کد خبر: 8798
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶

شعارسال: روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست با اشاره به اینکه موضوع حمله نظامی آمریکا علیه ایران حمایت بین‌المللی بسیار کمی را با خود دارد، می‌نویسد: “متحدان آمریکا این ایده را رد کرده‌اند. روسیه و اتحادیه اروپا خواستار جلوگیری از بروز جنگ هستند. حتی در میان قانونگذاران آمریکایی نیز حمایت بسیار کمی از این ایده وجود دارد. بسیاری

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟

شعارسال: روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست با اشاره به اینکه موضوع حمله نظامی آمریکا علیه ایران حمایت بین‌المللی بسیار کمی را با خود دارد، می‌نویسد: “متحدان آمریکا این ایده را رد کرده‌اند. روسیه و اتحادیه اروپا خواستار جلوگیری از بروز جنگ هستند. حتی در میان قانونگذاران آمریکایی نیز حمایت بسیار کمی از این ایده وجود دارد. بسیاری از آنان گلایه‌مند هستند که دولت ترامپ اطلاعات زیادی در مورد منازعه میان ایران و امریکا در اختیارشان قرار نمی‌دهد.

واشنگتن‌پست افزوده است: گزارش‌ها حتی نشان می‌دهند که ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا نیز نمی‌خواهد به جنگ با ایران برود و در برابر “جان بولتون” مشاور امنیت ملی کاخ سفید که موضعی تند علیه ایران دارد مقاومت کرده است. ترامپ می‌خواهد با ایران صحبت کند او خواستار معامله با ایران است. این آن هدفی است که یک مقام ناشناس آمریکایی از آن به “واشنگتن‌پست” گفته است.

با این حال، اتحاد کشورهایی نیز وجود دارند که ممکن است رغبت بیشتری نسبت به حمله امریکا علیه ایران داشته باشند از جمله عربستان، اسرائیل و امارات متحده عربی. تصادفی نیست که این سه کشور از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در ژانویه 2017 میلادی، اصلی‌ترین متحد دولت او علیه ایران بوده‌اند. ریاض به خصوص لحن تحریک‌آمیزتری را در میانه تنش با ایران در پیش گرفته است. عربستان سعودی مدعی است که ایران پشت حملات اخیر علیه تانکرهای عربستان و علیه مواضع امارات بوده و از انصارالله در این راستا حمایت کرده است.

روزنامه “عرب‌نیوز” نزدیک به دولت عربستان نیز نوشته است که امریکا باید دست به اقدام متقابل و انتقام‌جویانه علیه ایران بزند. این روزنامه نوشته امریکا باید از مدل حمله علیه سوریه در قبال ایران استفاده کند. “علی شهابی” بنیانگذار بنیاد عربی در واشنگتن که تحت حمایت ریاض است این ایده را در توئیتر مطرح کرد که جنگ با ایران خطرناک و غیرضروری است. با این حال، واقعیت آن است که همه چیز به سادگی می‌تواند از کنترل خارج شود. علیرغم آنکه کشورهایی مانند عربستان ممکن است از اقدام نظامی علیه ایران حمایت کنند اما آنان دلایل زیادی برای نگرانی درباره تبعات این موضوع دارند”.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: “عربستان و کشورهای عربی نزدیکی جغرافیایی به ایران دارند و باید نگران باشند. واکنش پیچیده و عدم صراحت امارات و اسرائیل نسبت به موضوع حمله نظامی علیه ایران نیز بدین خاطر است. نتانیاهو در ظاهر می گوید که باید در برابر ایران ایستادگی کرد اما احتمالا در پشت صحنه او تردید بیشتری در این‌باره دارد. کانال 13 اسرائیل گزارش داده که نتانیاهو به افسران اطلاعاتی و نظامی اسرائیلی گفته که اسرائیل باید تلاش کند تا مانع از وارد شدن در منازعات در خلیج فارس شود و باید از این موضوع دور بماند. این در حالی است که نخست وزیر اسرائیل مدت‌هاست که موضع سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران دارد. گزارش‌ها نشان می‌داد در سال 2011 میلادی نیز او از درگیری یکجانبه اسرائیل علیه ایران حمایت کرده بود. با این حال، او می‌داند که این احتمال وجود دارد که اقدام نظامی علیه ایران نتیجه معکوس داشته باشد و حزب الله و سایر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به طور جدی وارد عمل شوند. این موضوع سبب شده تا نتانیاهو متقاعد به عقب‌نشینی از موضع قبلی خود شود. در مورد امارات متحده عربی رویکرد بسیار محتاطانه‌تر است. وزیر خارجه امارات اخیرا گفت که نمی‌خواهد در مورد احتمال این که ایران در حمله به چهار تانکر از جمله دو تانکر سعودی نقش داشته به حدس و گمانه‌زنی بردازد. او به “بلومبرگ” گفته بود که باید به روشنی رفتار ایران را به آن کشور متذکر شد اما در عین حال نباید به بحران دامن زد. او گفته بود ما همگی در یک منطقه زندگی می‌کنیم و باید این بحران را مدیریت کنیم. واقعیت آن است که امارات خواستار مهار نفوذ ایران است اما نزدیکی امارات به ایران و هم چنین روابط اقتصادی قابل توجه میان دو کشور باعث می شود تا امارات نخواهد جنگ تمام‌عیاری روی دهد”.

این روزنامه در پایان می‌نویسد: “چشم‌انداز یک توافق میان تهران و واشنگتن متحدان منطقه‌ای امریکا از جمله امارات، اسرائیل و عربستان سعودی را نگران می‌کند اما آنان کماکان دلایل واقعی و موجهی برای نگرانی در مورد احتمال وقوع جنگ میان ایران و امریکا دارند. اگر این جنگ روی دهد آنان از عواقب آن مصون نخواهند بود و شاید سایر کشورها این سه کشور را سرزنش کرده مسبب بروز جنگ بدانند”.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری آفتاب ، تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 590554 ، www.aftabnews.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها