کد خبر: 8518
تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶

شعار سال: رجزخوانی‌های مجازی دونالد ترامپ اثر عکس داده وهشتگ ایران بیش از گذشته در توییتر داغ شده است. عده ای از آمریکایی ها در پاسخ به جدال های جنگ طلبانه ی ترامپ پویشی به نام نه به جنگ ایران و آمریکا را راه اندازی کردند. هشتگی که ترند شد. تنش زایی جدید آمریکا در خاور

هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند

شعار سال: رجزخوانی‌های مجازی دونالد ترامپ اثر عکس داده وهشتگ ایران بیش از گذشته در توییتر داغ شده است. عده ای از آمریکایی ها در پاسخ به جدال های جنگ طلبانه ی ترامپ پویشی به نام نه به جنگ ایران و آمریکا را راه اندازی کردند. هشتگی که ترند شد.

تنش زایی جدید آمریکا در خاور میانه همچنان ادامه دارد اما نه تنها ایرانی ها که آمریکایی ها هم از این جدال ها استقبال نکرده‌اند.

توییتر بیش از گذشته میزبان توییت های علیه جنگ شده است. در این میان نخبگان دیپلماسی و معروف آمریکا هم نظری مخالف عقیده آقای رییس جمهور دارند.

رییس جمهوری که در نوامبر ۲۰۱۱ در توییتر خود نوشته بود: «اوباما حاضر است برای انتخاب مجدد یک جنگ با ایران به راه بیندازد.» حالا خودش در طبل جنگ کوبیده. او که حسن روحانی در روز اعلام تعلیق بخش‌هایی از فعالیت‌های ایران بر اساس ماده ۳۶ برجام رو به مردم دنیا گفت:«این آقایی که با شعار نه به جنگ و تمرکز در سیاست داخلی آمریکا از مردم با آن همه حرف و حدیث رای گرفت حالا دارد مدام تهدید می کند و به وعده خودش هم عمل نکرده است.»

او قرار بود از عراق و سوریه خارج شود و در مرزهای سرزمینی آمریکا تمرکز کند اما حالا به همراه بولتون و دوستان نماد جنگ طلبی در دنیا هستند. این از سیاست های جنگ طلبانه مقامات آمریکایی برای محبوبیت بیشتر در انتخابات پرده برداری می کند.

ایان برمر، کارشناس سیاسی آمریکایی از جمله نخبگان پرکار و محبوب آمریکایی در واکنش به تام کاتن، سناتور جمهوری خواه که در مصاحبه ای بیان کرده بود:«در جنگ ایران و آمریکا، آمریکا به سرعت و تنها با دو ضربه پیروز خواهد شد.»از دو کشور عراق و افغانستان یاد کرده و در توییت خود نوشته:«افغانستان و عراق سلام می رسانند.»

فریاد نه به جنگ از نیویورک

دولتمردان آمریکایی در سال های جنگ با عراق و افغانستان تصور می کردند که می توانند در طی تنها چند ماه این دو کشور را صاحب شوند و این اتفاق هرگز محقق نشد.

برخی نخبگان و کارشناسان سیاسی نیز ابراز نگرانی کرده اند و با توییت های شان مخالفت با سیاست جنگ طلبانه آمریکا را علنی کرده‌اند. فرید زکریا از فعالان سیاسی و مجری برنامه شبانگاهی GPS در سی ان ان نیز از این قاعده مستثنی نیست. او در نخستین توییت خود درباره جنگ میان آمریکا و ایران و با انتشار مطلب تحلیلی از حرکت‌های اخیر سیستم امنیت ملی چون سفر دقیقه نودی پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد تا افزایش نیروهای نظامی ایالت متحده در اربیل و سوریه، بیان کرد:«آمریکا در باورش قصد تحمیل جنگ به ایران را دارد.»

روز گذشته هم در توییتی، گزارشی از برنامه های احتمالی جان بولتون، مشاور جمهوری خواه امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، را باز نشر کرده و از سیاست‌های التهاب‌زای بولتون انتقاد کرده و نوشته بود:«وضعیتی که رو به وخامت است.»

در این گزارش ریتوئیت شده از سوی فرید زکریا آمده بود:«بولتون که از جنگ طلبان بی بروبرگرد حزب جمهوری خواه است، به عنوان یکی از هیزم اندازان به آتش به پا شده میان دو کشور ایران و آمریکا شناخته شده است. به حدی که ترامپ هم در حرف‌های جدیدش گفته تلاش می کند تا سرشت جنگ طلب بولتون را ملایم کند. بولتون جنگ طلب حتی تا جایی پیش رفت که ترامپ تصمیم بر اخراج اوگرفته بود.»

هشدار وندی شرمن به ترامپ

وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه پیشین آمریکا،هم از مخالفان بالقوه جنگ است. او با نگارش مقاله تحلیلی سیاسی خود در نیویورک تایمز با تیتر ” چگونه می توانیم مانع جنگ با ایران شویم” موضع خود را نسبت به عقیده جان بولتون و ترامپ ابراز کرده و از رهبران اروپا خواسته که سدی جلوی سیاست‌های التهاب زای بولتون و جمهوری خواهان جنگ طلب باشند. او در مقدمه این مطلب نوشته است:«حتی اگر آمریکا به هر دلیلی ایران را وارد جنگ کند یا بر حسب تصادف این اتفاق رخ دهد، باز هم اتفاقات و تنش هایی که در خاورمیانه در حال بروز است نگران کننده تر و خطرناک تر است. در هفته ای که گذشت، خطوط حمل و نقل استراتژیک ایالت متحده عرب در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفت و به این ترتیب حدود ۴۰ درصد از نفت جهانی که توسط عربستان تامین می شود، کاملا ازبین رفت. ایجاد هر تنش و درگیری در این منطقه به شدت اقتصاد و امنیت تمام جهان را با خطر روبرو می‌کند.»

شرمن در ادامه این مقاله نوشته است:« حتی اگر ترامپ چندصد هزار سرباز را به خاورمیانه بفرستد، نه تنها برای یک جنگ با این مقیاس کافی نیست بلکه اقدامی نابخردانه نیتلقی می شود. چرا که طبق تجاربی که تاکنون کسب کرده ایم، جنگ با خاورمیانه نه تنها آمریکا را به مقاصدش نمی رساند بلکه بی گمان با پایان سریع نیز همراه نمی شود.»

وزیر خارجه دولت کلینتون: جنگ ایران را قدرتمندتر می‌کند آقای ترامپ

از دیگر نخبگان و سیاستمدارانی که با ترامپ هم عقیده نیست، ریچارد هاس، وزیر سابق امور خارجه آمریکا تا سال ۲۰۰۳ و رئیس شورای روابط خارجی آمریکااست که در توییتی به مخالفت با عقیده سناتور تام کاتن پرداخته . اینکه در جنگ احتمالی نه تنها نمی توان ایران را به سرعت شکست داد بلکه چنین جنگی تنها قدرت ایران در منطقه را تقویت می کند. او نوشته:«ایران نه تنها در حوزه نظامی که در اقدامات سایبری هم قدرت دارد. جنگ سلاحی برای افزایش قیمت جهانی نفت می شود و خلاف آنچه ما تصور می کنیم جمهوری اسلامی را قوی تر خواهد کرد.»

عقاید مخالف جنگ از مردم عادی تا نخبگان سیاسی در حال انتشار است. کمپین نه به جنگ با ایران که در آمریکا شکل گرفته اکنون در سراسر جهان رخنه کرده است.

بسیاری از سیاستمداران پیشین آمریکا نیز با عقاید جنگ طلبانه و مسموم بولتون و ترامپ مخالفت کامل خود را اعلام کرده اند و خود را مسئول حفظ صلح جهانی می دانند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تحلیلی خبرآنلاین ، تاریخ انتشار 27اردیبهشت 98، کد خبر: 1260788، www.khabaronline.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها