کد خبر: 6455
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۳۰
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعار سال : غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در سومین اجلاس کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از اهداف پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اجرای کامل آن دفاع کرده است.دهقانی که در مقر سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، افزود: استمرار

پیامد فشار آمریکا برای نابودی برجام آسیب به ثبات منطقه و NPT است

شعار سال : غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در سومین اجلاس کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از اهداف پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اجرای کامل آن دفاع کرده است.
دهقانی که در مقر سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، افزود: استمرار و اعتبار این پیمان به عنوان یک کمک مهم به صلح و امنیت بین المللی به حفظ توازن الزامات آن بستگی دارد، همانطور که ساختار اصلی ان پی تی بر اساس آن بنا شده است؛ یعنی تعهد کشورهای غیرهسته ای که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نباشند و در مقابل تعهد کشورهای هسته‌ای برای پیگیری خلع سلاح هسته‌ای.
دهقانی گفت: به جز تعداد اندکی از کشورهای زیر چتر هسته‌ای در اروپا که سلاح‌های هسته‌ای آمریکا را در خاک خود جای داده‌اند، بقیه کشورهای غیرهسته ای به تعهدات عدم اشاعه‌ای خود همچنان متعهد بوده‌اند. با این وجود، کشورهای هسته‌ای به تعهد خود برای پیگیری مذاکرات در مورد اقدامات مؤثر برای خلع سلاح هسته‌ای پایبند نبوده‌اند. آنها زرادخانه‌های هسته‌ای خود را امحاء نکرده‌اند. عدم پایبندی به ماده شش NPT در مورد خلع سلاح هسته‌ای یک تهدید جدی برای این معاهده با پیامدهای وسیع می‌باشد.کشورهای هسته‌ای باید بدانند هیچ زمینه‌ای برای پایبندی انتخابی و یا مشروط نسبت به تعهدات معاهده وجود ندارد.
معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: کاهش سلاح‌های هسته‌ای نباید با اقدامات خلع سلاح هسته‌ای مؤثر اشتباه گرفته شود. کاهش در بیشتر موارد منجر به حذف واقعی سلاح‌های هسته‌ای نمی‌شود. چنین کاهشی که عمدتاً بر اساس مفاهیم جنگ سرد برای توازن قدرت استراتژیک شکل گرفته است هم اکنون از طریق توسعه سلاح‌های هسته‌ای پیشرفته‌تر با قدرت تخریبی بیشتر دنبال می‌شود. با این اقدامات، دنیا به سمت یک عصر جدید از مسابقه تسلیحات هسته‌ای بازگشته است.
دهقانی با انتقاد از آمریکا تصریح کرد: برنامه‌های بسیار وسیع و جاه طلبانه آمریکا برای نوسازی سلاح‌های هسته‌ای در نقض آشکار روح و متن ان پی تی یک مثال روشن است. معاهده نیروهای موشکی میان برد که سمبل پایان جنگ سرد تلقی می‌شد به خاطر عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود تحت این معاهده در آستانه فروپاشی قرار دارد. بدتر، اینکه آنها قصد تولید بمب هسته‌ای به اصطلاح قابل بکارگیری را دارند و گستاخانه تهدید می‌کنند که از آنها حتی علیه کشورهای غیر هسته‌ای استفاده می‌کنند. نگران کننده تر اینکه، سیاستهای بی رحمانه دولت آمریکا هیچ محدودیتی را نمی‌شناسد و برای قوانین اخلاقی و بین‌المللی هیچ احترامی قائل نیست.
وی، یادآور شد: خروج آمریکا از تعداد زیادی معاهدات و نهادهای بین المللی، خروج از برجام، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تحمیل مجدد تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه علیه کشور من است نمونه‌هایی از عدم احترام این کشور به مقررات و تعهدات بین المللی خود می‌باشد. آمریکا این سیاست علیه جمهوری اسلامی ایران را در شرایطی دنبال می‌کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور مکرر پایبندی کامل ایران به تعهداتش در برجام و ان پی تی را تائید کرده است. آمریکا اعضای شورای امنیت و ملل متحد را به خاطر پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که با اجماع از جمله رأی مثبت خود آمریکا تصویب شده، بطور آشکار تهدید می‌کند. آمریکا در حال اعمال حداکثر فشار برای نابودی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. بدون شک، پیامد چنین فشاری، اگر ادامه یابد، موجب آسیب نه تنها به ثبات و امنیت خاورمیانه بلکه به ان پی تی نیز خواهد شد.
دهقانی در ادامه سخنانش با اشاره به اقدامات ضد برجامی و دیگر اقدامات غیرقانونی آمریکا تاکید کرد: اقدامات آمریکا علیه ایران نشانگر آن است که این دولت فقط به قانون جنگل در روابط بین المللی خود اعتقاد دارد. این سیاست ظالمانه آمریکا علیه ایران قطعاً بدون پاسخ نخواهد ماند و ایران اقدامات مناسب برای حفظ منافع ملی عالیه خود را اتخاذ خواهد کرد.
این مسئول ایرانی تصریح کرد: اولویت دیگر ما اجرای قطعنامه ۱۹۹۵ در مورد خاورمیانه است. سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی همچنان صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن را تهدید می‌کند. این رژیم اشغالگر و متجاوز که گستاخانه دیگران را به نابودی اتمی تهدید می‌کند بایستی هرچه سریع‌تر و بدون قید و شرط به عنوان یک عضو غیرهسته ای ملزم به الحاق به ان پی تی شود و همچنین تمام فعالیت‌ها و تأسیسات خود را به طور کامل تحت پادمان‌های آژانس قرار دهد. این تنها راه اجرای قطعنامه ۱۹۹۵ خاورمیانه می‌باشد.
شعار سال،بااندکی اضافات وتلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر،تاریخ انتشار: 10 اردیبتهشت1398،کدخبر:4603963،www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها