کد خبر: 14119
تاریخ انتشار: جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳

شعار سال: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه می (اردیبهشت) با اعلام وضعیت اضطراری با عنوان “تهدید ایران برای عربستان سعودی”، بدون کسب مجوز کنگره با فروش هشت میلیارد دلاری تسلیحات آمریکا به عربستان موافقت کرد. مایک پمپو وزیر امور خارجه آمریکا نیز در هنگام اعلام وضعیت اضطراری برای توجیه فروش این حجم عظیم از

سنای آمریکا به ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان رای داد

شعار سال: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه می (اردیبهشت) با اعلام وضعیت اضطراری با عنوان “تهدید ایران برای عربستان سعودی”، بدون کسب مجوز کنگره با فروش هشت میلیارد دلاری تسلیحات آمریکا به عربستان موافقت کرد.

مایک پمپو وزیر امور خارجه آمریکا نیز در هنگام اعلام وضعیت اضطراری برای توجیه فروش این حجم عظیم از تسلیحات به عربستان، تهدیدات ایران را مطرح کرد.

سعودی‌ها اخیراً با تعداد متنوعی از حملات حوثی ها روبرو بوده‌اند. اما سنای آمریکا نشان داد که بخاطر ملاحظات انسانی ناگزیر از لغو این معامله عظیم تسلیحاتی است.

باب مندز سناتور نیوجرسی در کمیته روابط خارجی سنا در طرفداری از این طرح گفت: جنگ یمن یکی از دلایل اصلی مخالفت من با فروش سلاح به عربستان است. همه ما می‌دانیم که این سلاح‌ها هزاران غیرنظامی، بیماران در بیمارستان‌ها و کودکان در اتوبوس‌های مدارس یمن را کشتند. همه می‌دانیم که درگیری در یمن هزاران غیرنظامی را کشته و میلیون‌ها نفر را در معرض قحطی قرار داده است.

مندز وضعیت انسانی یمن را “یک فاجعه اخلاقی غیر قابل باور” نامید.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت به اهداف سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

در این تجاوز نظامی به فقیرترین کشور عربی تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار یمنی از جمله ۸۵ هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی ائتلاف جان باخته‌اند.

جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه‌ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را بزرگ‌ترین فاجعه انسانی نامید.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ، تاریخ انتشار31خرداد 98، کد خبر: 83363039، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها