کد خبر: 10302
تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷

شعار سال: معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: جامعه ما به معلم اعتماد ویژه‌ای دارد و این اعتماد نشان از عملکرد درست و تربیت واقعی معلم است. معصومه علی‌نژاد، با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان با سابقه ۷ ساله در سیستم آموزش عالی کشور با رویکرد دانشجو محوری فعالیت می‌کند گفت: این به معنای دانشجو‌سالاری بودن نیست

جامعه ما به معلم اعتماد ویژه‌ای دارد

شعار سال: معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: جامعه ما به معلم اعتماد ویژه‌ای دارد و این اعتماد نشان از عملکرد درست و تربیت واقعی معلم است.

معصومه علی‌نژاد، با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان با سابقه ۷ ساله در سیستم آموزش عالی کشور با رویکرد دانشجو محوری فعالیت می‌کند گفت: این به معنای دانشجو‌سالاری بودن نیست بلکه دانشگاه با در نظر گرفتن نیازهای اساسی دانشجویان و بهره‌مندی از نظرات و پیشنهاد‌های این قشر و همچنین با مشورت از دانشجویان تصمیم‌سازی کرده و تعامل و همکاری بالایی با بدنه دانشجویی دارد.  

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان بر این باور است که دانشجویان در امور لازم حق تصمیم‌سازی در این مجموعه بزرگ را دارند.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به حوزه رفاهی و خدمات‌رسانی به دانشجومعلمان تصریح کرد: در سراهای دانشجویی سه مقوله دانش معلم، نگرش معلم و مهارت معلم در دستورکار قرار دارد. دانشگاه فرهنگیان در حوزه رفاهی در سال تحصیلی آینده با راه‌اندازی سیستم خودکارسازی تغذیه که یک سیستم جامع است ارائه خدمات خواهد داشت که از مزایای اصلی این سیستم می‌توان به‌صرفه‌جویی مناسب و درست مصرف شدن غذا در دانشگاه‌ها اشاره کرد.

علی‌نژاد اظهار کرد: با لحاظ کردن سیستم یکپارچه در تغذیه دانشگاهی، اعمال کنترل، مدیریت دقیق و آنی آشپزخانه، کنترل سریع و دقیق پیمانکاران با سهولت امکان‌پذیر خواهد بود. در بخش پنل مدیریت این سیستم، مدیران می‌توانند از نحوه توزیع و کیفیت غذا و حتی رضایت دانشجویان از غذای ارائه‌شده بلافاصله در حین صرف غذا آگاه شده و در صورت لزوم کنترل‌های لازم را برای ارائه هرچه بهتر با کیفیت بالا  اعمال کنند.

وی در خصوص اجرایی نمودن طرح‌ها و برنامه‌های کلان خاطرنشان کرد: تمامی برنامه‌هایی که با حوزه رفاه دانشجویی مرتبط است در وهله اول به‌صورت پایلوت و آزمایشی در برخی پردیس‌ها اجرا می‌شود که بعد از موفقیت و رضایت‌مندی مطلوب به‌طور فراگیر در سایر پردیس‌ها و استان‌ها هم با همان شیوه یکسان‌سازی می‌شود.

وی در خصوص نقش کانون‌های دانشجویی ازجمله شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و همیاران سلامت بیان کرد: این کانون‌ها می‌توانند یاری‌رسان امور دانشگاه باشند. شوراهای صنفی در دانشگاه فرهنگیان به‌خوبی خود را نشان داده است که انسجام، هماهنگی و حرکت روبه‌جلو در آنان به عینه قابل‌مشاهده است.

علی‌نژاد شوراهای صنفی-دانشجویی را همراه و همسو با اهداف دانشگاه و به‌عنوان بازوان پرتوان آن دانست و عنوان کرد: انتخابات شورای صنفی و رفاهی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان همانند سایر دانشگاه‌ها با هدف ایجاد فضایی بانشاط و پرتحرک، جلب مشارکت بیشتر دانشجومعلمان بر اساس شیوه‌نامه و آیین‌نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امسال با پویایی هرچه بیشتر در دو هفته آخر اردیبهشت‌ماه در تمامی پردیس‌ها و استان‌ها برگزار شد. این در حالی بود که هیچ اعتراضی نسبت به نحوه برگزاری این انتخابات دریافت نشد و با توجه به گفته مسئولین وزارت علوم بیشترین مشارکت دانشجویان در انتخابات شورای صنفی مربوط به دانشگاه فرهنگیان است و این نشان می‌دهد که دانشجومعلمان نسبت به مسائل و مدیریت و دخالت در امور رفاهی و آموزشی خود بیشتر ارزش قائل هستند و فضای سالمی برای این فعالیت از طرف دانشگاه در اختیارشان قرار داده‌شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته دو بار با دبیران شورای صنفی دانشجویی دیدار داشتیم که آخرین جلسه آن در دی‌ماه به میزبانی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد و طی این جلسات کارگروه‌های لازم برای فعالیت بهتر شورای صنفی دانشجویی تشکیل شد. در این نشست‌ها ارائه راه‌حل‌های علمی و کاربردی در اولویت قرار دارد که بدون در نظر گرفتن آن، انتقادها، طرح مسائل و مشکلات به‌جایی نخواهد رسید.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه جامعه ما به معلم اعتماد ویژه‌ای دارد تصریح کرد: این اعتماد نشان از عملکرد درست و تربیت واقعی معلم دارد و با توجه به این‌که خوابگاه‌ها محیط آموزشی حساب می‌شوند، شرایط زندگی در خوابگاه بنا به دلایل مختلفی دشوار بوده و قابل‌درک است و به این دلیل مسئولیت آن با سرپرستان آموزش‌دیده و متخصص و حرفه‌ای در این حوزه است. بدیهی است دانشگاه فرهنگیان برای انتخاب سرپرست سراهای دانشجویی حساسیت ویژه‌ای به خرج می‌دهد.

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان به بهداشت روان و سلامت جسم دانشجو معلمان به دلیل نقش خطیر و مهم یک معلم و به‌عنوان ماندگارترین ثروت در کشور اهمیت خاصی داده و به اهمیت مراکز مشاوره دانشگاه‌ها در پیشگیری و ارتقای سلامت روان دانشجویان تأکید دارد.

علی‌نژاد همچنین از نشست حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با مسئولین سازمان امور دانشجویان خبر داد و گفت: این نشست در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده و برنامه‌های پیش رو در حوزه دانشجویی بود. دانشگاه فرهنگیان با برگزاری جشنواره متعدد ورزش‌های همگانی و المپیاد ورزشی دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان در مسابقات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بسیار فعال و پررنگ حضور داشته است که امیدواریم امسال هم شاهد موفقیت دانشجومعلمان در عرصه ورزش دانشگاهی باشیم.

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان به بررسی آسیب‌های اجتماعی، روان‌شناختی، بهداشت، سلامت دانشجویان و پیشگیری و آموزش اهتمام ویژه‌ای دارد که تعامل بین مراکز مشاوره  این دانشگاه‌ به‌مراتب بالاتر از دیگر مراکز علمی بوده و تأثیرگذاری بیشتری داشته است. توسعه مهارت زندگی و حرفه‌ای دانشجویان، استفاده بهینه از ظرفیت‌های استان‌ها، امکانات خاص هر استان و همکاری فعال استانداران و اهمیت نقش خیرین ازجمله مواردی است که معاونت دانشجویی در ابعاد مختلف به آن ورود کرده‌ است و هدف اصلی اداره کل امور دانشجویی، رسیدگی به امور دانشجویان است و به لحاظ ایفای نقش فعال در فراهم آوردن شرایط بهینه و تأمین رفاه و آسایش دانشجویان نقش بسزایی در ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانشجویان دارد.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: کنترل و نظارت در نحوه پذیرش و ورود دانشجویان جدید نقش بسزایی در صرف هزینه‌ها، ارتقای کیفیت و بهینه‌سازی و افزایش سلامت و بهداشت روان دارد. دانشجویی که ممکن است به دلایلی دچار بیماری جسمانی و به‌نوعی آسیب‌های روحی روانی باشد، هزینه‌های زیادی برای خود، دانشگاه و جامعه خواهد داشت. در حوزه مشاوره و سلامت لیست بیماری‌ها و معاینات با همکاری کارگروه پزشکی توسعه و ارتقا یافته و پس از دو سال پیگیری و بررسی، اجرایی شده که امروز ورود افراد بیمار به دانشگاه به ۲ درصد رسیده است.

علی‌نژاد در پایان با اشاره به اهمیت گام دوم انقلاب اسلامی و با توجه به اینکه ده هزار دانشجومعلم امسال دانش‌آموخته خواهند شد عنوان کرد: مسئولیت و نقش دانشگاه فرهنگیان در حیطه‌های خدمات‌رسانی، ارتقای سطح کیفیت، تولید انبوه و جهاد علمی در سال پیش رو جدی‌تر خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا، تاریخ انتشار: 7 خرداد 1398، کدخبر: 384210 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها