کد خبر: 13604
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

شعارسال: حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس گفت: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زور وادار به ورود به هیچ مذاکره‌ای کند و آنچه آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است. آنچه از آمریکا می‌خواهیم این است که یک کشور نرمال و عادی باشد و در روابط اقتصادی خارجی ایران مداخله نکند، کشورها را به علت

آمریکا نمی‌تواند ایران را مجبور به هیچ مذاکره‌ای کند

شعارسال: حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس گفت: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زور وادار به ورود به هیچ مذاکره‌ای کند و آنچه آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است. آنچه از آمریکا می‌خواهیم این است که یک کشور نرمال و عادی باشد و در روابط اقتصادی خارجی ایران مداخله نکند، کشورها را به علت روابط با ایران تهدید نکند.

سفیر ایران در انگلستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا و در پاسخ به کریستین امانپور مجری این شبکه درباره تهدید ایران مبنی بر جلوگیری از صدور نفت از خلیج فارس گفت: مقامات عالی ایران تاکید کرده اند که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند اجازه نخواهند داد سایرین هم نفت‌شان را صادر کنند، اما اطلاق این موضع به وضعیت فعلی یک سو استفاده از اظهارات مقامات ایرانی است.

وی افزود: روشن است که ما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم و صادرات نفت ایران ادامه دارد. البته اگر زمانی برسد که ما نتوانیم نفت مان را از طریق منطقه صادر کنیم شرایط جدیدی رخ خواهد داد و ایران شهامت آن را دارد که خیلی روشن اعلام کند که به دیگران اجازه نمی‌دهد که آنها هم از منطقه نفت صادر کنند اما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم.

بعیدی نژاد در پاسخ به پرسش دیگر مجری سی ان ان مبنی بر اینکه آمریکا ادعا کرده است که بر اساس ارزیابی آنها ایران عامل آسیب رساندن به نفتکش هاست گفت: این ارزیابی باید مبتنی بر شواهد و مدارک باشد. ما می‌خواهیم که شواهد و مدارک و مستندات خود را ارائه کنند، اگر فیلمی دارند تمام فیلم را ارائه کنند نه یک فیلم مغشوش و منقطع و دستکاری شده. این هنر نیست که فقط ارزیابی داشته باشیم خب هرکس می‌تواند یک ارزیابی داشته باشد.

وی افزود: افکار عمومی هم ارزیابی خودشان را از این حادثه دارند دیگر کشورها هم ارزیابی خودشان را دارند. اما وقتی از ارزیابی صحبت می‌کنیم که می‌خواهد مبنای اقدام بین المللی باشد، این ارزیابی فقط زمانی قابل اتکا است که متکی به شواهد و واقعیت‌ها باشد.

بعیدی نژاد با بیان اینکه به این تعبیر تاکنون هیچ مستندی ارائه نشده است گفت: سوال ما و کشورها و تحلیلگران و نخبگان بین المللی از آمریکا این است که اگر فیلمی دارد فیلم کامل حادثه را منتشر کند، نه فیلمی که منقطع و دستکاری شده و وضوح ندارد.

وی افزود: اگر کسی ادعا می‌کند اطلاعاتی در باره این حادثه دارد باید حتماً آن را در اختیار ایران قرار دهد. این منطقه بخشی از ایران است، امنیت آن از منافع حیاتی ایران است و تأمین امنیت آن هم برعهده ماست. کشتی‌های زیادی روزانه از این منطقه عبور می‌کنند و ما بیشترین سواحل را در خلیج فارس داریم. اینجا منطقه ماست و به امنیت آن بیش از همه حساس هستیم.

سفیر ایران در انگلستان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عوامل حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان چه کسانی اند؟ گفت: عوامل حادثه دریای عمان می‌توانند کسانی باشند که از جنگ و تنش نفع می‌برند، سناریوی کسانی است که میلیاردها دلار روی به دام انداختن آمریکا در یک جنگ دیگر در منطقه سرمایه گذاری کرده اند و با شدت آن را پیش می‌برند. آنها کاملاً مصممند نگذارند پروژه ایجاد جنگ شکست بخورد و ترامپ تصمیم دیگری غیر از جنگ بگیرد.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 28 خرداد 1398 ، کدخبر: 4643668 ، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها