کد خبر: 8431
تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۲۷

شعار سال : افزایش تعداد دستفروشان در بازار معضلی از مشاغل کاذب است که طی چند سال اخیر رو به رشد است. کارشناسان بازار کار می گویند افزایش تعداد دستفروشان در بازار کار و اقتصاد ایران قطعاً نشانه خوبی نیست و نشان‌دهنده کمبود فرصت‌های شغلی مورد نیاز جوانان است. اینکه هزاران جوان تصمیم بگیرند به

جمعیت بیکاران استان تهران به ۵۶۴ هزار نفر رسید + جدول

شعار سال : افزایش تعداد دستفروشان در بازار معضلی از مشاغل کاذب است که طی چند سال اخیر رو به رشد است. کارشناسان بازار کار می گویند افزایش تعداد دستفروشان در بازار کار و اقتصاد ایران قطعاً نشانه خوبی نیست و نشان‌دهنده کمبود فرصت‌های شغلی مورد نیاز جوانان است. اینکه هزاران جوان تصمیم بگیرند به دلیل ناتوانی در یافتن شغل و همچنین کمبود مالی، اقدام به دستفروشی در اماکن عمومی کنند، نمی‌توان به فال نیک گرفت و بیان کرد که جوانان مشغول کارند.

یک طرح ملی جدید برای اشتغالزایی رونمایی شد

دستفروشان جوان هیچگونه انگیزه‌ای غیر از کسب روزی و درآمد ندارند و ناچارند تا زمان یافتن یک شغل قابل اعتماد در بازار دستفروشی کنند.  هرچند  شاید تعداد جوانان دستفروش در بازار افزایش یابد  و در ایامی خاص درآمد خوبی داشته باشند، اما قطعاً همان جوان دستفروش، این شغل را  شغل دائمی نمی‌داند و از اشتغال از روی ناچاری خود راضی نیست. هرچند که مردم نگاه منفی و دید بدی نسبت به اینگونه فعالیت در بازار کار ایران ندارند و بسیاری نیز از دستفروشان خرید می‌کنند، اما دستفروشان از این شغل رضایت ندارند. آنها همیشه به‌دنبال راهی برای متوقف کردن این روند و اشتغال در یک حوزه رسمی هستند.

به هر حال، تعداد دستفروشان ناشی از بیکاری در ایام سال دیده می‌شود، اما این حجم در ایام خاص بیشتر می شود.همزمان با نوسان اقتصادی طی یک سال اخیر تعداد این دستفروشان افزایش یافته است که ناشی از تعدیل نیرو طی سال‌های اخیر دربنگاه‌های تولیدی و ورشکستگی بسیاری از بنگاه‌ها است. همین امر باعث افزایش بیکاری در شهرهای بزرگ از جمله تهران شده است.

مسعود افشین، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تعداد افراد بیکار در استان تهران در سال گذشته ۵۶۴ هزار و ۶۹۵ نفر و افراد شاغل ۴ میلیون و ۴۸ هزار و ۳۲۴ نفر بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ جمعیت استان تهران ۱۳ میلیون و ۶۳۶ هزار نفر بوده که از این تعداد سن کار ۱۱ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۹۷۷ نفر (جمعیت بالای ۱۰ سال) اعلام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران افزود: بر اساس آمارها ۴ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۱۹ نفر جمعیت فعال (۳۹٫۸ درصد) و ۶ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۹۵۸ نفر جمعیت غیرفعال (۶۰٫۲ درصد) بوده اند که جمعیت غیرفعال را افراد محصل و خانم‌های خانه دار و افرادی که درآمد بدون کار دارند تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: همچنین تعداد افراد بیکار در استان تهران در سال گذشته ۵۶۴ هزار و ۶۹۵ نفر (۱۲٫۲ درصد) و افراد شاغل ۴ میلیون و ۴۸ هزار و ۳۲۴ نفر (۸۷٫۸ درصد) بوده است که نرخ بیکاری استان تهران در سال قبل در شهری ۱۲٫۶ و در روستایی ۷٫۲ اعلام شده است.

نرخ بیکاری تهران در سال ۹۶ حدود ۱۱٫۱ درصد بود که این نرخ در ۹۷به ۱۲٫۲ درصد رسید. به اعتقاد کارشناسان بازار کار این میزان افزایش ناشی از تغییرات مسائل اقتصادی در کشور است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا،تاریخ انتشار:26اردیبهشت1398،کدخبر:381794،ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها