کد خبر: 13030
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲:۳۷

شعار سال : تنها چند ساعت بعد از حمله به نفت کش ها در دریای عمان بود که بازار ارز درایران به این رخداد مهم واکنش نشان داد و از کریدور هردلار برابر 12 هزار تومان به کریدور13 هزار تومان رسید. البته افزایش قیمت دلار درساعتهای تازه سپری شده دراکثر بازارهای ارز درکشورهای گووناگون روند

نبرد دلاری ؛ بازار برنده می شود یا همتی؟

شعار سال : تنها چند ساعت بعد از حمله به نفت کش ها در دریای عمان بود که بازار ارز درایران به این رخداد مهم واکنش نشان داد و از کریدور هردلار برابر 12 هزار تومان به کریدور13 هزار تومان رسید. البته افزایش قیمت دلار درساعتهای تازه سپری شده دراکثر بازارهای ارز درکشورهای گووناگون روند صعودی داشت.
درحالی که نرخ تبدیل هردلارآمریکا به تومان ایران درچند ساعت پس از انتشار خبر حمله به نفت کش ها حدود 700 تومان افزایش داشت و صرافی ها از فرش دلار امتناع می کردند اما رییس کل بانک مرکزی می گوید به بازار ارز تسلط داردوبا وجود  حمله به نفت کش ها کسانی که می خواستند نرخ دلاررا هیجانی کنند ناکام ماندند. به نظر می رسد انتظار رییس کل بانک مرکزی افزایش بیشتر از این رقم بوده است. برخی آگاهان باوردارند امروز شنبه 25 خرداد روز راستی آزمایی رییس بانک مرکزی است که درتبریز تاکید کرده است اجازه نمی دهد نرخ دلار به ریال افزایش معناداری را تجربه کند.  وی که دیروز به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود در واکنش به اتفاقات رخ داده در بازار ارز گفت: این نوسانات گذراست و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.وی در خصوص تأثیر سفر«شینزو آبه»، نخست وزیرکشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متأسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، در اینجا باید یادآور شوم هیچ یک از بنیان های اقتصادی که تعیین کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده و بانک مرکزی بر بازار مسلط است. از این رو به مردم عزیزمان اطمینان می دهم که از نظر مبانی اقتصادی مشکلی در تثبیت بازار اقتصادی نداریم.پیش از این نیز همتی درباره ریزش قیمت ها رد بازار تاکید کرده بود این ریزش ها چندان تحت تاثیر وقایع سیاسی نظیر سفر نخست وزیر ژاپن نیست و مدیریت بانک مرکزی شرایط جدیدی را رد بازار رقم زده است.  وی با اشاره به تحولات رخ داده در بازار ارز در روز پنجشنبه گفته است: علی رغم تلاش های نوسان گیران، هیچ خریدی در صرافی های بانکی کشورمان وجود نداشت و این در حالی بود که قیمت زیر ۱۳ هزار تومان بود. از این رو تأکید می کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد بازار حواله است و این یکی از موفقیت های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته چیزی در حدود ۹,۵ میلیارد دلار تأمین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است. لذا در شرایط فعلی راه های خوبی را برای تأمین درآمد ارزی کشور تأمین کرده ایم و به امید خدا این روند را ادامه می دهیم و از این بابت هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

کارشناسان درباره سخنان همتی نوشته و داوری کرده اند که” حالا شمارش معکوس برای راستی آزمایی آنچه رییس کل بانک مرکزی گفته است، آغاز شده است. دلار روزهای پیش از ریزش در کانال ۱۴ هزار تومان قرار داشت اما در روزهای گذشته به کانال ۱۲ هزار تومان ورود کرده بود، و روز گذشته تحت تاثیر تحولات رخ داده بار دیگر به محدوده ۱۳ هزار تومان بازگشت.هر چه هست شنبه روز مهمی برای بازارهای ایران است.” اما به نظر می رسد با توجه به سخنان همتی اتفاقا روز راستی آزمایی بانک مرکزی و همتی امروز نیست زیرا کارشناسان باوردارند بانک مرکزی با همه نیروی مادی ، ارزی و سیاسی خود به میدان می آید و بازار ارز را  گونه ای حبس و دربند می کند که قیمت ها ی واقعی آشکار نشود. این گروه می گویند راستی آزمایی ریاست بانک مرکزی را باید درروزهای  پس از فردا و حتی تامیانه هفته جاری دید . ایرانیان با هر مرام و گرایش سیاسی  علاقمندن نرخ دلار با نوسان های غیر عادی مواجه نشود  تا آنها بتوانند برای کسب وکار و معیشت خود برنامه ریزی کنند اما بازار ارز برخلاف تصور رییس بانک مرکزی از آرزوی هیچ کس فرمان نمی گیرد و تنها به عرضه و تقاضای امروز و روزها وهفته های بعد نگاه می کند. آیا ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی با توجه به تحیم فلزات اساسی و پتروشیمی می تواند کاهش شدید صادرات نفت خام را جبران کند؟ از سوی دیگر این نکته را باید درکانون توجه داشت که تعهدات ارزی دولت تنها واردات به طور متوسط 50 میلیارددلاری نیست و نیازهای ارزی سایر فعالیتها و برنامه ها را باید تامین کند. راستی ازمایی همتی را به روندهای بلند مدت تر حواله کرد. به طور مثال می توان میانگین نرخ هردلار در دوره وی و همین مدت دردوره سیف را مقایسه کرد. در این مقایسه همتی برتری ندارد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت24 ،تاریخ انتشار:25خرداد1398،کدخبر:446994،www.saat24.news

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها