کد خبر: 13655
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۰۹

شعارسال: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: دولت ترامپ روز دوشنبه در این موقعیت ناشیانه قرار گرفت که از ایران بخواهد به یک توافق هسته‌ای که خود ترامپ آن را به عنوان بدترین توافق تاریخ پس زده است، پایبند بماند. در این مطلب آمده است: ایران روز دوشنبه اعلام کرد کنترل‌های وضع شده در سال ۲۰۱۵ بر

موضع «ناشیانه» دولت ترامپ در درخواست از ایران برای پایبندی به برجام

شعارسال: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: دولت ترامپ روز دوشنبه در این موقعیت ناشیانه قرار گرفت که از ایران بخواهد به یک توافق هسته‌ای که خود ترامپ آن را به عنوان بدترین توافق تاریخ پس زده است، پایبند بماند.

در این مطلب آمده است: ایران روز دوشنبه اعلام کرد کنترل‌های وضع شده در سال ۲۰۱۵ بر ذخیره اورانیوم ­خود را که با هدف محدودسازی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در ازای کاهش تحریم‌های بین المللی اعمال شده بود می‌شکند و به زودی شروع به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند. این مسئله موجب شد وزارت خارجه آمریکا از موضع دفاع از محدودیت‌های وضع شده در توافق ۲۰۱۵ درآید که شدیدا مورد نفرت ترامپ و تیم امنیت ملی وی بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، ترامپ به نظر با ارسال پیامی در توئیتر با مضمون «ایران دارد از محدودیت‌های ذخیره‌سازی اورانیوم تخطی می‌کند»، قصد داشت بگوید ایران نباید این توافق را نقض کند. حامیان این توافق نیز دولت ترامپ را مسئول اعلام‌های ایران می‌دانند و می‌گویند این‌ها با توجه به فشار‌های تازه آمریکا کاملا قابل پیش‌بینی است.

در ادامه این مطلب آمده است: مقامات دولت آمریکا روز دوشنبه در حال تقلا برای یافتن پاسخی بر این مسئله بودند که آیا به طرف‌های دیگر توافق شامل انگلیس، آلمان و فرانسه فشار بیاورند که از ایران بخواهند به این معامله پایبند بماند یا خیر. آن‌ها همچنین باید این را در نظر بگیرند که چنین موضعی ممکن است به این معنا باشد که محدودیت‌های اعمال شده در دولت اوباما هرچند ایده آل نبود، از هیچ بهتر بود.

یک مقام گفت دولت آمریکا بیش از همه از این نگران است که تخطی از این معامله موجب شود زمان شکست لازم برای تولید سلاح هسته‌ای از سوی ایران کاهش یابد.

وی گفت بر عهده اروپایی‌هاست که تعیین کنند آیا ایران از این معامله تخطی کرده است یا خیر و آیا یک سازوکار حل و فصل خصومت آغاز کنند که موجب باز گرداندن پایبندی ایران به این معامله بشود یا خیر.

شایان ذکر است بنا بر اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران از بیست و هفتم ماه ژوئن (۶ تیر) بر اساس توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از حدود تعیین شده فراتر خواهد رفت. در پی پایبند نبودن اروپایی‌ها به وعده‌های خود در قبال کشورمان در چارچوب برجام، ایران هشتم ماه مه از تصمیم خود برای کاهش تعهداتش خبر داد و اعلام کرد دیگر به دو مورد از تعهدات خود در برجام پایبند نیست. این تعهدات به محدود کردن ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده (UF۶) و نیز ذخایر ۱۳۰ تنی آب سنگین مربوط می‌شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 28 خرداد 1398 ، کدخبر: 6971111 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها