کد خبر: 6245
تاریخ انتشار: دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳

شعارسال: بطور نمونه پژو 206 تیپ 2 که 18 فروردین ماه 72 میلیون تومان قیمت داشت، دیروز به 95 میلیون تومان رسید. پژو 206 وی 8 در مدت یاد شده از 88 میلیون تومان به 114 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 از 86 میلیون به 112 میلیون تومان، سمند ال. ایکس از 72 میلیون

جنون قیمت‌ها در بازار خودرو؛ به کجا چنین شتابان؟

شعارسال: بطور نمونه پژو 206 تیپ 2 که 18 فروردین ماه 72 میلیون تومان قیمت داشت، دیروز به 95 میلیون تومان رسید. پژو 206 وی 8 در مدت یاد شده از 88 میلیون تومان به 114 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 از 86 میلیون به 112 میلیون تومان، سمند ال. ایکس از 72 میلیون به 86 میلیون تومان، پژو 405 جی. ال. ایکس از 68.5 میلیون به 85 میلیون تومان و سراتو شرکتی سایپا از 245 میلیون به 330 میلیون تومان رسید.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در این زمینه می گوید: افرادی که خودرو دارند، قیمت های سلیقه ای می دهند، اگر خواهان کاهش التهاب در بازار خودرو هستیم باید خودرو به اندازه کافی در بازار موجود باشد.

به اعتقاد «سعید موتمنی» اگر خودروسازان داخلی قادر به تامین نیاز بازار نیستند، وزارت صنعت باید دستکم اجازه ورود خودروهای زیر 10 تا 15 هزار دلار کارکرده به داخل را صادر کند. حتی یک روز وقفه در عرضه خودرو به بازار، بازگشت آن به حالت عادی و خروج از بی تعادلی را هفته ها به تاخیر می اندازد.

موتمنی به گذشت 18 روز از آغاز مجدد فعالیت بازار پس از پشت سرگذاشتن عید اشاره کرد و گفت: تاکنون التهاب بازار فروکش نکرده و شاهدیم قیمت ها بطور ساعتی در بازار بالا می رود.

وی اظهار داشت: افزایش 70 تا 80 درصدی قیمت خودروهای مونتاژی و رشد پنج تا 30 میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در چند روز اخیر به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و هیچ اتفاقی در سایر بازارها از جمله طلا، سکه و ارز نیفتاده که چنین رشد قیمتی را شاهد باشیم.

این مقام صنفی به قیمت 480 میلیون تومانی مزدا 3 گروه بهمن در بازار اشاره کرد و گفت: پارسال همین موقع با چنین مبلغی می شد یک تویوتا لندکروز کارکرده خریداری کرد.

وی ادامه داد: در حالی که اسفندماه پارسال با عرضه مداوم خودرو از سوی خودروسازان، وضعیت آرامی را در بازار شاهد بودیم، اما اکنون دوباره بازار ملتهبی را شاهد هستیم.

موتمنی در عین حال خاطرنشان ساخت که در طرف تقاضا نیز مردم برای خرید خودرو صف نکشیده اند، اما آنانی که پول دارند نسبت به خرید اقدام می کنند و خودروها را از پارکینگی به پارکینگ دیگر جابجا می کنند. ثبات بازار مستلزم عرضه خودرو است.

** قیمت سایر خودروها

مشاهدات میدانی حاکی است در واپسین ساعت های معاملات دیروز، هر دستگاه پراید 111 به 51 میلیون تومان، پراید 131 به 47.5 میلیون تومان، ساینا 61 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک 155 میلیون تومان، پژو 207 دنده ای 124 میلیون تومان، پژو 405 اس. ال. ایکس 88 میلیون تومان، پژو پارس دنده ای 101 میلیون تومان، پژو پارس اتوماتیک 147 میلیون تومان، پژو پارس ال. ایکس (TU5) معادل 120 میلیون تومان، سمند ال. ایکس 85 میلیون تومان، سمند ای. اف7 به 89 میلیون تومان، سمند دوگانه پایه گازسوز 94 میلیون تومان و رانا 90 میلیون تومان قیمت خورد.

همچنین هر دستگاه هایما اس 5 به 300 میلیون تومان، هایما اس 7 به 320 میلیون تومان، دانگ فنگ اچ. سی. کراس 155 میلیون تومان، پژو 2008 به 410 میلیون تومان، سوزوکی گراند ویتارا به 550 میلیون تومان، ساندرو 185 میلیون تومان و ساندرو استپ وی 200 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

برخی نمایشگاه داران در این زمینه گفتند: افزایش قیمت ها اکنون ساعتی شده و به هیچ عنوان نمی توان قیمتی برای خودروها به مشتریان ارائه داد.

آنان گفتند: قیمت برخی خودروها در مقایسه با فروردین ماه پارسال سه برابر شده و مسئولان تا کی می خواهند دست روی دست بگذارند و نظاره گر باشند؟ اگر نمی توانند بازار را مدیریت کنند حداقل اجازه ورود خودروی کارکرده بدهند، زیرا فقط عرضه خودرو است که می تواند این وضعیت را سر و سامان دهد.

یکی از نمایشگاه داران شرق تهران که خواست تا نامش فاش نشود، گفت: تا پنج سال قبل هر دستگاه تویوتا پرادو در بازار 180 میلیون تومان داد و ستد می شد، اما همان خودرو با وجود چند سال کارکرد امروز به بیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان معامله می شود.

وی بیان داشت: در جهان اکثر مردم سوار خودروهای زیر 10 هزار دلار می شوند، خودرو کالایی مصرفی است و مانند کشور ما نیست که به کالایی لوکس یا سرمایه ای تبدیل شده و خودروهایی که باید در حقیقت به قبرستان خودروها منتقل شوند، با چند برابر قیمت خرید فروخته می شوند.

** درجا زدن صنعت خودرو

نمایشگاه دار دیگری به ایرنا گفت: در حالی که در سال های گذشته در صنایع دفاعی پیشرفت های چشمگیری داشته ایم، چطور در صنعت خودرو درجا زده ایم؟ این نشان می دهد که «نخواستیم تا در خودروسازی رشد کنیم» و در 2 تا سه دهه گذشته در عمل واردکننده و نه تولیدکننده بودیم.

وی گفت: معلوم است که خودروسازان تا حالا آدرس غلط می دادند و خودروی ملی حرفی بیش نیست، بلکه قطعه از چین و سایر کشورهای سفارش می دادند و برچسب «ساخت ایران» به آنها می زدند.

وی تاکید کرد: وزارت صنعت باید فکر اساسی درخصوص این صنعت و بازار آن بیندیشد، بازار نیاز روزانه دارد و باید این کالا را از بورس بازی خارج کرد.

این فعال بازار خودرو معتقد است که ثبت نام های خودرویی خودروسازان باید تعطیل شود، زیرا بر مبنای نیاز بازار نیست.

وی نبود یا کمبود قطعه در بازار را بهانه ای بیش ندانست و ادامه داد: شاهیم وقتی یک خودروی لوکس وارداتی با مشکل مواجه می شود، طی 24 ساعت قطعه مورد نیاز آن را از کشورهای همسایه وارد کرده و آن را تعمیر می کنند؛ بنابراین مشکل کسری قطعات قابل حل است و بخش خصوصی راه آن را به خوبی بلد است.

این فعال بازار خودرو مدعی شد که دست هایی پشت پرده است تا بازار را مدیریت کرده و به قیمت‌های دلخواه برساند.

وی بیان داشت: وقتی طی 10 روز قیمت خودروهای مونتاژی تا 100 میلیون تومان بالا می رود، افزایش 200 میلیون تومانی خودرویی همچون هیوندای سانتافه طبیعی است.

برپایه این گزارش، مصاحبه شوندگان معقتد بودند اگر خواهان آرامش در بازار خودرو هستیم، باید عرضه کافی در بازار داشته باشیم، در غیر این صورت قیمت ها غیرقابل پیش بینی تر از امروز خواهد شد و سرنوشت چنین التهابی نامعلوم خواهد بود.

آنان گفتند: باید جلوی این رویه گرفته شود، زیرا قیمت خودرو روی قیمت سایر کالاها نیز تاثیر می گذارد و نتیجه آن، یاس و ناامیدی مردم خواهد بود.

مصاحبه شوندگان افزودند: پیشتر شورای رقابت بر عملکرد خودروسازان نظارت داشت، اما از زمانی که این شورا از مرجعیت قیمت گذاری کنار زده شد دیگر نظارتی هم در کار نیست.

به گفته آنان، برخی مسئولان و نمایندگان مجلس در ماه های گذشته در حمایت از صنعت خودرو، تقصیر التهاب بازار را بر دوش دلالان می انداختند، اما امروز که قیمت‌های کارتکسی در نمایندگی‌های خودروسازان اینقدر بالاست، آیا باز هم پای واسطه ها در میان است؟

«کارتکس یعنی علاوه بر اینکه خودرو صفر کیلومتر است، خودرو هنوز پلاک نشده و سند خودرو به نام هیچ شخصی صادر نشده است.»

جنون قیمت‌ها در بازار خودرو

روزنامه خراسان نیز نوشته است: این روزها آشفته بازار خودرو وارد فاز جدیدی شده به نحوی که خرید و فروش قفل و رشد قیمت ها سبب شده خریداران واقعی سرگردان و برخی هم با هدف سوداگری سرمایه خود را به این بازار بیاورند. به گزارش ایران آنلاین، در این بین قیمت ساندرو و اچ 30 کراس رشد قابل توجهی را نشان می دهد. به طوری که اچ 30 از 114 به 145 میلیون تومان و استپ وی از 156 به 201 میلیون تومان صعود کرده است.

این افزایش قیمت ها و ایجاد تفاوت قیمت بین بازار و کارخانه در شرایطی رخ می دهد که به نظر می رسد در سال جدید عرضه خودرو از سوی خودروسازان هنوز چندان به راه نیفتاده است. همچنین مصوبه وزارت صنعت در سال گذشته مبنی بر تعیین قیمت خودروها بر اساس حاشیه بازار که گفته می شد موتور عرضه خودروسازان را روشن کرده و به کاهش تفاوت قیمت بازار و کارخانه منتهی شود، چندان عملی نشده است. به طوری که نجفی منش، دبیر انجمن قطعه سازان در گفت وگو با خبرگزاری شبستان تصریح کرده است که فروش این روزهای کارخانه ها با ملاک قیمت های بهمن انجام می شود. وی در این زمینه، با بیان این که قیمت های کنونی بازار خودرو، حبابی است افزایش 45 درصد هزینه پرسنلی فعالان صنعت خودرو، افزایش قیمت مواد اولیه در اثر افزایش نرخ ارز (که به مرور تاثیرات خود را بر قیمت خودرو نشان می دهد)، به همراه رشد فزاینده نقدینگی در کشور را از دیگر عوامل افزایش قیمت خودرو بر شمرده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری آفتاب ، تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 586983 ، www.aftabnews.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها