کد خبر: 9874
تاریخ انتشار: شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸

شعارسال: بر اساس بررسی‌های مقدماتی انجام شده، مقدار کشفیات مظنون به قاچاق در سال گذشته (از ابتدای فروردین تا پایان اسفندماه) ۷۴ و ۷۲۹ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷۳.۱ درصد افزایش داشته است. سه قلم عمده کشفیات قاچاق در سال گذشته، عبارتند از لوازم خانگی با

جزئیات ۷.۵ هزار میلیارد تومان کشفیات قاچاق در سال ۹۷

شعارسال: بر اساس بررسی‌های مقدماتی انجام شده، مقدار کشفیات مظنون به قاچاق در سال گذشته (از ابتدای فروردین تا پایان اسفندماه) ۷۴ و ۷۲۹ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷۳.۱ درصد افزایش داشته است.

سه قلم عمده کشفیات قاچاق در سال گذشته، عبارتند از لوازم خانگی با ۹ هزار و ۵۵۵ میلیارد ریال، خودرو با ۷ هزار و ۴۳۵ میلیارد ریال و مواد خوراکی و بهداشتی ۳ هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال؛ این اقلام حدود ۲۵ درصد از کل کشفیات قاچاق در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، کشفیات لوازم خانگی ۱۲۷.۴ درصد و خودرو ۳۲۳ درصد افزایش داشته و اگرچه میزان کشف مواد خوراکی ۱۰.۷ درصد با کاهش مواجه شده اما با توجه به حجم کشف شده در رتبه سوم اقلام مظنون به قاچاق قرار دارد.

همچنین در رده‌های بعدی، بیشترین اقلام کشف شده شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، پارچه، فرآورده‌های نفتی، دام و طیور، لوازم یدکی (خودرویی)، گوشی تلفن همراه، مسکرات، تجهیزات ماهواره، البسه، تجهیزات رایانه‌ای، برنج، پارچه، سلاح و مهمات، سیگار، دارو، میراث فرهنگی، اسباب بازی، کود شیمیایی، لوازم صوتی و تصویری، طلا و جواهرات، تجهیزات پرشکی، کفش، فرآورده‌های شیلاتی، اقلام ضد فرهنگی، مواد محترقه و کیف می‌شود.

بر این اساس؛ دام و طیور و فرآورده‌های نفتی جز کالاهای قاچاق خروجی و مابقی کالاها جز قاچاق ورودی هستند که باید اشاره کرد که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کشفیات فرآورده‌های نفتی ۳۷۷.۱ درصد و کشفیات دام و طیور ۱۰۸.۵ درصد افزایش داشته است.

جزئیات میزان و درصد تغییرات کشفیات کالاهای مظنون به قاچاق در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به شرح جدول ذیل است. (اعداد میلیارد ریال است)

رتبه

نام کالا

سال ۹۶

سال ۹۷

درصد تغییر

۱

لوازم خانگی

۴۲۰۳

۹۵۵۵

۱۲۷.۴

۲

خودرو

۱۷۵۸

۷۴۳۵

۳۲۳

۳

مواد خوراکی

۴۲۹۵

۳۸۳۴

۱۰.۷-

۴

لوازم آرایشی و بهداشتی

۱۱۲۴

۳۵۰۵

۲۱۱.۷

۵

فرآورده‌های نفتی

۵۴۴

۲۵۹۵

۳۷۷.۱

۶

دام و طیور

۱۱۵۹

۲۴۱۷

۱۰۸.۵

۷

لوازم یدکی (خودرویی)

۴۲۷۱

۲۳۳۶

۴۵.۳-

۸

گوشی تلفن همراه

۱۰۷۳

۲۲۲۷

۱۰۷.۴

۹

مسکرات

۲۰۴۸

۱۹۳۷

۵.۴-

۱۰

تجهیزات ماهواره

۱۸۵۶

۱۸۵۴

۰.۱-

۱۱

البسه

۲۰۲۰

۱۸۵۳

-۸.۳

۱۲

تجهیزات رایانه‌ای

۶۶۱

۱۸۳۳

۱۷۷.۳

۱۳

برنج

۹۰۵

۱۷۶۱

۹۴.۵

۱۴

پارچه

۱۴۹۶

۱۷۳۰

۳۷۴.۵

۱۵

سلاح و مهمات

۱۰۷۷

۱۵۸۴

۴۷.۱

۱۶

سیگار

۱۹۰۵

۱۴۹۳

۲۱.۶-

به گزارش خبرنگار مهر، آمار مربوط به قاچاق (ارزش حاصل از فروش کالاهای قاچاق به میلیارد ریال است) طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به شرح ذیل است.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 4 خرداد 1398 ، کدخبر: 4625356 ، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها