کد خبر: 14328
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲:۰۲

شعارسال: طبق گفته ی مسئولان اشتغال در کشور برای سال 98 دو سناریو مد نظر است. اگر شرایط اقتصادی همراه با رشد باشد، سناریوی نخست و اگر نوسانات اقتصاد حاکم باشد سناریوی دوم جاری خواهد بود. در شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاد اشتغال خیلی وابسته به وام و تسهیلات نیست و سناریوی دوم نیز همین

جزئیات سناریو دوم اشتغالزایی دولت در سال۹۸ چیست؟

شعارسال: طبق گفته ی مسئولان اشتغال در کشور برای سال 98 دو سناریو مد نظر است. اگر شرایط اقتصادی همراه با رشد باشد، سناریوی نخست و اگر نوسانات اقتصاد حاکم باشد سناریوی دوم جاری خواهد بود. در شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاد اشتغال خیلی وابسته به وام و تسهیلات نیست و سناریوی دوم نیز همین ویژگی را دارد. بیشتر، قاعده اشتغال و سیاست بازار کار باید اصلاح و اجرا شود.

اما جزئیات سناریو دوم چیست؟

در این سناریو 8برنامه شامل توسعه کسب و کارهای پر اشتغال منطقه ای( ظرفیت سازی نهادهای مرتبط با توسعه کسب و کار به تعداد 124 نهاد در 31استان در رسته های منتخخب و فراهم نمودن ایجاد 200 هزار فرصت شغلی)، توسعه کسب و کارهای پر اشتغال مناطق روستایی و عشایری(ایجاد 90هزار فرصت شغلی و ارتقای مهارت و آموزش فنی و حرفه ای به میزان حداقل 30هزار نفر واجد شرایط در حوزه روستایی و عشایری)، اصلاح نظام های آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی(شبکه سازی 30بنگاه در استان، 3100 نفر دانش آموز،15درصد برنامه آموزشی استان،240 کارگاه آموزشی،400کارگاه آموزشی)،برنامه های فعال بازار کار(جذب 35 هزار نفر شغل جدید، آموزش مهارتی 50هزار نفر،ایجاد 28 هزارنفر شغل جدید آموزش مهارتی 100هزار نفر)،اشتغال حمایتی و خرد(20هزارنفر،10هزار نفر،ایجاد 3هزار فرصت شغلی جدید، ایجاد اشتغال موقت و یا پایدار برای 36.7 هزار نفر، ایجاد 74 هزار نفر شغل جدید)،ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود(حفظ و نگهداشت حداقل بیش از 315 هزار نفر،33.6هزار نفر،21هزار نفر،8هزارنفر)،استفاده از فرصت های خارجی، نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح ها و برنامه های اشتغال در دستور کار است.

جمع کل اهداف برای ایجاد اشتغال در سناریوی دوم 537 هزار فرصت شغلی است که منابع بودجه عمومی مورد نیاز حدود 18361میلیارد ریال است که پیش بینی شده است حدود 127340 هزار میلیارد ریال (غیر از تسهیلات روستایی) پرداخت شود.

به روایت عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه سه رویکرد سیاستی در برنامه های اشتغالی حاکم است.در برنامه اشتغال سال جاری سه رویکرد «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی» سیاست گذاری شده است. بر مبنای این سه رویکرد سیاستی، 8 برنامه در دستور کار قرار دارد.

توسعه کسب و کارهای پراشتغال، اجرای برنامه‌های فعال بازار کار از جمله طرح کارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت‌های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه‌ها هشت اقدام اشتغالزایی و کارآفرینی در سال جاری است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 1 خرداد 1398 ، کدخبر: 2037629 ، www.tasnimnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها