کد خبر: 6350
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷

شعار سال : نورالله رزمی ، با اشاره به چالش‌های مطرح دربین استادان و دانشجویان مبنی بر سازوکار دسترسی آزاد کاربران به اسناد و آثار علمی دانش‌آموختگان دانشگاهی گفت: مطالعات وسیع در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در حوزه آرشیو پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی انجام گرفته است وباتوجه به مطالعات و بررسی‌هایاین پژوهشگاه

ارائه متن کامل پایان‌نامه در سراسر جهان اجرا می‌شود

شعار سال : نورالله رزمی ، با اشاره به چالش‌های مطرح دربین استادان و دانشجویان مبنی بر سازوکار دسترسی آزاد کاربران به اسناد و آثار علمی دانش‌آموختگان دانشگاهی گفت: مطالعات وسیع در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در حوزه آرشیو پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی انجام گرفته است وباتوجه به مطالعات و بررسی‌هایاین پژوهشگاه در مورد مدل‌ها و نمونه‌هایبین‌المللی پایگاه ایرانداک، پایگاه‌هایی مشاهده شد که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را به‌صورت محتوای کامل و متن باز در اختیار کاربران می‌گذارند.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران درباره جنبش دسترسی آزاد به اسناد علمی ادامه داد: اکنون دسترسی به اسناد علمی در سطوح منطقه‌ای، ملی، سازمانی و جهانی در کل دنیا درحال گسترش است و با توسعه فناوری اطلاعات، پایگاه‌های دسترسی به اسنادرشد و شتاب قابل‌توجهی نیز گرفته است.

رزمی افزود: پایگاه‌هایی همچون (NDLTD)، چهارمیلیون و۶۰۰ هزار سند و اثر علمی متن باز، (OATD) سه میلیون ۵۰۰ هزار سند و اثرعلمی متن باز، (SRL) با همکاری هزار و ۳۰۰ موسسه علمی ۸۰۰ هزار اثر علمی متن باز، (Cybertesis) با بیش از ۵۰ هزار اثر علمی متن بازتحت عنوان جنبش دسترسی آزاد فعالیت می‌کنند. در این میان(NDLTD) و(OATD) در بین محققان فراگیرتر هستند.

وی درباره جنبش‌های دسترسی آزاد منطقه‌ای نیز توضیح داد: دسترسی آزاد منطقه‌ای نیز با همکاری چند کشور محقق شده است. سایت (DART-Europe) یکی از پایگاه‌های مطرح در این زمینه است که با ۷۲۰ هزار اثر علمی متن بازدر بین ۲۸ کشور اروپایی در حال ارائه خدمات است. پایگاه (DATAD) نیز با ۱۲ هزار اثر علمی متن باز باهمکاری ۶۰ کشور آفریقایی ایجاد شده است.

رزمی با اشاره به آیین‌نامه پیشنهادها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آن‌ها گفت: وزیر علوم وقت،این بخشنامه را مبنی بر نگهداری و حفظ اطلاعات در یک آرشیو ملی با رعایت استاندارد، سازمان‌دهی و نمایه‌سازی علمی، مشاهده پذیری، همانندجویی، پیشگیری از دوباره‌کاری، مدیریت یکپارچه و جلوگیری از تقلب، برای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران لازم‌الاجرا دانسته است و برای همه دانشگاه‌ها و موسسات ابلاغ کرده است.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات اظهار کرد: بنابر فصل پنجمبخشنامه صریح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۵، ایرانداک موظف است پیشنهادها،پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را پس از سپری شدن ۱۲ ماه از دفاع پایان‌نامه‌ کارشناسی‌ارشد وپس از سپری شدن ۳۰ ماه از دفاع موفقیت‌آمیز رساله دکتری، به‌صورت رایگان در محیط وب اشاعه دهد و محرمانگی نتایج فرآیند همانندجویی و حریم خصوصی پدیدآوران را رعایت کند.

رزمی در پایان خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از فرآیند تقلب، دانشگاه و استاد موظف است با استفاده از سامانه همانندجو متن کامل پایانه‌نامه را مورد بررسی قرار دهد و گزارشات کامل،صحت‌سنجی و اعتبارسنجی تحقیق را بازبینی کند. همچنین براساس فصل چهارم این آیین‌نامه تعیین اصالت محتوا در هر مدرک و داوری درباره آن برپایه گزارش سامانه همانندجو بر عهده دانشگاه‌ها است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار 10 اردیبهشت 98، کد خبر:377335 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها