کد خبر: 10719
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷

شعارسال: رفتار و گفتار سیاستمداران آمریکایی را باید با دقت دید و شنید و پس از آن نتیجه گرفت. هر داوری که رهبران کاخ سفید درباره مقوله های گوناگون دارند درپشت سرش انبوهی از مشورت و تجربه اندیشکده ها قرار دارد و تاریخ نشان داده است آمریکایی ها دربلند مدت رقیب اصلی خود یعنی شوروی

دلار به کف 13هزارتومان می چسبد

شعارسال: رفتار و گفتار سیاستمداران آمریکایی را باید با دقت دید و شنید و پس از آن نتیجه گرفت. هر داوری که رهبران کاخ سفید درباره مقوله های گوناگون دارند درپشت سرش انبوهی از مشورت و تجربه اندیشکده ها قرار دارد و تاریخ نشان داده است آمریکایی ها دربلند مدت رقیب اصلی خود یعنی شوروی سابق را شکست داه اند. با این همه اما نباید تصورکرد داوری های رهبری کاخ سفید بی عیب و نقص است. تجربه مناقشه ایران و آمریکا دردوره ریاست جمهوری ترامپ نشان می دهد این رییس جمهور مهارت بالایی درچرخش سیاسی و داوری دارد و می تواند دریک روز چند حرف بزند و به همین دلیل باید روندها را بررسی کرد. از سوی دیگر رسانه ها یادآور می شوند دست کم درروی پرده اختلاف نظر میان دونالد ترامپ با جان بولتون بر سر ایران خبر وجود دارد و درحالی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می گوید ایران در پی مذاکره است و او برای گفت و گو با این کشور آمادگی دارد.اما بولتون چیز دیگری می گوید. ترامپ اما هرسخنی درباره ایران برزبان بیاورد دربازار ارز درکوتاه مدت یا در یک روند طولانی تر موثر است. درروزهایی که اوبرطبل درگیری نظامی با ایران می زد دیدیم که نرخ تبدیل هردلار درایران به 150 هزارریال هم رسید. اما درهفته تازه سپری شده که ترامپ درباره مذاکره و آشتی باایران سخن گفته است و چشم انداز مناسبات ایران و آمریکا را دور از جنگ ترسیم کرده است نرخ دلارکاهش یافت.

راه آمدن باایران

ترامپ که پنجشنبه در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: ”من حتی می خواهم با ایران راه بیایم. ایران در پی مذاکره است و اگر آنها بخواهند با ما گفت و گو کنند، من برای مذاکره حاضرم. ”دونالد ترامپ همچنین گفت:‌ ایران هم (مانند چین) بسیار ضعیف شده و در پی توافق با ماست.ترامپ در حالی درباره ایران صحبت می کرد که خبرنگاران از او درباره مذاکرات تجاری با چین و تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا سوال می کردند.دونالد ترامپ پیش تر در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن گفته بود در پی تغییر حکومت ایران نیست و از امکان میانجی گری توکیو میان تهران و واشنگتن استقبال کرده بود.شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن قرار است به زودی از تهران دیدار کند.این سخنان در حالی مطرح شده که در روزهای گذشته دموکرات ها در آمریکا از افزایش احتمال رویارویی نظامی با ایران به خاطر افزایش تنش ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده بودند.پیش از آن هم آمریکا از اعزام ناوهواپیمابر آبراهام لینکلن و یک اسکادران از بمب افکن های ب-۵۲ به خاورمیانه خبر داده بود.همزمان با سخنان آقای ترامپ، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در سخنانی با خبرنگاران در لندن تاکید کرده آمریکا در پی تغییر رژیم در ایران نیست. بولتون در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اختلاف نظر او با آقای ترامپ درباره ایران گفت:‌ “سیاستی که دنبال می کنیم، سیاست تغییر حکومت نیست. این واقعیتی است که همه باید آن را همان طور که هست، درک کنند.” بولتون همچنین تقویت حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را عامل کاهش تهدید ایران دانست.به گفته آقای بولتون تهدید ایران علیه منافع آمریکا در خاورمیانه برطرف نشده ولی اقدام سریع ایالات متحده ایران را از هر گونه اقدام نظامی باز داشته است.بولتون همچنین از احتمال ارایه شواهد آمریکا از دست داشتن ایران در انفجار چهار نفتکش در سواحل امارات عربی متحده به شورای امنیت سازمان ملل متحد در هفته آینده خبر داد.بولتون گفت:‌ ”فکر نمی کنم افرادی که با شرایط منطقه آشنا هستند، چه به شواهد دسترسی داشته باشند یا این که شواهد را ندیده باشند، به نتیجه دیگری غیر از این رسیده باشند که این حملات به وسیله ایران یا متحدانش صورت گرفته است. ”

نرخ دلار

برخی اقتصاددانان کاربردی با پیگیری روندها و تطبیق دادن حرفهای آمریکایی ها درباره مناسبات با ایران به این نتیجه رسیده اند اگر دست فرمان ترامپ همین باشد که هست وبا توجه به سایر شرایط نرخ هردلار آمریکا تا 100 روز آینده دردامنه 130 تا 140 هزارریال با گرایش بیشتر به 130 هزارریال خواهد بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت24 ، تاریخ انتشار: 10 خرداد 1398 ، کدخبر: 444712 ، www.saat24.news

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها