما گستره قاچاق کالا به کشور نه تنها تعطیلی کارخانه‌‌ها را رقم زده بلکه تیشه‌ای بر ریشه تولید داخلی است. نگهداری و توزیع کالایی که بدون مجوز

ناامیدی تولیدکنندگان از واردات کالای قاچاق/ چه کسی مجوز واردات کالای بی‌کیفیت را می‌دهد؟

شعار سال:رونق تولید یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های اقتصاد کشور به شمار می‌رود و این موضوعی است که امروزه بسیاری از اقشار و طیف‌های اجتماعی بر آن تاکید دارند اما گستره قاچاق کالا به کشور نه تنها تعطیلی کارخانه‌‌ها را رقم زده بلکه تیشه‌ای بر ریشه تولید داخلی است.

نگهداری و توزیع کالایی که بدون مجوز وارد شده باشد در سراسر کشور جرم بوده و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا می‌گردد. از سوی دیگر وقتی قیمت کالایی در یک کشور با اجرای طرح‌های دستوری و با تمهیدات خاص کاهش می‌یابد، در نتیجه سوءاستفاده‌ کنندگان به دنبال تهیه آن کالای ارزان ‌قیمت برای قاچاق آن به بیرون از مرزها هستند.
 
قاچاق کالا در هر دو بخش ورودی و خروجی،‌ خسارات بسیاری را به کشور وارد کرده؛ از تضعیف تولیدکنندگان داخلی و حتی نابودی برخی از آنها تا ناکام ماندن دولت در وصول عواید و حقوق واردات کالا و صادرات این محصولات؛ عوایدی که شامل حقوق گمرکی و مالیات‌های مصوب بوده و این تضییع حقوق و مالیات، خسارات بسیاری را به جای گذاشته است.
 
واردات بی‌رویه و قاچاق فراوان اجناسی که در داخل کشور تولید می‌شود نه تنها سبب بی‌رونقی فعالیت تولیدکنندگان شده بلکه قاچاق سبب شده که کالاهای داخلی با عدم استقبال مردم مواجه شود و خریدار نداشتن و فروش نرفتن اجناس نیز عاملی برای تعطیلی کارخانه‌ها است.
 
مسئله حمایت از تولید ملی و رونق تولید برای چرخیدن چرخ دنده‌های کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی موضوع کوچکی نیست. زیرا امروز مبحث اقتصاد، موضوع اول کشور است و رویکرد کشور باید اقتصاد مقاومتی باشد که در تکانه‌ها و شرایط بحرانی خاص آسیب نبینیم.
 
بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که از آنجا که مجازات‌ها بازدارندگی لازم را نداشته و ریسک واردات کالا از مبادی رسمی برای قاچاقچیان کمتر است و به همین دلیل اغلب کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود و باید فرایندهای عبور کالا مکانیزه شود و تا زمانی که این فرایندهای گمرکی سنتی باشد، امکان پیگیری و شناسایی کالای قاچاق کمتر است و ضریب خطا نیز بیشتر می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: قاچاق کالا تولید را ضعیف می‌کند و کارخانه‌های بسیاری را غیرفعال می‌کند اگر جلوی کالای قاچاق گرفته شود آن‌گاه رونق تولید کارخانه‌ها افزایش پیدا کرده و فروش آن‌ها دو چندان می‌شود.
 
آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی با بیان اینکه ورود کالای قاچاق به کشور موجب غیرفعال شدن کارخانه‌های داخلی می‌شود، اظهار داشت: با قاچاق کالا کارخانجات از پرداخت حقوق به کارگران ناتوان می‌شوند و در عین حال اجناس زیادی در داخل انبارها جمع می‌شود.
 
وی افزود: قاچاق کالا تولید را ضعیف می‌کند و کارخانه‌های بسیاری را غیرفعال می‌کند، این مسائل به صورت زنجیر بار در کنار یکدیگر وابسته‌اند و اگر جلوی کالای قاچاق گرفته شود رونق تولید کارخانه‌ها افزایش می‌یابد و فروش آنها دو چندان می‌شود.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: دشمن از هر راهی در حال ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران است، بعید می‌دانم در تمام دنیا دشمن به این اندازه به نظام جمهوری اسلامی ایران حساس باشد و قصد له کردن جوانان ما را داشته باشد.
 
واردات کالاهای قاچاق ضربه مهلک بر پیکره تولید داخلی
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات کالاهای قاچاق ضربه مهلک بر پیکره تولید داخلی است، گفت: در شرایط فعلی تولید ملی در سایه سنگین واردات به کشور اجازه رشد ندارد.
 
حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی واردات بی‌رویه و بی‌‌توجهی به تولیدات داخلی را عمده‌ترین مشکلات پیش روی تولید در کشور دانست و اظهار داشت: توجه به اقتصاد مقاومتی و منویات رهبر معظم انقلاب کلید رشد تولیدات ملی و در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.
 
وی با اشاره به اینکه مسئله قاچاق کالا یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، افزود: ایشان بارها در جلسات متعدد به مسئولان هشدارهایی داده‌اند، اما تاکنون در مبارزه به کالاهای قاچاق سهل‌انگاری شده است.
 
سودهای صدها میلیاردی که قاچاقچیان را تطمیع می‌کند
 
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر چند که رهبر انقلاب اسلامی بارها نگرانی خود را اعلام کرده‌اند، اما سودهای صدها میلیاردی این عمل سبب تطمیع قاچاقچیان کالا شده و نمی‌گذارد تا آنها از این کار دست بردارند.
 
وی با بیان اینکه تجویز رهبر معظم انقلاب برای درمان رکود و مشکلات اقتصادی کشور، مسئله اقتصاد مقاومتی است، گفت: اقتصاد مقاومتی این طور نیست که فقط مسئولان کاری کنند بلکه رکن اصلی اقتصاد مقاومتی مردم هستند.
 
موسوی لارگانی پیرامون اینکه اشتغالزایی و رونق تولید در گرو مقابله با قاچاق کالا است، اظهار داشت: قاچاق کالا به کشور در حالی انجام می‌شود که مالیات و عوارضی برای آن پرداخت نمی‌شود، بنابراین این کالاها ارزان‌تر از کالاهای تولید داخل در بازار عرضه شود.
 
انباشت کالاهای داخلی با قاچاق
 
وی با تاکید بر اینکه کالای قاچاق موجب انبار شدن کالاهای داخلی می‌شود، افزود: چنانچه در مقابل قاچاق کالا ایستادگی کنند موجب بالا رفتن درآمدهای مالیاتی می‌شود.
 
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که کالاها ارزان‌تر از تولید داخل عرضه شود، مصرف کنندگان خرید کالاهای خارجی را ترجیح می‌دهند که همین امر بخش تولیدی کشور را با مشکل مواجه می‌کند.
 
وی با بیان اینکه قاچاق عامل اصلی رکود در بسیاری از تولیدات داخلی است، گفت: برای رفع مشکلات حاصل از رکود و رونق تولید باید با قاچاق برخورد شود، هر روز هم شیوه‌های جدید فروش کالاهای قاچاق در کشور به وجود می‌آید.
 
موسوی لارگانی اظهار داشت: برخی از کالاها باید وارد شود، چرا که توان تولید آن در کشور وجود ندارد، اما باید با اعمال قوانین از ورود این کالاها از مبادی غیر رسمی جلوگیری کرد.
 
حمایت از کالای ایرانی، حمایت از اشتغال و اقتصاد مقاومتی
 
وی با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی، حمایت از اشتغال و اقتصاد مقاومتی است، افزود: حمایت از تولیدکنندگان داخلی باید در عمل دیده شود تا رشد اقتصادی همسو با کشورهای پیشرفته برای ما هم رخ دهد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون اینکه در شرایط فعلی تولید ملی در سایه سنگین واردات قاچاق کالا به کشور اجازه رشد ندارد، بیان کرد: واردات کالاهای خارجی مشابه داخل و قاچاق بیشترین لطمه را به تولیدکنندگان داخلی وارد کرده است.
 
وی عبور از مشکلات پیشروی تولیدکنندگان را لازمه رشد اقتصادی دانست و گفت: تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تولید داخل مهمترین چالش فعلی اقتصاد کشور است و برنامه‌ریزی مشخص و مدون از سوی دولت برای حمایت از تولید ملی می‌تواند حرکت در مدار اقتصاد مقاومتی را تضمین کند.
 
موسوی لارگانی اظهار داشت: دولت، مجلس و تمام نهادها باید حمایت و استفاده از کالاهای ایرانی را سرلوحه کار خود قرار داده و مصرف‌کننده کالای ایرانی باشند تا با حمایت از کالای داخلی رونق، اشتغال و تولید نیز افزایش یابد.
 
وی افزود: نابودی اشتغال، صنعت کشور، دور زدن قانون و عدم پرداخت مالیات به دولت دو ضرر اساسی است که قاچاق بر پیکره اقتصاد کشور وارد کرده و خود به نوعی تضییع حق مردم است.
 
نماینده مردم فلاورجان در مجلس بیان کرد: دولت وظیفه ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال را دارد، اما اگر ما می‌خواهیم که برای فرزندان خود اشتغالی پایدار ایجاد کنیم باید به دنبال مصرف کالاهای ایرانی برویم که تنها راه چرخش چرخ صنعت مصرف تولیدات داخلی است.
 
ناامیدی تولیدکنندگان با واردات کالاهای قاچاق
 
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با ابراز تاسف از اینکه امروزه واحدهای تولیدی و صنعتی یا تولید خود را متوقف کرده و یا با تعدیل نیروهای شاغل خود تولیدات را کاهش داده‌اند، گفت: بخش خصوصی کشور با کمبود نقدینگی از یک طرف، عدم بازار فروش و رقابت قدرت‌های خارجی در بحث واردات قاچاق از سویی دیگر مواجه شده و به همین دلیل، تولیدکنندگان ناامید شده‌اند.
 
حسینعلی حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: انتخاب شعار «رونق تولید» این نکته را می‌طلبد که مردم خود به صحنه بیایند و با تحریم کالاهای خارجی که با توجه به واردات بی‌رویه و حجم انبوه قاچاق در بازار موجود است بازار داخلی و در شرایط کلی اقتصاد کشور را رونق بخشند.
 
وی افزود: دلیل لزوم حضور مردم در صحنه برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور این است که طی سالیان گذشته هر چقدر از سوی مقام معظم رهبری به دولت تأکید شد جلوی واردات بی‌رویه و قاچاق گرفته شود متأسفانه اقدامات لازم انجام نشد اما به‌نظر می‌رسد اکنون با کمک مردم این مشکل مرتفع شود.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حضور مردم در صحنه دلیلی بر کم‌کاری دولت و مجلس در این زمینه نمی‌شود، بیان کرد: مجلس وظیفه دارد قوانینی در راستای حمایت از تولیدکننده داخلی تصویب کند تا تولیدکننده داخلی توان رقابت با تولیدکننده خارجی را کسب کند و دولت نیز وظیفه دارد تدابیر لازم را برای اجرای این قوانین اتخاذ کند.
 
وی ادامه داد: اگر تولیدکننده داخلی بتواند در عرصه جهانی با تولیدکننده خارجی رقابت کند، به تولید داخلی رونق خواهد بخشید و متعاقب آن با افزایش ثروث ناشی از این افزایش تولید سالیانه برای بیش از 700 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.
 
حاجی دلیگانی ساماندهی واردات کشور، رد هوشمندانه واردات و جلوگیری از روند قاچاق کالا را گامی در اجرای اقتصاد مقاومتی بیان کرد و گفت: در نتیجه واردات غیر ضروری چرخ تولید داخلی متوقف و حمایت از تولیدات بی‌معنی و فقط در حد هدف و شعار باقی می‌ماند.
 
وی با بیان اینکه برای حل مشکلات تولیدکنندگان ابتدا مسئولان باید باور داشته باشند که می‌توان معضلات اقتصادی را با تکیه بر توان داخلی حل کرد، اظهار داشت: تولید یکی از بحرانی‌ترین بخش‌های اقتصاد به شمار می‌آید چرا که هر روز شاهد تعطیلی یکی از کارخانجات کشور هستیم و باید فکر و راهکاری اساسی برای بهبود وضعیت این بخش کرد.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس بررسی‌های کارشناسی همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند “واردات باید مدیریت شود نه متوقف”، افزود: مدیریت و کنترل واردات هیچگاه نباید به رکن دیگر اقتصاد مقاومتی که برون گرایی بوده لطمه وارد کند و تعامل، ارتباط با تجارت و اقتصاد دنیا ضروری و بازرگانی خارجی به عنوان یکی از عوامل توسعه نباید مورد خدشه قرار گیرد.
 
 قاچاق پدیده شوم و مخربی است که صدمات فراوانی بر پیکر اقتصاد ملی کشور وارد کرده و سالانه خسارت مالی زیادی از محل قاچاق کالا و ارز به اقتصاد وارد می‌شود که اگر جلوی این پدیده شوم گرفته شود، می‌توان این مبلغ را برای اشتغال در کشور هزینه کرد.
 
مردم باید این نکته را مدنظر داشته ‌باشند که درست است در برخی موارد قیمت اجناس داخلی بالا است اما در برابر استقلالی که برای کشور به ارمغان خواهد آورد بسیار ارزان خواهد بود و می‌تواند نتیجه خوبی برای نسل آینده کشور به همراه داشته باشد.
 
بنابراین برای حل معضلات اقتصادی، حفظ استقلال و خودکفایی کشورمان باید مسئولان و دولتمردان در کنار مردم بحث اقصاد مقاومتی که از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است را توجه ویژه داشته باشند که عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی نیز یکی از راهکارها توجه به تولیدات داخلی است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ،تاریخ انتشار:5تیر 1398،کدخبر:1498153،www.dana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها