کد خبر: 9515
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

شعار سال: نظام رتبه بندی لایدن توسط مرکز علوم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند اجرا می‌شود و در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ میلادی اسامی ۹۶۳ دانشگاه برتر جهان مشاهده می‌شود. رتبه بندی لایدن مبتنی بر داده‌های کتاب شناختی است که از وب او ساینس دریافت می‌شود. وب او ساینس شامل ۳ نمایه نامه علوم، علوم

برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه بندی «لایدن»

شعار سال: نظام رتبه بندی لایدن توسط مرکز علوم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند اجرا می‌شود و در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ میلادی اسامی ۹۶۳ دانشگاه برتر جهان مشاهده می‌شود.

رتبه بندی لایدن مبتنی بر داده‌های کتاب شناختی است که از وب او ساینس دریافت می‌شود. وب او ساینس شامل ۳ نمایه نامه علوم، علوم اجتماعی و علوم انسانی و هنر است. در این رتبه بندی کتاب و انتشارات کنفرانس‌ها دخالت ندارد.

انتخاب دانشگاه‌ها بر اساس تعداد انتشاراتی صورت گرفته که در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در وب او ساینس نمایه شده است.

این رتبه بندی آمارهایی را در سطح ۵ رشته موضوعی اصلی شامل زیست پزشک و علوم بهداشتی، علوم حیاتی و زمین، ریاضیات و کامپیوتر، علوم طبیعی و مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی فراهم آورده و هر کدام از این رشته‌های موضوعی اصلی دارای تعدادی از زیر شاخه‌ها است که در مجموع شامل ۴۵۳۵ رشته موضوعی است.

لایدن با استفاده از مجموعه‌ای از شاخص‌های پیچیده کتابشناختی، آمارهای مورد نظر را در سطح تأثیر علمی، همکاری ها، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی دانشگاه‌ها فراهم می‌آورد.

در نظام رتبه بندی لایدن، مقالات علمی شامل انتشارات به زبان انگلیسی که داری نام یا نام‌های مشخص نویسندگان است مورد توجه قرار می‌گیرد. مقالاترترکتشده (ابطال شده) در رتبه بندیلایدنمحاسبه نمی‌شوند. این مقالات، مقالاتی هستند که در مجلات هسته منتشر می‌شوند.

جدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در چهار شاخص تأثیر علمی، همکاری‌های علمی، دسترسی آزاد به اطلاعات و تنوع جنسیتی

ردیف ۱۰ دانشگاه اول شاخص تأثیر علمی ۱۰ دانشگاه اول شاخص همکاری‌های علمی ۱۰ دانشگاه اول شاخص دسترسی آزاد به اطلاعات ۱۰ دانشگاه اول شاخص تنوع جنسیتی
۱ هاروارد از آمریکا هاروارد از آمریکا

هاروارد از آمریکا

هاروارد از آمریکا
۲ شانگهایجیاتونگاز چین تورنتو از کانادا تورنتو از کانادا تورنتو از کانادا
۳ تورنتو از کانادا جان هاپکینز از آمریکا جان هاپکینز از آمریکا سائوپولواز برزیل
۴ ژیژیانگاز چین میشیگان از آمریکا میشیگان از آمریکا جان هاپکینز از آمریکا
۵ شانگهای از چین آکادمی علوم چین از چین آکادمی علوم چین از چین میشیگان از آمریکا
۶ میشیگان از آمریکا شانگهایجیاتونگاز چین شانگهایجیاتونگاز چین کالج لندن از انگلستان
۷ جان هاپکینز از آمریکا آکسفورد از انگلستان آکسفورد از انگلستان آکسفورد از انگلستان
۸ سائوپولواز برزیل استانفورداز آمریکا استانفورداز آمریکا استانفورداز آمریکا
۹ پکن از چین کالج لندن از انگلستان کالج لندن از انگلستان توکیو از ژاپن
۱۰ دانشگاه ملی سئول از کره جنوبی ژیژیانگاز چین ژیژیانگاز چین واشنگتن سیاتل از آمریکا

قدرت نمایی چینی‌ها در شاخص تأثیر علمی

در شاخص تأثیر علمی از میان ۹۶۳ دانشگاه دنیا، چینی‌ها در صدر ۲۵ دانشگاه اول این رتبه بندی قرار دارند. در میان ۲۵ دانشگاه اول ۱۱ دانشگاه چینی حضور دارند و پس از آن ۷ دانشگاه متعلق به ایالات متحده آمریکا هستند. سه دانشگاه انگلیسی، یک دانشگاه کانادایی، یک دانشگاه ژاپنی، یک دانشگاه کره جنوبی و یک دانشگاه برزیلی نیز در این رده بندی حضور دارند.

۱۰ دانشگاه اول این شاخص شامل دانشگاه‌های هاروارد از آمریکا، شانگهایجیاتونگاز چین، تورنتو از کانادا،ژیژیانگاز چین، شانگهای از چین، میشیگان از آمریکا، جان هاپکینز از آمریکا،سائوپولواز برزیل، پکن از چین، دانشگاه ملی سئول از کره جنوبی هستند.

رتبه دانشگاه‌های برتر در شاخص همکاری‌های علمی

در شاخص همکاری‌های علمی بینالمللیدر مسافت‌های دور و نزدیک شاهد حضور دانشگاه‌های متنوع‌تری در ۲۵ دانشگاه اول هستیم. به نظر می‌رسد در این شاخص به معنای همکاری توجه بیشتری شده است و این تنوع در همکاری‌ها نیز دیده می‌شود.

در میان ۲۵ دانشگاه اول برتری با آمریکایی‌ها است که ۱۰ دانشگاه را به خود اختصاص دادهاند.۵ دانشگاه از چین، ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از کره جنوبی، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از برزیل و یک دانشگاه از استرالیا در این جمع قرار گرفتهاند.

شاخص دسترسی آزاد به انتشارات و رتبه دانشگاه‌های جهان

در رده بندیلایدنبخشی از شاخص‌ها به موضوع دسترسی آزاد به انتشارات اختصاص یافته است. در این بخش بازهم برتری با دانشگاه‌های آمریکا است. در ۲۵ دانشگاه اول این بخش ۱۰ دانشگاه از آمریکا هستند اما دانشگاه‌های متفاوتی نسبت به گروه قبلی در رده‌های بالاتر قرار گرفتهاند.

در این رتبه بندی ۵ دانشگاه از چین، ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از برزیل، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از کره جنوبی و یک دانشگاه از استرالیا در این جمع قرار دارند.

رتبه دانشگاه برتر دنیا در شاخص تنوع جنسیتی

دانشگاه‌های دنیا در شاخص تنوع جنسیتی نیز تنوع را دنبال کردهاند. در میان ۲۵ دانشگاه اول این شاخص با وجود ۱۲ دانشگاه از آمریکا، تنوع دانشگاه‌های اروپایی در این شاخص بیشتر است. در این رتبه بندی ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از برزیل، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از کره جنوبی، یک دانشگاه از استرالیا، یک دانشگاه از ایتالیا و یک دانشگاه از آلمان در این جمع قرار دارند.

وضعیت مناطق پنجگانهدنیا در رتبه بندیلایدن

وضعیت مناطق پنجگانهدنیا در رتبه بندیلایدندر شاخص تأثیرگذاری علمی نشان می‌دهد از منطقه آسیا ۳۶۱ دانشگاه از ۹۶۳ دانشگاه مورد رده بندی قرار گرفتهاندکه نشان از قدرت بخش آسیا دارد چرا که در منطقه اروپا ۳۴۶ دانشگاه از مجموع ۹۶۳ دانشگاه مورد ارزیابی قرار گرفتهاند.

منطقه آمریکای شمالی با ۲۰۳ دانشگاه و از مناطق اقیانوسیه و آمریکای جنوبی هر کدام با ۳۱ دانشگاه و منطقه آفریقا با ۱۴ دانشگاه در رده بندی قرار دارند.

در بخش علوم مختلف نیز دانشگاه‌های مختلف در شاخص تأثیر علمی دسته بندی شدهاند. در علوم زیستی و پزشکی از ۹۶۳ دانشگاه، ۹۰۸ دانشگاه دارای رتبه هستند.

جدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در پنج دسته از علوم

ردیف

۱۰ دانشگاه اول

علوم زیستی و پزشکی

۱۰ دانشگاه اول

علوم طبیعی و زمین

۱۰ دانشگاه اول

علوم کامپیوتر و ریاضی

۱۰ دانشگاه اول

علوم فیزیک و مهندسی

۱۰ دانشگاه اول

علوم انسانی و اجتماعی

۱ هاروارد از آمریکا

سائوپولواز برزیل

شینهوااز چین شینهوااز چین هاروارد از آمریکا
۲ تورنتو از کانادا ژیژیانگاز چین Xidian از چین ژیژیانگاز چین تورنتو از کانادا
۳ جان هاپکینز از آمریکا کالیفرنیا دیویس از آمریکا دانشگاه علوم الکترونیکی و فناوری چین انستیتو تکنولوژیهاربیناز چین آکسفورد از انگلستان
۴ شانگهایجیاتونگاز چین فلوریدا از آمریکا انستیتو تکنولوژیهاربیناز چین شانگهایجیاتونگاز چین کالج لندن از انگلستان
۵ میشیگان از آمریکا نانیانگاز چین ژیژیانگاز چین Xidianجیاتونگاز چین میشیگان از آمریکا
۶ پنسیلوانیا از آمریکا واگنینگناز هلند Beihang از چین جیلیناز چین کلمبیا از آمریکا
۷ کالیفرنیا سن فرانسیسکو از آمریکا دانشگاه کشاورزی چین شانگهایجیاتونگاز چین تیانجیناز چین پنسیلوانیا ایالتی از آمریکا
۸ پیتسبورگ از آمریکا دانشگاه علوم جغرافیا چین دانشگاه علوم و فناوریهاوژانگاز چین دانشگاه علوم و فناوری چین آمستردام از هلند
۹ فودان از چین کوئینزلنداز استرالیا دانشگاه جنوب شرقی چین دانشگاه علوم و فناوریهاوژانگاز چین نیویورک از آمریکا
۱۰ کیسوسترزرو از آمریکا دانشگاه شمال غربی علوم کشاورزی و جنگلداری چین دانشگاه علوم ارتباطی و مخابراتی پکن از چین توکیو از ژاپن پنسیلوانیا از آمریکا

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 2 خرداد 98، کد خبر: 4623889، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها