کد خبر: 13180
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱

شعار سال: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا در تلاش برای به‌صفر رساندن صادرات نفت ایران شکست خورد و برای همین سراغ تحریم پتروشیمی رفت. اسدالله قره‌خانی ، با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا در حوزه پتروشیمی اظهار کرد: تحریم‌های آمریکایی در حوزه‌های مختلف محتمل بود، چرا که هدف از تحریم‌ها ضربه زدن

تحریم پتروشیمی محصول شکست آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران است

شعار سال: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا در تلاش برای به‌صفر رساندن صادرات نفت ایران شکست خورد و برای همین سراغ تحریم پتروشیمی رفت.

اسدالله قره‌خانی ، با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا در حوزه پتروشیمی اظهار کرد: تحریم‌های آمریکایی در حوزه‌های مختلف محتمل بود، چرا که هدف از تحریم‌ها ضربه زدن به اقتصاد ایران است.

وی افزود: آمریکایی‌ها به خیال خودشان ارزآوری در حوزه‌های مختلف را هدف گرفته‌اند و برایشان هم مهم نیست در کدام بخش به این هدف می‌رسند، فقط می‌خواهند جلوی کالاهایی که از نظر اقتصادی ارزآوری بیشتری دارد را بگیرند.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آنان ارزآوری را ابتدا در حوزه نفت دیدند و با همین نگاه نفت ایران را نشانه گرفتند، ولی نتوانستند به پیش‌بینی‌های خود در تحریم نفت برسند و صادرات نفت ایران را صفر کنند.

قره‌خانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تصورشان این بود که با تحریم نفت، ایران را به پای میز مذاکره می‌کشانند، اظهار کرد: آنان تمام تلاش خود را برای صفر کردن صادرات نفت ایران انجام دادند، اما هدفی که می‌خواستند حاصل نشد برای همین اکنون سراغ پتروشیمی رفتند.

وی با تأکید براینکه تحریم پتروشیمی از طرف آمریکا امری واضح بود و ما آمادگی آن را داشتیم، خاطرنشان کرد: اکنون هم به خیال خودشان هلدینگ خلیج فارس را تحریم کرده‌اند، اما در عمل ما بقی پتروشیمی ما تحت تحریم است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وقتی ما محصولات پتروشیمی را بفروشیم اما نتوانیم پول آن را وارد کشور کنیم، کشتی‌رانی را پوشش بیمه‌ای دهیم و یا خریدهایی که نیاز صنایع پتروشیمی است را انجام دهیم، عملاً‌ در همه حوزه‌ها تحریم هستیم.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران در حوزه پتروشیمی بالغ بر ۳۰۰ نوع محصول دارد و برای اینکه تنوع محصولات در صنعت پتروشیمی داریم و پتروشیمی مانند نفت تک محصولی نیست، کشورهای متکثری هستند که در صنایع پایین‌دستی خود به مواد پتروشیمی ما نیاز دارند و اگر نتوانند به صورت مستقیم این محصول را از ما خریداری کنند، قطعاً غیرمستقیم این کار را خواهند کرد و ما هم مسیرهای خاص خود را پیدا می‌کنیم و امور خود را پیش می‌بریم.

وی گفت: درست است که تحریم‌های آمریکایی مشکلاتی را برای ملت ایران همراه دارد، ولی اینگونه نیست که آمریکایی‌ها بتوانند به‌صورت کامل به اهداف خودشان برسند همانگونه که تاکنون اینگونه بوده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۷ خرداد در بیانیه‌ای تحریم‌های ظالمانه جدید علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد که طی آن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ شرکت وابسته به صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم شدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود ادعا کرد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد و به تنهایی نیمی از صادرات پتروشیمی ایران را عهده‌دار است.

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی هم با تکرار ادعاهای واهی مقام‌های آمریکایی علیه کشورمان مدعی شد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شکل سیستماتیک و سازماندهی شده وارد بخش‌های حساس اقتصاد ایران شده است.

تحریم‌های جدید یکجانبه علیه صنعت پتروشیمی ایران در حالی از سوی آمریکا اعلام شد که تحریم‌ها در حوزه نفت و معادن با اعتراضات جهانی مواجه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در حمایت از تحریم‌های اعلام شده برای صنعت پتروشیمی ایران در توئیتی نوشت: فشار حداکثری بر ایران همچنان ادامه دارد و آمریکا نظام مالی مورد نیاز سپاه پاسداران برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه را از بین خواهد برد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا)، تاریخ انتشار: 26 خرداد 1398، کدخبر: 398253 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها