کد خبر: 6257
تاریخ انتشار: دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰

شعارسال: صندوق بین المللی پول به تازگی هشدار داده که تشدید تحریم‌های امریکا علیه ایران می‌تواند باعث افزایش قیمت کالاهای مصرفی در بالاترین حد ممکن از سال 1980 میلادی به این سو شود. شبکه خبری “بلومبرگ” می‌نویسد: “جهاد آزور” رییس بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول می گوید: “با عدم تمدید معافیت

افزایش نرخ تورم 50 درصدی ایران به دلیل تحریم‌های امریکا

شعارسال: صندوق بین المللی پول به تازگی هشدار داده که تشدید تحریم‌های امریکا علیه ایران می‌تواند باعث افزایش قیمت کالاهای مصرفی در بالاترین حد ممکن از سال 1980 میلادی به این سو شود.

شبکه خبری “بلومبرگ” می‌نویسد: “جهاد آزور” رییس بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول می گوید: “با عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران و تشدید تحریم های امریکا علیه ایران پیش‌بینی می‌شود که نرخ تورم در ایران در سال جاری میلادی به بیش از 50 درصد افزایش یابد. این موضوع به معنای افزایش هزینه‌های زندگی در ایران و افزایش قیمت کالاهای مصرفی خواهد بود”.

این شبکه خبری می افزاید: “ایران و اقتصاد آن کشور تحت فشار است. ارزش واحد پول ملی ایران کاهش یافته و آن کشور به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی امریکا به سختی می‌تواند نفت صادر کند. ترامپ می‌گوید می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. چشم انداز وخیم افزایش نرخ تورم در ایران با وضعیت بحرانی در کشورهایی چون سودان، ونزوئلا و زیمبابوه قابل مقایسه است که دچار بحران‌های سیاسی هستند؛ این وضعیتی است که می‌توان با استفاده از داده‌های صندوق بین الملیلی پول آن را دریافت”.

این مقام صندوق بین المللی پول می افزاید: “تا امروز هم ریال به میزان دو سوم ارزش خود را از دست داده است. انتظار می‌رود که ایران دومین سال رکود اقتصادی شدید را تجربه کند. همچنین، انتظار می‌رود که قیمت کالاها در آن کشور افزایش یابند”.

این مقام صندوق بین المللی پول افزوده است که مقام‌های ایرانی باید گام‌هایی را در کوتاه مدت برای کاهش رنج اقتصادی ناشی از این فشار بردارند؛ از جمله مطابقت دادن نرخ ارز رسمی دولتی با نرخ ارز در بازار آزاد و رسیدگی به نقاط ضعف سیستم مالی ایران با رعایت قوانین مبارزه با پولشویی. او همچنین اشاره کرده است که دولت ایران نیازمند اجرای سازوکارهایی برای حمایت اجتماعی بیشتر از فقرا برای مقابله با آسیب‌های اقتصادی خواهد بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری آفتاب ، تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 587022 ، www.aftabnews.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها