کد خبر: 12961
تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱

شعار سال: درحالی که ارقام صادراتنفت ایران با استفاده از فروش دربازارهای خاکستری که بیژن زنگنه تصریح کرد وجوددارد اما پنهان است به درستی اعلام نمی شود برخی نهادهای بین المللی ادعا می کنند میزان تولید و صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته و به سطح زمان جنگ با عراق رسیده است . جنگ

کاهش صادرات نفت ایران به پایین‌ترین میزان 30 سال اخیر

شعار سال: درحالی که ارقام صادراتنفت ایران با استفاده از فروش دربازارهای خاکستری که بیژن زنگنه تصریح کرد وجوددارد اما پنهان است به درستی اعلام نمی شود برخی نهادهای بین المللی ادعا می کنند میزان تولید و صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته و به سطح زمان جنگ با عراق رسیده است .

جنگ عراق علیه ایران 30 سال پیش تمام شده است. بااین همه و حتی با افت صادرات نفت ونزوئلا در بازار نفت کمبود جدی دیده نمی‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی IEA در گزارش تازه‌ای که جمعه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) منتشر شد، اطلاع داد صادرات نفت ایران در ماه مه نسبت به ماه قبل حدود ۴۸۰ هزار بشکه افت داشته و به حدود ۸۱۰ هزار بشکه رسیده است.ب برپایه اطلاعات  این گزارش کل تولید نفت ایران در ماه مه روزانه حدود ۴ / ۲ میلیون بشکه بوده است.به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، که مرکز آن در پاریس است، این پایین‌ترین سطح تولید نفت ایران از زمان جنگ این کشور با عراق در دهه ۱۹۸۰ بوده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که در ماه مه تولید نفت ایران باز هم کاهش یافته و به دو میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه رسیده است. ایران تا پیش از آغاز دور تازه تحریم‌های آمریکا روزانه نزدیک چهار میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد.
آمریکا از روز دوم مه سال جاری میلادی صادرات نفت ایران را به کلی تحریم کرد.به رغم اقدامات تحریمی آمریکا مقام‌های ایرانی گفته‌اند به هر شیوه‌ای به صادرات و فروش نفت ادامه خواهند داد.بنا به منابع گوناگون ایران در ماه مه روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده، اما بیشتر آن شامل نفتی بوده است که در ماه‌های پیش از ایران خریداری شده و در ماه مه منتقل شده است. کشورهایی مانند چین و ترکیه و هند در ماه مه برای آخرین بار از ایران نفت تحویل گرفته‌اند.تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تولید نفت اوپک را کاهش داد.
اما با وجود افت تولید اوپک، قیمت نفت نه تنها افزایش نیافته، بلکه کاهش نیز داشته است. ایران می گوید می تواند با استفاده از روش های گوناگون به هرمیزان که بخواهد نفت خام صادرکند. به نظر می رسد این ادعای آژانس بین المللی را باید نهادهی معتبر مثل اوپک و برخی دیگر از نهادهایی که کارشان رصد عرضه جهانی نفت است تایید کنند که هنوز این کاررا نکرده اند.
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری 24 ، تاریخ انتشار: 25 خرداد 1398، کدخبر: 446995 ، www.saat24.news

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها