کد خبر: 6338
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعار سال: کارشناس بازار سرمایه، پیرامون دلیل رشد نماگرهای بازار سهام گفت: این روزها بازار سهام به شاخص‌های بورس به نظاره نشسته است که بازتاب غول تورمی است. رضا امامی، با اشاره به تداوم رشد مثبت شاخص‌های بازار سهام کشور بویژه از اواخر اسفندماه سال گذشته تاکنون، اظهار کرد: روند رو به رشد شاخص سهام

سایه غول تورم بر شاخص بورس تهران

شعار سال: کارشناس بازار سرمایه، پیرامون دلیل رشد نماگرهای بازار سهام گفت: این روزها بازار سهام به شاخص‌های بورس به نظاره نشسته است که بازتاب غول تورمی است.

رضا امامی، با اشاره به تداوم رشد مثبت شاخص‌های بازار سهام کشور بویژه از اواخر اسفندماه سال گذشته تاکنون، اظهار کرد: روند رو به رشد شاخص سهام در بورس بیش از آنکه ناشی از سودآوری شرکت‌ها و بهبود تولید و فروش آنها باشد به‌دلیل افزایش انتظارات تورمی و رشد اسمی قیمت‌ها در این بازار بوده است.

وی با اشاره به افزایش ۵۱ درصدی تورم نقطه‌ به‌ نقطه فروردین‌ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، پیرامون سود انتظاری شرکت‌ها در بازار سهام، افزود: رشد خیره‌کننده نماگرهای بازار سهام در حال حاضر علاوه بر تأثیر تورم و ترس صاحبان نقدینگی از بابت افت بیشتر ارزش پول، ناشی از افزایش انتظارات آتی سرمایه‌گذاران برای رشد سودآوری شرکت‌ها از محل تسعیر نرخ ارز و یا افزایش قیمت فروش کالاها و خدمات است در حالی که اغلب شرکت‌ها هم‌اکنون با ظرفیت پایین تولید و مشکلات بسیاری در فروش مواجه هستند.

وی با بیان اینکه تداوم وضعیت فعلی در بازار ارز و همچنین تورم لجام گسیخته به افزایش هزینه‌های ارزی و ریالی شرکت‌ها و همچنین دامنه‌دار شدن رکود بزرگ در اقتصاد خواهد انجامید، تأکید کرد: می‌توان انتظار داشت در پایان نیمه اول سال جاری که نمای شفاف‌تری از عملکرد شرکت‌ها و حجم تولید و فروش بنگاه‌های اقتصادی می‌توان به دست آورد، به‌طور منطقی بازار سهام با تعدیل انتظارات آتی از بابت تداوم رشد قیمت سهام مواجه خواهد شد اما به هر ترتیب آنچه که این روزها بازار سهام در شاخص‌های بورس به نظاره نشسته است،بازتاب وضعیت اسفناک و تورم زای اقتصادی است.

این کارشناس بورس با اشاره به افزایش اندازه بازار سهام در سال‌های اخیر، گفت: در مقایسه با سایر بازارها مانند بازار ارز، مسکن، طلا و سکه که جهش قیمتی قابل توجه داشتند، اما قیمت سهام در بازار سرمایه نتوانست رشد همسطح با بازارهای موازی داشته باشد و از اینرو با توجه به کشش بالای این بازار در جذب پول‌های پارک شده ، این روزها از نقدینگی‌های هراسان از غول تورم میزبانی می‌کند هرچند که هر سهمی در بازار ارزنده نیست و سهامداران حرفه‌ای با چشمان باز رفت و آمد پول را در بازار سهم رصد می‌کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1398، کدخبر: 377479 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها