کد خبر: 11813
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

شعارسال: شینزو آبه نخست وزیر ژاپن پس از آنکه میزبان ترامپ بود، سفری کوتاه به تهران داشت و با رئیس جمهور و رهبر انقلاب دیدار کرد. کارشناسان بین الملل سفر آبه به ایران را به عنوان احتمال میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا تفسیر کرده‌اند. هرچند مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند مذاکره‌ای در کار نخواهد بود

نتانیاهو نگران مذاکره ایران و آمریکاست

شعارسال: شینزو آبه نخست وزیر ژاپن پس از آنکه میزبان ترامپ بود، سفری کوتاه به تهران داشت و با رئیس جمهور و رهبر انقلاب دیدار کرد. کارشناسان بین الملل سفر آبه به ایران را به عنوان احتمال میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا تفسیر کرده‌اند. هرچند مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند مذاکره‌ای در کار نخواهد بود اما این سخنان برای اسرائیل راضی کننده نبوده است؛ چه آنکه نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از شینزو آبه همتای ژاپنی خود خواسته در سفر به تهران فشار را بر جمهوری اسلامی افزایش دهد.

نتانیاهو روز جمعه در آستانه سفر شینزو آبه به تهران با او تماس گرفته و صحبت کرده است. نتانیاهو در توییتر خود درباره این تماس نوشته در این تماس تلفنی به آبه گفته‌ام حفظ فشار بر تهران برای مقابله با توسعه طلبی‌های ایران در منطقه ضروری است.

او گفته من برای او [شینزو آبه] روشن کردم که باید به اعمال فشار بر ایران برای جلوگیری از تخاصم منطقه‌ای ادامه دهیم. گفته شده وزیر خارجه ژاپن نیز درباره این تماس تلفنی توضیح داده این تماس سی دقیقه طول کشیده و آبه و نتانیاهو در این تماس بر همکاری‌های مشترک سطح بالا با هدف ایجاد ثبات منطقه تاکید کردند.

شینزو آبه قرار است این هفته به ایران سفر کند. بسیاری معتقدند سفر آبه به تهران با درخواست دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و برای بازی نقش میانجی میان ایران و آمریکا انجام می‌شود.

ترامپ در سفر چهار روزه خود به ژاپن از تلاش آبه برای ایجاد ارتباط میان ایران و آمریکا استقبال کرده بود. او گفته بود من معتقدم ایران می‌خواهد با ما حرف بزند و اگر بخواهد ما نیز با آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

پیش از سفر ترامپ به ژاپن، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز به توکیو سفر کرده بود.

روز گذشته کانال ۱۳ صدا و سیمای اسرائیل در گزارشی مدعی شد تهران یک کانال ارتباطی با واشنگتن باز کرده و نسبت به مذاکره مجدد و یافتن نقاط مشترک برای مذاکره ابر از تمایل کرده است. در همین گزارش ادعای جدیدی مبنی بر اقدامات ایران برای ساخت سانتریفیوژ‌های جدید مطرح شده است.

روز پنجشنبه ترامپ در گفت‌وگو با امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه بر تمایل خود برای مذاکره با ایران تاکید کرد و گفته من متوجهم که آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. اگر آن‌ها چنین چزی بخواهند، ما نیز مذاکره خواهیم کرد. فقط آن‌ها یک چیز نمی‌توانند داشته باشند و آن بمب اتم است. این در حالی است که در روزهای گذشته حسن روحانی قبول مذاکره با آمریکا را رد نکرده بود. روحانی گفته بود: «ما اهل منطق و مذاکره‌ایم. اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی به کنار میز مذاکره بنشیند و نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند. در آن صورت ما تابع نخواهیم بود.»

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 18 خرداد 1398 ، کدخبر: 177354 ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها