کد خبر: 8671
تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲

شعار سال : حسین میرمحمدی، نماینده ادوار مجلس در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفتگو که به قوانین بازدارنده قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخته بود، اظهار کرد: اول باید موانع بررسی شود تا بتوانیم قوانین بازدارنده را برطرف کنیم. وی افزود: قاچاق در دهه‌های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

مناطق آزاد، بحران اشتغال‌زایی و قاچاق کالا

شعار سال : حسین میرمحمدی، نماینده ادوار مجلس در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفتگو که به قوانین بازدارنده قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخته بود، اظهار کرد: اول باید موانع بررسی شود تا بتوانیم قوانین بازدارنده را برطرف کنیم.

وی افزود: قاچاق در دهه‌های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده است. قاچاق تاثیر پذیر از رکود و تورم است. نطارت مجلس باید در مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر فعالیت می‌کرد. زمانی که تعادل ریال و ارز برهم می خورد چشم مجلس باید قوی‌تر باشد.

حسین گروسی، نماینده ادوار مجلس و معاونت حقوقی امور مجلس در مناطق آزاد بیان کرد: در بحث قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید فرهنگسازی جدی صورت بگیرد تا مبارزه همگانی شکل گیرد. یک میلیون دلار قاچاق یک میلیون فرصت شغلی را از بین می‌برد.

وی افزود: برای مبارزه با قاچاق آدرس اشتباه ندهیم. منظورمان از قاچاق تنها کول برها و کالاهای مسافرتی نیستند بلکه به دنبال از بین بردن قاچاق‌های باندی است.

گروسی با انتقاد از عدم فعالیت دستگاه‌های اجرایی نظیر آموزش و پرورش در توضیح کالای قاچاق برای عموم جامعه، ابراز کرد: باید معرفی کنیم که هر کالایی که از گمرک عبور نکند قاچاق است.

مناطق آزاد اشتغالزایی دارد

وی بیان کرد: مناطق آزاد این روزها ۵۰۰ هزار فرصت شغلی فراهم کرده است، واردات در مناطق آزاد زیر یک میلیون دلار است. صادرات مناطق آزاد هم یک میلیون دلار براورد شده است. مناطق ویژه و مناطق آزاد بیش از ۲۰ میلیارد دلار صادرات می‌کنند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: ۳ میلیارد دلار سهمیه واردات مناطق آزاد توسط دولت است. در کشور ما زمانی که منطقه آزاد تشکیل می‌شود دو منبع درآمدی دارد یکی اراضی یکی واردات کالای همراه میلیارد مسافر بود که حقوق وارداتی آن امسال هم پرداخت نشد.

وی ادامه داد: دولت اجازه داده ۳ میلیارد دلار از واردات مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی شود و با دریافت ۵ درصد عوارض به ما داده می‌شود. ۷ منطقه آزاد ما در کل زیر یک میلیارد دلار واردات دارد.

گروسی ادامه داد: در بحث خروج سوخت از کشور باید در منطقه آزاد پایانه‌هایی تعبیه شود که بتوانند سوخت را در منطقه آزاد به قیمت جهانی خریداری کنند.

رضا گلی، عضو کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی ابراز کرد: سال ۱۳۱۲ قانون مبارزه با قاچاق و کالا و ارز تصویب و در سال ۹۲ این موضوع اصلاح شد، قرار بود این قانون به صورت جامع در نظر گرفته و تمام مقررات و مصادیق آن در آن قرار گیرد.

وی افزود:، اما با کارشناسی‌ها لازم مشخص شد نمیتوان همه موارد را در یک قانون گنجاند به همین دلیل کلمه جامع از قانون مبارزه با قاچاق حذف شد. حتی در قانون بودجه سال گذشته سنواتی از این قانون ذکر شد که اگر بتوانیم قانون را جامع‌تر کنیم اثر گذاری بیش تری در مبارزه با قاچاق کلا و ارز خواهیم داشت هرچند قانون فعلی از حیث مجازات و برخورد هم قانون خوبی است.

گلی گفت: اگر مجازات با جرم متناسب نباشد قطعا تاثیر بر مبارزه با قاچاق نخواهد داشت. برخی اصلاحات قوانین باید در حین اجرا تغییر مدیریت داده شود.

معصومه آقاپور علیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در خصوص تعیین تکلیف کردن کالاها مشابه داخلی بلاتکلیف و ضعیف عمل کردیم مخصوصا درباره محموله‌های مواد غذایی که انبارهای مناسبی وجود ندارد.

وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی در قوانین مصوبه بیان کرده است که اقلام اساسی و خوراکی باید ظرف مدت کوتاهی با همکاری قوه قضائیه این اقلام تکلیفشان مشخص شود.

عضو کمیسیون اقتصادی بیان کرد: به علت کاهش ارزش پولی ما قاچاق برعکس شده است و صادرات این اقلام از داخل به خارج تبدیل شده است، مجلس باید تا سه ماه آینده تصمیم خود را راجع به یارانه‌های پنهان بگیرد. مگرنه کشور دچار دستپاچگی تصمیم گیری‌ها شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت1398 ، کدخبر:1261109 : www.khabaronline.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها