کد خبر: 9964
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

شعار سال : لوان جاگاریان حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس را اقدامی کاملاً غیرضروری توصیف و تصریح کرد: ما نه‌تنها از تصمیم آمریکا برای خروج یک‌طرفه از برجام انتقاد می‌کنیم، بلکه مخالف هرگونه تهدید و اعمال فشار این دولت نسبت به دیگر کشورهایی که خواهان پایبندی به این معاهده هستند و تداوم روابط اقتصادی

ایران هرگز به شروط آمریکا برای مذاکره تن نخواهد داد

شعار سال : لوان جاگاریان حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس را اقدامی کاملاً غیرضروری توصیف و تصریح کرد: ما نه‌تنها از تصمیم آمریکا برای خروج یک‌طرفه از برجام انتقاد می‌کنیم، بلکه مخالف هرگونه تهدید و اعمال فشار این دولت نسبت به دیگر کشورهایی که خواهان پایبندی به این معاهده هستند و تداوم روابط اقتصادی با ایران را دنبال می‌کنند، هستیم.

اقدام آمریکا در خروج از برجام تأسف‌بار است:

وی در گفت‌وگو با قنبر نادری، خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی، با غیرمنتظره و خلاف قوانین بین‌المللی خواندن اقدام دولت آمریکا در خروج از برجام گفت: آمریکایی‌ها همواره طرفین مقابل را به نقض قوانین بین‌المللی متهم می‌کنند اما من فکر می‌کنم که بهتر است آن‌ها نگاهی در آینه به خودشان بیندازند چراکه ایران به تمامی بندهای این معاهده عمل کرد و اقدام آمریکا در خروج از برجام بسیار تأسف‌بار است. به نظرم دیگر کشورهای عضو همانند روسیه، چین و سه کشور اروپایی می‌بایست به این معاهده پایبند و برای حفظ آن با یکدیگر متحد باشند.

جاگاریان ادامه داد: ما نه‌تنها از تصمیم آمریکا برای خروج یک‌طرفه از برجام انتقاد می‌کنیم، بلکه مخالف هرگونه تهدید و اعمال فشار این دولت نسبت به دیگر کشورهایی که خواهان پایبندی به این معاهده هستند و تداوم روابط اقتصادی با ایران را دنبال می‌کنند، هستیم.

سفیر روسیه در ایران درباره تصمیم ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات خود در برجام در واکنش به اقدامات آمریکا گفت: ما این واکنش را به‌خوبی درک می‌کنیم و می‌دانیم که این اقدامات خارج از تعهدات ایران در برجام نیست. انتظار داریم که گام‌های مثبتی از سوی کشورهای اروپایی برداشته شود. برای نمونه، ‌ساز و کار اینستکس که روسیه پیش‌تر آمادگی خود را برای پیوستن به آن اعلام کرد اما هنوز عملی نشده و امیدواریم اقدامی در این زمینه صورت پذیرد.

برای تجارت با ایران نیازی به اجازه آمریکا نداریم:

وی افزود: روسیه برای تجارت و یا قطع همکاری‌های تجاری با ایران نیازی به اجازه آمریکا ندارد چراکه روسیه، کشوری مستقل است. به همین دلیل است که آمریکا با کشورهای مستقل و آن‌هایی که سیاست خارجی مستقلی دارند، مخالف است. بنابراین، ما علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها به همکاری‌های خود با ایران ادامه می‌دهیم.

حضور آمریکا در سوریه در تضاد با موازین بین‌المللی است:

سفیر روسیه در تهران، در خصوص نقش ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه به‌ویژه سوریه و عراق و همچنین ادعاهای آمریکا مبنی بر نقش آن در بیرون راندن تروریست‌ها گفت: زمانی که ائتلاف ضد تروریستی به رهبری آمریکا، فعالیت‌های خود را در منطقه آغاز کرد، عملاً هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشت. اینجا بود که ایران و روسیه به لطف همکاری مشترک خود توانستند گروه‌های تروریستی داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌های وابسته را در سوریه شکست دهند. در حال حاضر، تنها حضور نظامی ایران و روسیه در کشور سوریه قانونی و حضور آمریکایی‌ها غیرقانونی استاما آن‌ها به بهانه‌های مختلف سعی می‌کنند تا در این کشور بمانند و این اقدام در تضاد کامل با قوانین بین‌المللی است.

جاگاریان سنگ‌اندازی‌های آمریکا در مسیر بازسازی سوریه را کاری اشتباه توصیف و خاطرنشان کرد: اکنون باید برای بازسازی سوریه و اقتصاد آن با یکدیگر متحد شویم. ایران، سوریه و ترکیه دراین‌بین نقش بسیار مهمی دارند و باید بدون توجه به اقدامات آمریکا، به همکاری‌های خود ادامه دهند و کمک‌های بشردوستانه خود را به این کشور ارسال کنند.

ایران مبارزه تأثیرگذار خود با تروریسم را نه در حرف، بلکه در عمل ثابت کرده است:

وی با تأکید بر نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه گفت: می‌بینم که برخی از کشورها ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند که من به‌شدت با آن مخالفم. معتقدم که ایران خود قربانی تروریسم است و یکی از تأثیرگذارترین کشورها در مبارزه با تروریسم است و این مسئله را با عمل و نه با حرف اثبات کرده است.

این دیپلمات بلندپایه حملات نیروهای رژیم صهیونیستی به برخی از مناطق سوریه را نقض تمامیت ارضی این کشور دانست و افزود: ما حاکمیت تل‌آویو بر بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسیم و علاوه بر آن، برخی از تصمیماتی را که توسط دولت آمریکا در قبال کشور سوریه گرفته می‌شود را قبول نداریم. موضع ما کاملاً مشخص است و به دنبال حل‌وفصل مناقشات به‌صورت صلح‌آمیز و از طریق گفت‌وگو و بر مبنای قوانین بین‌المللی هستیم.

لوان جاگاریان در خصوص تناقضاتی که در رفتار دونالد ترامپ در قبال ایران وجود دارد، گفت: به یاد دارم زمانی را که مایک پمپئو شروط ۱۲ گانه‌ای را برای دستیابی به توافقی جدید با ایران مطرح کرد که به نظرم اقدامی کاملاً نادرست بود چراکه آمریکا به‌خوبی می‌داند که ایران هرگز به شروط کاخ سفید تن نخواهد داد. به اعتقاد من اگر مذاکرات بدون هیچ‌گونه پیش‌شرط، تهدید، تحریم و یا اعمال فشار برگزار شود، می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. روسیه نیز تنها در صورتی با آمریکا بر سر میز مذاکره خواهد نشست که در شرایط برابر و بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی برگزار شود.

روسیه بی‌اعتنا به تحریم‌های آمریکا به روابط خود با ایران ادامه می‌دهد:

وی با تأکید بر نقش منفی کنگره آمریکا در سیاست‌ها و تصمیمات ترامپ عنوان کرد: در کنگره و سنای آمریکا، افرادی حضور دارند که به دنبال جنگ‌افروزی هستند و نه‌تنها ایران، بلکه روسیه را نیز تحریم می‌کنند. البته این مسئله جدیدی نیست و از دهه‌های قبل شاهد چنین رفتاری از سوی آمریکایی‌ها بودیم. اما همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردم، ما به این تحریم‌ها هیچ اعتنایی نمی‌کنیم و روابط خود با ایران را همانند گذشته ادامه می‌دهیم.

سفیر روسیه در ایران ادامه داد: درخواست من از سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس این است که تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام به کار بندند و به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند. این مسئله برای همه ما، امنیت و ثبات منطقه بسیار مهم است.

حذف دلار از مبادلات تجاری ایران، روسیه و چین در سریع‌ترین زمان ممکن عملیاتی شود:

جاگاریان با تأکید بر حذف دلار از مبادلات تجاری میان کشورهایی همچون روسیه، ایران و چین در سریع‌ترین زمان ممکن، خاطرنشان کرد: ما باید توجه ویژه‌ای به استفاده از ارزهای ملی کشورها برای مبادلات خود داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم اقتصادمان را حفظ کرده و همکاری‌های تجاری خود را ادامه دهیم. مذاکرات مثبتی در این زمینه صورت گرفته و امیدواریم که در آینده این امر محقق شود.

وی در تحلیل اقدامات یک‌جانبه آمریکا طی سال‌های اخیر همانند خروج از معاهداتی همچون برجام و پاریس و عدم توجه به جامعه بین‌المللی گفت: در گذشته، آمریکا خود را در کنار شوروی به‌عنوان ابرقدرت جهانی می‌دانست و پس از تجزیه شوروی، به این باور رسید که دیگر تنها قدرت بزرگ جهانی است و می‌تواند خواسته خود را به هر کشوری تحمیل کند. اما روسیه، چین و دیگر کشورهای جهان هرگز تن به دیکتاتوری آمریکا نخواهند داد و می‌بینیم که روزبه‌روز بر تعداد کشورهایی که با تصمیمات آمریکا مخالف‌اند، افزوده می‌شود.

شعار سال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزای آنا، تاریخ انتشار: 5 خرداد1398 ، کدخبر: 383873: www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها