کد خبر: 10558
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰

شعار سال: داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی که مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات هستند، در حد فاصل روزهای ۱۰ تا ۱۶ خرداد فرصت دارند تا استعفای خود را اعلام کنند، البته سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور پیش از این گفت است که «هنگام ثبت نام از داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون، صرفاً استعفای مقامات

آغاز مهلت ۷ روزه استعفای داوطلبان انتخابات مجلس

شعار سال: داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی که مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات هستند، در حد فاصل روزهای ۱۰ تا ۱۶ خرداد فرصت دارند تا استعفای خود را اعلام کنند، البته سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور پیش از این گفت است که «هنگام ثبت نام از داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون، صرفاً استعفای مقامات ملاک نیست بلکه پذیرش استعفا از سوی مقام مافوق و عدم اشتغال آنان در آن پست مبنا خواهد بود

ثبت نام از داوطلبان انتخابات در روزهای ۱۰ تا ۱۶ آذر انجام می‌شود. ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱ خود (منتشر شده در تاریخ ۱۰ اردیبهشت) اعلام کرد که با استناد به ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اشخاص زیر به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن محروم هستند مگر اینکه شش ماه قبل از ثبت نام انتخابات، از سمت‌های خود استعفا داده باشند.

الف اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محرومند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند:

۱رئیس جمهور و معاونین و مشاورین وی.

۲دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین وی.

۳مشاورین معاونین رئیس جمهور.

۴رؤسای دفاتر سران سه قوه.

۵وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها.

۶معاونین و مشاورین وزرا.

۷مدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه‌ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا.

۸اعضای شورای نگهبان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات.

۹رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی.

۱۰رئیس دیوان عالی کشور و معاونین و مشاورین وی.

۱۱دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

۱۲رئیس دیوان عدالت اداری و معاونین و مشاورین وی.

۱۳رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

۱۴رؤسا و سرپرستان سازمان‌ها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونین آنان در سراسر کشور.

۱۵رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

۱۶رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

۱۷استانداران.

۱۸معاونین و مشاورین استانداران.

۱۹فرمانداران.

۲۰بخشداران.

۲۱شهرداران و رؤسای مناطق شهرداری.

۲۲رؤسا و سرپرستان سازمان‌های دولتی.

۲۳رئیس دانشگاه آزاد اسلامی.

۲۴اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانک‌ها.

۲۵اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسرّی دارد.

۲۶رئیس کل بانک مرکزی ایران و معاونین و مشاورین وی.

۲۷رؤسا و سرپرستان بنیادهای (مستضعفان، شهید، ۱۵ خرداد، مسکن)، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهضت سوادآموزی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون ایران، معاونین و مشاورین آنان.

۲۸شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات.

۲۹اعضای شورای اسلامی شهرها.

ب اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محرومند مگر اینکه شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند:

۱ائمه جمعه دائمی.

۲قضات شاغل در امر قضاء و رؤسای دادگستری شهرستان‌ها و استان‌ها.

۳مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استان‌ها و معاونین آنان.

۴مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداری‌ها و معاونین آنان.

۵رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان.

۶رؤسا و سرپرستان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آن‌ها.

۷اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت در استان و شهرستان.

۸سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانک‌ها در استان و شهرستان.

۹سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستان.

۱۰مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

۱۱اعضا شوراهای اسلامی روستا.

۱۲رؤسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و رؤسای اتاق‌های اصناف و تعاون در استان.

ج اعضای هیأت‌های اجرایی و ناظرین شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تحت مسئولیت خود.

به موجب تبصره ۱ این ماده، کلیه مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای «الف و ب» مشمول این ماده می‌باشند. تشخیص همطرازی، با سازمان امور اداری و استخدامی کشور است.

علاوه بر آن، طبق تبصره ۵ این ماده، هر یک از مسئولین استانی و شهرستانی نظیر رئیس ستاد اقامه نماز و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مشمول حکم فوق می‌گردند.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۲۹ کسانی که طبق قوانین استخدامی یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط به پذیرش آن از سوی مسئولین مربوطه باشد، قبول استعفا شرط است. استعفای پرسنل نیروهای مسلح نیز منوط به قبول فرماندهی کل قوا می‌باشد.

همچنین کلیه اشخاصی که داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی بوده و مشمول موضوع ماده ۲۹ می‌باشند، باید به هنگام ثبت نام، گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال خود در پست و مقام و مشاغل یاد شده را ارائه نمایند. قبول استعفا بعد از مدت تعیین شده جهت ثبت‌نام و اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد پذیرش مراکز ثبت نام نمی‌باشد.

علاوه بر این سخنگوی ستاد انتخابات کشور فهرستی از مشاغل همطراز با عناوین مصرح در ماده ۲۹ قانون انتخابات که برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی، باید استعفا کنند، را اعلام کرد.

سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: «بر اساس تبصره ۱ ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی کلیه مقامات دارای عناوین هم طراز با عناوین مذکور در بندهای (‌الف) و (ب) این ماده نیز مشمول حکم این ماده هستند، لذا فهرستی از مشاغل که بواسطه همطرازی با مشاغل مصرح در قانون، برای کاندیداتوری انتخابات مجلس نیاز به استعفا دارند، براساس قانون و مستندات قانونی موجود، احصاء شده است.

وی با اشاره به اینکه، بموجب قانون، تشخیص همطرازی در صلاحیت سازمان امور اداری و استخدامی کشور است، تأکید کرد: «کلیه افرادی که در مشاغل همطراز حضور دارند نیز، همچون صاحبان مشاغل مصرح در ماده ۲۹ قانون، بایستی تا ۱۶ خرداد ماه سال جاری استعفا دهند تا بتوانند در انتخابات مجلس ثبت نام کنند

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز دوم اسفند و در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود. همزمان با انتخابات مجلس، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز برگزار خواهد شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، تاریخ انتشار 9 خرداد 98، کد خبر: 98030803399، www.isna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها