کد خبر: 14043
تاریخ انتشار: جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰

شعار سال: سازمان فدرال هوانوردی آمریکا با صدور یک فرمان اضطراری پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور را بر فراز آب های ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز ممنوع کرده است. این فرمان در پی افزایش تنش های نظامی بین ایران و آمریکا و انهدام یک پهپاد آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز صادر شده است. بنا

آمریکا پرواز هواپیماهای مسافربری خود بر فراز ایران را ممنوع کرد

شعار سال: سازمان فدرال هوانوردی آمریکا با صدور یک فرمان اضطراری پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور را بر فراز آب های ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز ممنوع کرده است.

این فرمان در پی افزایش تنش های نظامی بین ایران و آمریکا و انهدام یک پهپاد آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز صادر شده است.

بنا بر اعلام سازمان هوانوردی آمریکا، هنگام انهدام پهپاد این کشور یک هواپیمای مسافربری در ۸۳ کیلومتری محل حادثه در حال پرواز بوده است.

این سازمان تشدید تنش های نظامی و کاربرد موشک های با برد زیاد در نزدیکی مناطق پرتردد هوایی را عامل نگرانی عنوان کرده است.

پیش از صدور این فرمان، شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز آمریکا از لغو پروازهای خود به مقصد بمبئی هند به خاطر عبور از حریم هوایی ایران خبر داده بود.

ایران با انتشار نقشه مسیر پرواز پهپاد آمریکایی از نوع گلوبال هاوک، می گوید آن را بر فراز حریم هوایی خود هدف قرار داده است.

وزارت دفاع آمریکا نیز با انتشار نقشه محل انهدام این هواپیمای بدون سرنشین می گوید این حمله بر فراز آب های بین المللی صورت گرفته است.

دونالد ترامپ پنجشنبه بعدازظهر در کاخ سفید با رهبران دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره دیدار کرد.

دموکرات ها بر ضرورت صدور مجوز کنگره پیش از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران تاکید دارند ولی بعضی از رهبران جمهوری خواهان خواستار اقدام نظامی تلافی جویانه محدود و حساب شده هستند.

بررسی سرنگونی پهپاد آمریکایی در نشست مشترک کاخ سفید و نمایندگان ارشد کنگره

نشست توجیهی کاخ سفید برای شماری از نمایندگان ارشد کنگره درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی به مدت۹۰ دقیقه عصر روز پنجشنبه ۳۰ خرداد برگزار شد .

در این جلسه رهبران دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا حضور داشتند.

بامداد روز پنجشنبه سپاه پاسداران اعلام کرد که یک فروند پهپاد آمریکایی را بر فراز قلمرو ایران ساقط کرده است. این در حالی است که آمریکا می‌گوید این پهپاد در آب‌های بین المللی هدف قرار گرفته شده است.

تصاویر منتشر شده حاکی است که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، میچ مک کانل، رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا، چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا، و کوین مک کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در این نشست حضور داشتند.

همچنین پیشتر گزارش شده بود که شماری از اعضای کمیته های اطلاعاتی و نظامی مجلس نمایندگان و سنا در این نشست حضور خواهند داشت.

هنوز جزییاتی به طور رسمی از این نشست منتشر نشده، اما چند تن از حاضران در این نشست دیدگاه های خود در خصوص این نشست مطرح کرده‌اند.

یکی از حاضران در این نشست به «سی ابی اس» گفته است، دونالد ترامپ با همه نمایندگان حرف زد و نظر تک، تک آنها را در این خصوص پرسید.

میچ مک‌کانل، سناتور جمهوری‌خواه، پس از نشست کاخ سفید به خبرنگاران گفت، توضیحات کاملی در این نشست توجیهی ارائه شد.

میچ مک‌کانل تصریح کرد، احتمالا شما از آنچه در این نشست گفته شد، از قبل مطلع هستید. آنچه که می‌توانم بگویم این است که موشک از خاک ایران شلیک شده و این پهپاد را در آبهای بین المللی سرنگون کرد. علاوه بر این، فکر می‌کنم که دولت در حال ارزیابی «پاسخ حساب شده» به این اقدام است.

اما پس از این جلسه نانسی پلوسی در بیانیه‌ای خواستار تنش زدایی در رویارویی با ایران شد.

نانسی پلوسی در این بیانیه تصریح کرده است: ضروری است که ما در این خصوص با متحدان‌مان به طور کامل تعامل داشته باشیم، متوجه این موضوع باشیم که با کشور متخاصمی روبرو هستیم که مسئولانه عمل نمی‌کند، باید با تمام توان برای تنش زدایی اقدام کنیم.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است:این یک موقعیت خطرناک است، در وضعیتی که تنش بالا است می‌بایست قوی، هوشمند و استراتژیک عمل کرد، نه به شیوه‌ای بی پروا رفتار کرد.

ساعاتی پس انتشار خبر سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشته بود، « ایران اشتباه خیلی بزرگی کرد

دونالد ترامپ همچنین در خصوص نحوه پاسخ به این اقدام ایران گفت، «بزودی معلوم خواهد شد. من نمی‌خواهم در این مورد زیاد حرف بزنم. ایران اشتباه بزرگی کرد

مقام های نظامی ایران می‌گویند، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پهپاد آمریکایی «در ساعت ۴:۰۵ صبح امروز» و «توسط سامانه سوم خرداد» پس از «ورود به حریم هوایی ایران» رهگیری و منهدم شده است.

از سوی دیگر، ژنرال جوزف گاستلا، فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی مشترک آمریکا، عصر پنجشنبه گفته است، پهپاد آمریکایی که دیشب با یک فروند موشک زمین به هوای ایران سرنگون شد، در ۳۴ کیلومتری دور از ساحل این کشور و در ارتفاع بالا در حال پرواز بود.

بر اساس قوانین بین‌المللی ۱۲ مایل دریایی (۲۲ کیلومتر)، مرز ساحلی کشورها محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران هم می‌گوید، بخشی از بقایای لاشه این پهپاد در آب‌های ایران پیدا شده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری انتخاب ، تاریخ انتشار 31خرداد 98، کد خبر: 484436، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها