کد خبر: 14040
تاریخ انتشار: جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

شعار سال: نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی که نام آنها را نیاورده گزارش کرده است که مقامات کاخ سفید، ارتش آمریکا و وزارت دفاع آماده بودند که حملات محدود به ایران در ساعت ۱۹ پنجشنبه ۲۰ ژوئن (به وقت محلی در واشنگتن دی‌سی) صورت بگیرد. اما ترامپ دستور حمله به چند هدف در

ترامپ ابتدا با طرح حمله به اهداف ایرانی موافقت کرد، اما منصرف شد

شعار سال: نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی که نام آنها را نیاورده گزارش کرده است که مقامات کاخ سفید، ارتش آمریکا و وزارت دفاع آماده بودند که حملات محدود به ایران در ساعت ۱۹ پنجشنبه ۲۰ ژوئن (به وقت محلی در واشنگتن دی‌سی) صورت بگیرد. اما ترامپ دستور حمله به چند هدف در ایران را به حالت تعلیق در آورده است.

مقام‌های ارشد نظامی ایالات متحده به نیویورک تایمز گفته‌اند که عملیات حمله به چند هدف در ایران در مراحل اولیه آن بوده است: عملیات آغاز شده بود، هواپیماها در هوا بودند و کشتی‌ها موضع گرفته بودند اما هنوز هیچ موشکی پرتاب نشده بود که ترامپ دستور می‌دهد که عملیات متوقف شود.

بنابر این خبر، حمله قرار بوده که پیش از طلوع آفتاب در ایران اتفاق بیافتد.

وزیر امور خارجه، مایک پومپئو، مشاور امنیت ملی، جان بولتون، و جینا هاسپل، مدیر سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) از طرح حمله محدود به اهدافی در ایران حمایت کرده‌اند، اما مقامات بلندپایه پنتاگون هشدار داده‌اند که چنین عملیاتی می‌تواند موجب تنش‌های بیشتر شود و تهدید‌ها را علیه نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه افزایش دهد.

رهبران کنگره که پیش‌تر در نشست ویژه کاخ سفید در رابطه با ایران شرکت کرده بودند در مورد تصمیم ترامپ برای حمله نظامی به اهدافی در ایران خبردار بوده‌اند. نیویورک تایمز نوشته است که مقامات کاخ سفید در اتاق عملیات کاخ سفید (سیتچویشن روم) در مورد تصمیم ترامپ آخرین خبرها را به رهبران ارشد کنگره داده‌اند.

نتیجه نشست ۹۰‌دقیقه‌ای کاخ سفید با رهبران ارشد کنگره که پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی برگزار شد اعلام عمومی نشد. دمکرات‌های حاضر در جلسه اما گفتند که از ترامپ خواسته‌اند که بدون اجازه کنگره دستور حمله نظامی صادر نکند.

در برابر، جمهوری‌خواهان ارشد کنگره با زبانی تحکمی از ترامپ خواستند که به ایران واکنش نشان دهد. آنها توصیه کردند که این واکنش، “واکنشی سنجیده” باشد. در بیانیه رهبران جمهوری‌خواه که پس از نشست کاخ سفید درباره ایران منتشر شد آمده که “رییس‌جمهور ترامپ و تیم امنیت ملی او با چشم باز وضعیت و آنچه باید در واکنش به افزایش رفتار خصمانه ایران انجام شود را بررسی می‌کنند.”

مشخص نیست که آیا رئیس‌جمهوری آمریکا نظرش را نسبت به واکنش تلافی‌جویانه نسبت به ایران تغییر داده یا اینکه عملیات به دلایل دیگری از جمله مسائل تدارکاتی و راهبردی به حالت تعلیق در آمده است. همچنین مشخص نیست که این دستور تعلیق حمله دائمی است یا موقتی و آیا حمله نظامی به برخی هدف‌ها در ایران در آینده اجرایی خواهد شد یا نه.

پیش از خبر نیویورک تایمز مبنی بر اینکه ترامپ دستور حمله به ایران را به حالت تعلیق در آورده است، سازمان فدرال هوانوردی آمریکا پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور را بر فراز آب‌های ایران در خلیج فارس و دریای عمان ممنوع کرد.

نیویورک تایمز از کاخ سفید و پنتاگون خواسته که در مورد گزارش به تعلیق در آمدن دستور حمله ترامپ نظر بدهند که هردوی این نهادها حاضر به پاسخگویی نشدند.

مقام‌های نظامی آمریکایی و خود رئیس‌جمهوری این کشور گفته‌اند که پهپاد آمریکایی در منطقه آب‌های بین‌المللی در حال پرواز بوده که ایران آن را مورد هدف قرار داده است. مقامات ایرانی از جمله وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف این روایت را رد کرده‌اند و ادعا می‌کنند که پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران تجاوز کرده بوده که مورد اصابت موشک سپاه پاسداران قرار گرفته است.

ژنرال جوزف گاستلا، فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی مشترک آمریکا (سنتکام)، پیش‌تر گفته بود که موقعیت جغرافیایی که پهپاد آمریکایی در آن سرنگون‌شده با مرز ایران ۳۴ کیلومتر فاصله دارد.

محمد جواد ظریف در واکنش به ادعای آمریکا که پهپاد سرنگون‌شده در مرز ایران نبوده در توییتر مختصات جغرافیایی محل حمله را منتشر کرد و ادعا کرد که نیروهای ایرانی بخش‌هایی از بدنه این پهپاد را از آب‌های ایران بیرون کشیده‌اند.

بامداد پنجشنبه، روابط عمومی کل سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا هدف آتش پدافند نیروی هوافضا قرار گرفته و سرنگون شده است. در واکنش به این خبر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ابتدا با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «ایران اشتباه خیلی بزرگی مرتکب شد»، اما بعد این احتمال را مطرح کرد که سرنگونی پهپاد آمریکایی به دلیل اشتباه یک فرد بوده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری انتخاب ، تاریخ انتشار 31خرداد 98، کد خبر: 484450، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها