کد خبر: 7847
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶

شعارسال: تورم ناشی از گرانی ماه‌های اخیر امان مردم را بریده و آن چیزی که بیش از همه جامعه را عصبانی کرده، بی‌برنامگی مسئولان در مواجهه با این بحران است. یکی از وزارتخانه‌های بی‌برنامه چند ماه اخیر کشور، وزارت صمت بوده است. افزایش بی‌ترمزِ قیمت خودرو در ماه‌های گذشته از یک طرف و ثبت قیمت‌های

وزیر صنعت زیر فشار سیاسی مدیران ناکارآمد منصوب کرده است

شعارسال: تورم ناشی از گرانی ماه‌های اخیر امان مردم را بریده و آن چیزی که بیش از همه جامعه را عصبانی کرده، بی‌برنامگی مسئولان در مواجهه با این بحران است. یکی از وزارتخانه‌های بی‌برنامه چند ماه اخیر کشور، وزارت صمت بوده است. افزایش بی‌ترمزِ قیمت خودرو در ماه‌های گذشته از یک طرف و ثبت قیمت‌های تاریخی و رویایی گوشت، مرغ، خشکبار و… تنها عواملی از چند ده دلیلی است که نشان می‌دهد رضا رحمانی مرد روزهای سخت نیست.

رمضانعلی سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به رویداد۲۴ گفته به نظر من وزارت صمت در برخی از حوزه‌ها کمتر ورود کرده و عملکرد ضعیفی داشته و انتظار ما از آقای رحمانی این است که با نظارت و کنترل‌های به موقع خود بیش از پیش تنظیم بازار را به دست بگیرد.

وی افزود: اقتصاد،‌‌‌ مبنای زند‌‌‌گی است و زمانی که اقتصاد‌‌‌ به مشکل برمی‌خورد‌‌‌ خود‌‌‌ به خود‌‌‌ سایر بخش‌‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌د‌‌‌هد‌‌‌. یکی از د‌‌‌لایل اصلی عد‌‌‌م انسجام ملی، مشکلات اقتصاد‌‌‌ی به خصوص د‌‌‌ر سال‌های اخیر بوده است.

به گزارش رویداد۲۴ طی چند هفته اخیر قیمت‌ها در چند بازار به شکل نامتناسب و فزاینده‌ای افزایش یافته است. اگرچه سایت‌های خرید و فروش اینترنتی به‌عنوان متهم اصلی افزایش التهاب معرفی شدند، اما به‌نظر می‌رسد که سیاست‌گذار بار دیگر در شناخت عامل گرانی در بازارها دچار «خطای هاله‌ای» شده است؛ چراکه گرانی خودرو، مسکن و… شبیه به هر افزایش قیمتی، محصول مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی است و در نهایت خود را به بازارهای مختلف تحمیل خواهد کرد. پس تا زمانی که سیاست‌گذار بر عوامل ریشه‌ای گرانی تمرکز نکند، صعود قیمت‌ها پدیده نامتعارفی نخواهد بود.

نماینده سبزوار در این باره گفت: دشمن اکنون به دنبال جنگ روانی و تشدید این وضعیت است. تنها راه خروج از شرایط فعلی، وحدت و انسجام و همدلی اجزای نظام با یکدیگر است. اگر هر یک از ارگان‌ها بخواهند ساز خود را سردهند وضعیت کشور آشفته‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه استراتژی اصلی آمریکا ایجاد جنگ روانی به ویژه در جبهه اقتصاد است، افزود: مدیریت و نظارت هرچه بهتر و دقیق‌تر باید در اولویت کار دستگاه‌ها قرار بگیرد و دولت باید نظارت خود را بیشتر از پیش برای ساماندهی وضعیت بازار و اقتصاد بکار اندازد.

وی بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از اصلی‌ترین وزارتخانه‌های اقتصادی است و باید در امر نظارت جدی‌تر و پیش‌روتر از سایر وزارتخانه‌ها باشد وگرنه هر روز باید شاهد وضعیت به مراتب بدتری نسبت به گذشته باشیم.

سبحانی‌فر ادامه داد: مجلس بارها با وزیر صمت در خصوص گرانی برخی از کالاها به ویژه خودرو تشکیل جلسه داده و به زودی کمیسیون صنایع با ایشان جلسه‌ای در خصوص آشفته بازاری که در برخی حوزه‌ها به ویژه خودرو حکم‌فرماست خواهد داشت و به صورت جدی از ایشان درخواست می‌کنیم که محکم و جدی به موضوع ورود پیدا کند و جوابی برای اوضاع و احوال دستگاه خود داشته باشد.

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس دهم به رویداد۲۴ می‌گوید: مدتی است که شاهد چندباره ثبت‌نام خودرو توسط دو خودروساز کشور هستیم که باید بگویم این ثبت‌نام‌ها با ایراداتی توام است. اگر خودروسازان داخلی بنا دارند پیش‌فروش خودرو انجام دهند باید مکانیزم‌های آن را به درستی تبیین کنند تا رضایت مردم ایجاد شود در غیراینصورت فضا به مانند چندماه گذشته به دست دلالان خواهد افتاد. قرار نیست افراد خاصی با ترفندهایی چندین خودرو را ثبت‌نام کنند آنگاه بسیاری از مردم که مصرف‌کننده واقعی هستند از ثبت‌نام یک خودرو هم محروم شوند. فردی که از روش‌های مختلف به دنبال کسب چند خودرو است حتماً سوداگری در این حوزه را در سر می‌پروراند و این روند به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

وی افزود: چند ماهی است که کشور با تحریم روبرو شده و مردم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند لذا شایسته نیست مدیران ما بستری را فراهم کنند که به این بحران دامن زده شود. به بنده اطلاع داده‌اند که برخی خانواده‌ها همه اعضای خود را پای سیستم بسیج کردند که بتوانند با هر زحمتی یک خودرو ثبت‌نام کنند و در نهایت هم موفق نشدند، از طرفی گفته ‌می‌شود در چند ثانیه تمام خودروها پیش فروش شده است. چطور می‌شود به این فضا اعتماد کرد؟

بختیار تصریح کرد: ما بارها این وضعیت نابسامان را به وزیر صمت گزارش دادیم و از ایشان جواب خواستیم. مجلس در گذشته به این موضوعات اساسی که دغدغه مردم است ورود پیدا کرده و بنا داریم تا جایی که در توانمان است پیگیری‌های خود را ادامه دهیم. ما نمایندگان با وزیر صنعت و هیچ وزیر دیگری تعارف نداریم و تا روزی که نماینده مردم هستیم با جدیت با هر فساد و سوءمدیریتی برخورد خواهیم کرد و اگر احساس شود وزیری از وظایف خود کوتاهی کرده او را استیضاح خواهیم کرد. با وضعیتی که من می‌بینم فکر می‌کنم تا پایان امسال حتماً یک یا دو وزیر با استیضاح مجلس روبرو خواهند شد.

عضو فراکسیون امید در پایان خاطرنشان کرد: برخی از انتصابات آقای رحمانی مخصوصاً در حوزه ستادی ضعیف بوده و برخی سازمان‌ها مثل ایدرو هنوز راجع به مدیریتش تصمیم‌گیری نشده و همین امر باعث مشکلاتی در این سازمان شده است. فکر می‌کنم برخی از این انتصابات‌ها با فشارهای سیاسی صورت گرفته و برای همین شاهد حضور افراد نخبه و بادانش در برخی سمت‌ها نیستیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 174117 ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها