کد خبر: 9818
تاریخ انتشار: شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰

شعار سال: ترامپ همیشه از اینکه جنگ تجاری وی علیه چین سریع و آسان نخواهد بود صحبت کرده است، اما این جنگ قرار است تا کجا پیش برود؟ اقتصاددانان در سراسر جهان همواره بر این نکته اتفاق‌نظر داشته‌اند که جنگ تجاری آمریکا و چین هزینه هنگفتی را برای بازارهای جهانی به همراه خواهد داشت. در

آیا جنگ تجاری آمریکا و چین، جهانی خواهد شد؟

شعار سال: ترامپ همیشه از اینکه جنگ تجاری وی علیه چین سریع و آسان نخواهد بود صحبت کرده است، اما این جنگ قرار است تا کجا پیش برود؟

اقتصاددانان در سراسر جهان همواره بر این نکته اتفاق‌نظر داشته‌اند که جنگ تجاری آمریکا و چین هزینه هنگفتی را برای بازارهای جهانی به همراه خواهد داشت.

در گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی که اخیراً منتشر شده نیز آمده است، ادامه این روند به اقتصاد آمریکا آسیب خواهد رساند و به تبع آن سایر کشورهایی نیز که اقتصادشان به اقتصاد آمریکا گره‌خورده است، آسیب خواهند دید.

کارشناسان بر این باورند این جنگ نزدیک به یک درصد از رشد جهانی تا سال ۲۰۲۱  خواهد کاست و این موضوع تنها برای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد دلار ضرر به همراه خواهد داشت.

تحلیلگران معتقدند اگر آتش این جنگ آمریکایی چینی تا ماه آینده سرد نشود دیگر ابعاد یک جنگ جهانی به خود خواهد گرفت.

به می‌رسد این دسته از تحلیلگران بر اصرار ترامپ بر افزایش تعرفه‌های کالاهای چینی تا ۲۵ درصد اطمینان دارند که  در آن صورت باید نرخ بهره بانکی در آمریکا تا نزدیک صفر کاهش یابد و چین نیز باید راهکاری انقباضی را برای  کاهش تأثیرات منفی جنگ تجاری خود پیدا کند و چنین سیاست‌های انقباضی  از سوی دو طرف، جهان را به رکود خواهد کشاند و این به‌منزله آسیب همه مصرف‌کنندگان در سراسر دنیاست.

برای نمونه به افزایش تعرفه روی ورود کفش‌های کتانی چینی به آمریکا باید اشاره کرد که در حال حاضر موجب تأثیر ۷۲ درصدی بر صنایع و بازار کفش در آمریکا داشته است که می‌توان آن را مترادف گران شدن قیمت کفش در آمریکا، کاهش سود شرکت‌های آمریکایی فعال در این حوزه و درنهایت از دست دادن شغل در این صنعت دانست.

 تحلیلگران اقتصادی نگران روند روبه رشد تصمیم‌های لحظه‌ای ترامپ هستند و همواره این سؤال را پیش روی خود می‌بینند، اگر این تعرفه‌ها دائمی شوند چه بر سر تجارت دنیا خواهد آمد؟

ترامپ معتقد است اقتصاد این کشور آن‌قدر قوی است که می‌تواند ضربه‌های وارده از جنگ تجاری را تحمل کند اما تجربه تحریم هوآوی نشان داد این موضوع چندان واقعی نیست زیرا تنها بعد از یک هفته ترامپ مجبور شد برای کنترل مشکلات ناشی از این تحریم، فقط بخشی از معاملات خود را با هوآوی را تحریم کند.

به نظر می‌رسد چنانچه دو طرف بر ادامه این تنش اصرار ورزند دیگر ابعاد این تنش از کنترل آن‌ها خارج خواهد شد و جنبه جهانی به خود خواهد گرفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاداسلامی آنا، تاریخ انتشار: 4 خرداد 1398، کدخبر: 383682 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها