کد خبر: 6347
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعار سال: معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: حمایت‌های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد و گرنه توافق قادر به ادامه حیات نخواهد بود. نهمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و  نروژ امروز (دوشنبه) در تهران و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و «توره هاترم»

اروپا برای حفظ برجام هزینه دهد

شعار سال: معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: حمایت‌های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد و گرنه توافق قادر به ادامه حیات نخواهد بود.
نهمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و  نروژ امروز (دوشنبه) در تهران و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و «توره هاترم» قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ برگزار شد.
طرفین در این دور از رایزنی‌ها مهمترین مسائل و تحولات بین‌المللی و همچنین موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

*امیدواری نروژ به تداوم حیات برجام

 توره هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ ضمن ابراز تاسف و همدردی نسبت به وقوع سیل‌های اخیر در کشورمان، گفت: کمک‌های نقدی و غیرنقدی اختصاص یافته از سوی نروژ به سیل زدگان ایران به زودی ارسال خواهد شد.

وی با تاکید بر اراده سیاسی جدی نروژ برای استمرار و فعال نگهداشتن همکاری‌های دوجانبه دو کشور و عاقلانه و موجه خواندن مواضع و رفتارهای ایران در قبال بدعهدی‌ها و خروج تاسف بار آمریکا از برجام افزود: نروژ همواره هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت به ویژه امنیتی برای کلیه طرف‌ها می‌باشد، حمایت کرده است.

قائم مقام وزارت خارجه نروژ افزود: نروژ کماکان امیدوار است برجام بتواند به یمن تلاش‌های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران، به حیات خود ادامه دهد. انتظار این است که با ایجاد راهکارها و سازوکارهای عملیاتی همچون اینستکس، راه برای همکاری‌های بیشتر در حوزه‌های مختلف اقتصادی هموار شود.

*اروپا برای حفظ برجام هزینه بدهد/واکنش مناسب را در برابر رفتار زورمدارانه آمریکا اتخاذ می‌کنیم

سیدعباس عراقچی نیز با تشکر از ابراز همدردی و کمک‌های دولت و مردم نروژ  به خاطر سیل‌های اخیر و مواضع مثبت و سازنده این کشور در راستای توسعه و ارتقای همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه و حمایت مستمر از حفظ و اجرای برجام، گفت: برجام یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و آمریکا با خروج  از این توافق، موازین پذیرفته شده بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده، ولی متاسفانه این اقدام غیرقانونی با واکنش موثر جامعه بین‌الملل مواجه نشده است.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: آمریکا با این حرکت یکجانبه و غیرقانونی نشان داده است که زبان احترام و تعامل را نمی‌فهمد و تنها با زبان قلدری قادر است صحبت کند.

عراقچی تاکید کرد: حمایت‌های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد و گرنه برجام قادر به ادامه حیات نخواهد بود و مسئولیت تبعات آن با ایالات متحده است.

وی با بیان اینکه ایران حداکثر حسن نیت، همکاری و خویشتن داری را برای حفظ برجام نشان داده است اما ظاهرا تیم حاکم بر کاخ سفید اهداف و مقاصد دیگری در سر دارند، اظهار داشت: برای ایران انتخاب‌های متعددی وجود دارد و ما با توجه به منافع ملی خود واکنش مناسب را در برابر رفتار زورمدارانه آمریکا اتخاذ خواهیم کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1398، کدخبر: 13980209001212 ، www.farsnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها