کد خبر: 5996
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳

شعار سال: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای گفت: ما به پیشنهاد آمریکایی ها که در واقع برای تعامل ارائه شده بود، پاسخ دادیم و منتظر پاسخ از سوی آنها هستیم.  ظریف در مصاحبه ای با شبکه سی.بی.اس در پاسخ به این پرسش که «شما ایده مبادله زندانیان با آمریکا را مطرح

ما به آمریکا پیشنهاد مذاکره ندادیم بلکه به پیشنهاد آنها پاسخ دادیم

شعار سال: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای گفت: ما به پیشنهاد آمریکایی ها که در واقع برای تعامل ارائه شده بود، پاسخ دادیم و منتظر پاسخ از سوی آنها هستیم.
 ظریف در مصاحبه ای با شبکه سی.بی.اس در پاسخ به این پرسش که «شما ایده مبادله زندانیان با آمریکا را مطرح کردید» اظهار داشت: خب، ما قبلا این کار را کرده ایم. این امکان مهیا شد که برخی از ایرانی های زندانی یا تحت آزادی مشروط در آمریکا را آزاد کنیم. ما آنها را از آن وضعیت خارج کرده و برخی از آمریکایی-ایرانی هایی را که در ایران در زندان بودند، آزاد کردیم. من فکر می کنم که دوباره می توان این کار را انجام داد. دولت قبلی [آمریکا] تلاش می کرد در این کار درگیر شود. دولت جدید در ابتدا علاقه نشان داد. ما در ماه سپتامبر پیشنهاد دادیم که آماده ایم و حالا نیز آماده ایم.
وی در پاسخ به این گفته «مارگارت برنان» خبرنگار سی.بی.اس مبنی بر اینکه «شما در ماه سپتامبر به دولت ترامپ پیشنهاد آغاز مذاکره را دادید…» صحبت هایش را قطع کرد و اظهار داشت: ما پاسخ دادیم – ما به پیشنهاد آنها که در واقع برای تعامل ارائه شده بود، پاسخ دادیم و منتظر یک پاسخ هستیم.
ظریف همچنین در رابطه با این موضوع که «شما می خواهید چه کسانی از زندان های آمریکا آزاد شوند» گفت: شماری ایرانی به خاطر نقض تحریم ها در زندان های آمریکا هستند. شماری ایرانی در سراسر دنیا در زندان هستند.
وی در مورد اینکه «آیا فهرستی به آمریکا ارائه کرده اید» گفت: آنها می دانند. این چیز جدیدی نیست. این ادامه مبادله قبلی است.
ظریف در جواب این پرسش که «چرا پنج آمریکایی زندانی در ایران، به نشانه جدیت شما در این موضوع آزاد نمی شوند؟» اظهار داشت: قرار نیست که ما جدیت خود را نشان دهیم زیرا ما با اجرای توافق هسته ای جدیت خود را نشان داده ایم. این آمریکاست که باید نشان دهد که جدیت دارد.
وی در خصوص اینکه «آیا این دو موضوع را به هم مرتبط می کنید؟» تاکید کرد: نه. ما این دو را به هم مرتبط نمی کنیم. این فقط مربوط به تجربه است. ما نشان داده ایم وقتی چیزی می گوییم به آن پایبند می مانیم. آمریکا نشان داده که وقتی می گوید کاری را انجام می دهد بعدا تصمیم می گیرد که آیا می خواهد به آن پایبند باشد یا نه.
وزیر خارجه ایران در مورد «باقر نمازی» گفت: من مسئول سیاست خارجی هستم. من مسئول دخالت در تصمیم های دادگاه نیستم. من وقتی می توانم مداخله کنم که مبادله ای، پیشنهاد مبادله ای، در کار باشد. من نمی توانم به عنوان وزیر خارجه دخالت کنم. من می توانم به عنوان یک فرد حقیقی و بنا بر مسائل بشردوستانه دخالت کنم و این کار را می کنم. این کار را انجام می دهم. اما در مقام وزیر خارجه جایگاهی در هیچ دادگاه ایرانی ندارم مگر اینکه درگیر مبادله با ایرانی هایی باشم که از دیدگاه ما، به اشتباه در داخل آمریکا یا جاهای دیگر بازداشت شده اند. ما بانوانی را داریم که وقتی که بازداشت شدند باردار بودند و در زندان وضع حمل کردند. ما افرادی را داریم که حتی به قید وثیقه آزاد نشدند. ما افرادی را داریم که مشکلات قلبی دارند. ما در آنجا افرادی را داریم که سرطان دارند.
ظریف با بیان اینکه مساله مبادله زندانی «ارتباطی به توافق هسته ای نداشت» افزود: ما این کار را کردیم چون با هم [سر میز مذاکره] نشسته بودیم. ما کارهایی انجام دادیم که این یکی از آنها بود. اما اقدام های مابه این دلیل بود که مایل بودیم در خصوص این موضع صحبت کنیم.
خبرنگار سی.بی.اس این سوال را مطرح کرد که «در حال حاضر پیشنهاد می دهید درباره این موضوع با چه کسی صحبت کنید، با وزیر خارجه آمریکا؟»
که ظریف در جواب گفت: نه. آمریکا فرد مسئولی را برای این کار دارد. ما هم فرد مسئولی را برای این کار داریم. اگر آنها با هم در یک رده باشند می توانند ملاقات کنند و اگر در یک رده نباشد ما فردی را منصوب می کنیم که همرده با فردی باشد که نمایندگی آمریکا را بر عهده دارد.
مصاحبه کننده سی.بی.اس افزود: پس نامه ای که شما از «اوبرایان» مسئول آمریکایی امور گروگان ها دریافت کردید…»
ظریف سخنان مصاحبه کننده را قطع کرده و گفت: [نامه ای] دریافت نکردیم.
وزیر خارجه ایران در رابطه با این پرسش که آیا «اجازه می دهید او (اوبرایان) بنشیند و با معاون شما صحبت کند» اظهار داشت: نه، ما به فردی که با موضوع گروگان سروکار دارد اجازه نمی دهیم که به آنها بپردازد زیرا آنها گروگان نیستند بلکه زندانی هستند.
ظریف افزود: ما مایلیم با هر کسی که مایل است به ایران و توافق [هسته ای] احترام بگذارد، درباره این موضوع گفت وگو کنیم. ما هیچ مساله ای با اوبرایان نداریم اما با مذاکره کننده امور گروگان ها سروکار نخواهیم داشت مگر اینکه آنها از ما بخواهند که مذاکره کننده خود در امور گروگان ها را منصوب کنیم تا بتوانیم درباره گروگان های ایرانی که در زندان های آمریکا هستند، صحبت کنیم. آمریکا نمی تواند خود را در یک موقعیت اخلاقی متفاوت قرار دهد. آمریکا ایرانی هایی را زندانی کرده که بیمار هستند، کسانی را که جرمی مرتکب نشده اند در آلمان، در استرالیا زندانی کرده است.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: وکلای افرادی که در سراسر دنیا و در آمریکا در زندان ها به سر می بردند، می گویند که آنها جرمی مرتکب نشده و بی گناه هستند. یکی از آنها [در مساله ای] دخالتی داشته و دستکم متهم شده است. آنها محاکمه نشده اند و فقط در انتظار استرداد هستند. آنها فقط به خاطر فشار آمریکا در آنجا هستند. مواردی وجود دارد که ما معتقدیم زندانی های ما بنا به دلایل واهی در زندان به سر می برند در مقابل آمریکا نیز معتقد است آنهایی که در ایران زندانی هستندبه دلایل واهی در زندان به سر می برند.
ظریف همچنین گفت: اجازه بدهید در این باره بحث نکنیم زیرا این در حوزه مسئولیت من نیست. من به اندازه کافی مسئولیت روی دوش هایم وجود دارد تا مانع از جنگ شوم، تا بکوشم که با تلاش های آمریکا برای جلوگیری از مشارکت ایران در آنچه که قانونا حق ماست یعنی روابط اقتصادی عادی، مقابله کنم. من این کار را به عنوان بخشی از کارم به عنوان وزیر خارجه انجام می دهم تا افرادی را که بدون مستندات گناهکار شناخته شده اند مبادله کنم.
وزیر خارجه ایران در ادامه مصاحبه خود با شبکه سی.بی.اس اظهار داشت: ما خواهان مناقشه نیستیم. ما خواهان تقابل نیستیم. اما با فرار کردن نیست که هفت هزار سال دوام آورده ایم. ما مقاومت می کنیم اما به دنبال تقابل نیستیم. ما معتقد نیستیم که پرزیدنت ترامپ خواهان تقابل است اما می دانیم که افرادی هستند که برای تقابل تلاش می کنند. فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.
وی درباره «تقابل نظامی» گفت: من فکر نمی کنم که تقابلی نظامی رخ بدهد. به نظر من در رابطه با تقابل نظامی احتیاط بیشتری دارند. اما فکر می کنم دولت آمریکا چیزهایی برای بروز تصادم هایی پی ریزی می کند. باید به شدت هوشیار بود تا افرادی که برای این نوع برخورد برنامه ریزی می کنند، خواسته هایشان محقق نشود.
او با بیان اینکه «از افرادی صحبت می کنم که برای تقابل طراحی می کنند» به «تیم ب» پرداخت و گفت: تیم ب گروهی است که همواره برای ایجاد تنش تلاش کرده و ادامه موجودیتش به تنش بستگی دارد. بولتون، ب اول است. بی بی نتانیاهو، ب دوم، بن زاید، ب سوم و بن سلمان، ب چهارم. من اتهام زنی نمی کنم. نتانیاهو گفته که آمریکا را تحت فشار قرار داده است تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تروریستی قرار دهد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: او (نتانیاهو) گفته که آمریکا را تحت فشار قرار داد تا از برجام خارج شود. بولتون گفته که باید از ریاست جمهوری ترامپ برای پرداختن به ایران استفاده شود. بن زاید و بن سلمان دو نفری هستند که به گفته ترامپ قول داده اند نفت ایران را جایگزین کنند. این افراد خواهان تقابل هستند و من معتقدم مهم است که افراد محتاط و انسان های عاقل و بالغ مانع از تقابل شوند.
خبرنگار سی.بی.اس این پرسش را مطرح کرد که «یک سال یا یک سال و اندی پیش که من و شما به گفت وگو نشستیم، گفتید که رئیس جمهوری شما از ملاقات با ترامپ در نیویورک امتناع کرد. آیا اکنون از این بابت پشیمان هستید؟»
ظریف پاسخ داد: نه، پشیمان نیستیم. زیرا ما با کسی که احترامی قائل نیست، کسی که تعهدات بین المللی کشورش را نقض کرده، با کسی که از توافقنامه ها خارج شده است، ملاقات نمی کنیم. برای چه باید ملاقات کرد؟ شما برای عکس یادگاری ملاقات نمی کنید. بلکه برای رسیدن به نوعی نتیجه ملاقات می کنید. اما نتیجه ای در اختیار داریم. ما یکصد صفحه [توافق] داریم. منظورم این است که این یک عکس یادگاری و دو صفحه سند نیست. ما یکصد و پنجاه صفحه توافقی داریم که به دقت درباره آن مذاکره شده است. این یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست.
وی افزود: یک توافقنامه چندجانبه [داریم] که شورای امنیت سازمان ملل که آمریکا عصو دائم آن است، آن را تایید کرده است. بنابراین اگر آمریکا خواهان مراعات آن نیست چرا باید به آن احترام گذاشت؟
وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که «پس دیدار پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهور روحانی فایده ای ندارد؟» گفت: هیچ فایده ای در ملاقات آنها نیست مگر آنکه ایالات متحده مایل باشد که نشان دهد شریکی قابل اتکاست اما در این زمینه ناکام بوده است. [آمریکا] نه فقط از [توافقنامه با] ایران بلکه از یونسکو نیز خارج شده است. آمریکا از نفتا، پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک (TPP)، شورای حقوق بشر و اخیرا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) خارج شده است. بنابراین، موضوع توافق رئیس جمهوری نیست بلکه خروج از پیمان ها و سازمان هاست.
ظریف همچنین گفت: ما مستقیما با آمریکا مذاکره نکردیم. اینکه آمریکا توسط پرزیدنت ترامپ یا پرزیدنت اوباما رهبری شود انتخاب ما نیست بلکه انتخاب مردم آمریکاست. ما احتمالا طولانی ترین مذاکره را با مردی داشتم که با توجه به شناخت من، وزیر خارجه آمریکا بود توسط سنا تایید شده و منصوب رئیس جمهوری بود که هم منتخب مردم و برآمده از آرای الکترال بود. اما این دولت تصمیم گرفته توافقی را رد کند که آنها ایجاد کرده بودند.
ظریف ادامه داد: من از جان کری حرف می زنم.
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا هنوز با او (کری) صحبت می کنید؟» گفت: من از هیج فرد خارجی هیچ توصیه ای نمی گیرم.
ظریف همچنین اظهار داشت: ترامپ باید به تاریخ ایران نگاه کند. ما هفت هزار سال با عمل کردن بر اساس توصیه خارجی ها دوام نیاورده ایم.
وی تاکید کرد: ما راهبرد خود را بر اساس آنچه که دو سال دیگر یا چهار سال دیگر در آمریکا چه اتفاقی می افتد طراحی نمی کنیم.
خبرنگار سی.بی.اس این پرسش را مطرح کرد که «آیا محتمل است که آمریکا به توافقی که از آن سخن می گویید بازگردد؟» ظریف گفت: میز مذاکره ای هست که هنوز هم وجود دارد. ما آن میز مذاکره را ترک نکردیم. ایالات متحده طرفی بود که میز مذاکره را ترک کرد. بقیه اعضای برجام هنوز آنجا هستند. این خودکار نیست. منظورم این است که آمریکا به افراد زیادی لطمه زده است.
وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که «آیا با سایر دموکرات ها صحبت می کنید؟» جواب داد: من مشخصا با هیچ کسی صحبت نمی کنم. من با هر کسی که خواهان گفت وگو با من است، صحبت می کنم. ما با اعضای رسانه ها صحبت می کنیم. ما با اعضای اندیشکده ها صحبت می کنیم.
ظریف همچنین در جواب این سوال که آیا «با مقام های سابق دولت آمریکا» و یا «فردی از دولت فعلی آمریکا صحبت می کنید؟» گفت: نه.
سی.بی.اس این نکته را مطرح کرد که «آیا در حال حاضر هیچ تماسی میان آمریکا و ایران وجود ندارد؟» وزیر خارجه ایران گفت: تا جایی که خبر دارم، هیچ [تماسی]. و فکر می کنم از همه چیزهایی که میان ایران و آمریکا رخ می دهد بسیار زیاد مطلع هستم.
وی در خصوص «ادامه پایبندی ایران به توافقنامه بین المللی» برجام اظهار داشت: ما تاکنون به برجام پایبند بوده ایم. چهارده گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ما پایبند بوده ایم. اما گزینه هایی داریم و مردم ما داور نهایی هستند.
خبرنگار سی.بی.اس در ادامه این پرسش ها را مطرح کرد که «اکتبر 2020، پائیز 2020 در پیش است زمانی که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل برداشته می شود و اجازه می دهد ایران بروند و تسلیحات متعارف خریداری کند.» «آن موقع چه خواهد شد؟ آن زمان درست در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد.» « آن هنگام تنش ها زیاد است.» «آیا ایران قصد دارد آن خریدها را انجام دهد؟»
ظریف در این رابطه گفت: این تاریخ ها مورد مذاکره قرار گرفت و موضوع مذاکراتی طولانی بود. این بدان معنی نیست که در اکتبر 2020 ما مثل عربستان 67میلیارد دلار تسلیحات می خریم. ما چین پولی نداریم. سال گذشته ما 16 میلیارد دلار برای دفاع خودمان هزینه کردیم. اما عربستان سعودی 67 میلیارد دلار سلاح خرید و امارات، با جمعیت بومی یک میلیون نفری، 22 میلیارد دلار خرج کرد.
خبرنگار: اما شما می توانید – تسلیحات سازمان ملل
ظریف: ما می توانیم
خبرنگار: تحریم برداشته شده
ظریف: اما ما نخواهیم کرد
خبرنگار: شما نخواهید کرد
ظریف: ما نخواهیم کرد
خبرنگار سی بی اس این سوال را مطرح کرد که آیا فکر نمی کنید که دولت ترامپ، همانطور که بعضی ها گمانه زنی کرده اند، تلاش می کند تا این توافق را پیش از آنکه پنجره برای شما باز شود، از مسیر خارج کند.
ظریف گفت: خب، آن دولت تلاش می کند. اما این مساله مهمی نیست زیرا ما، همانطور که می دانید، هشت سال جنگ داشتیم. هیچ کسی به ما سلاح نفروخت. به همان دلیل، ما موشک های خود را توسعه دادیم. اکنون شکایت می کنند که چرا ما موشک داریم. ما موشک داریم چون شما به ما هیچ ابزار دیگری برای دفاع ندادید. ما می توانستیم سلاح بخریم. ما می توانستیم جت های جنگنده بخریم اما وقتی که به ما حمله شد هیچ کس آنها را به ما نداد. بنابراین ما موشک های خود را توسعه دادیم و به لطف خدا، ما به سلاح های خارجی نیاز چندانی نداریم.
ظریف درباره تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و لغو معافیت خریداران نفت ایران از تحریم های آمریکا اظهار داشت: این مساله به مردم ایران نشان می دهد که آمریکا ارزش آن را ندارد که طرف مذاکره باشد. این چیزی است که این مساله ثابت می کند. این به آن بستگی دارد که آیا اروپا و همچنین سایر اعضای برجام می خواهند که سرنوشت خود را به دست دولتی بسپارند که به حرف های آنها احترام نمی گذارد یا نه. ما دوام خواهیم آورد. ما در روزهای سخت تر هم دوام آورده ایم. این چیزی نیست که ما از آن استقبال کنیم. ما در پاسخ تدابیر خود را به کار خواهیم گرفت اما دوام خواهیم آورد.
وزیر خارجه کشورمان در خصوص اینکه آیا دولت آمریکا مردم یا دولت ایران را تحت فشار قرار داده است، گفت: مردم را. مردم ایران وقتی تحت فشار قرار می گیرند با تسلیم شدن به آن پاسخ نمی دهند. آنها با مقاومت پاسخ می دهند. آنها از ما می خواهند که باجلال و شایستگی، نه با تسلیم شدن در برابر فشار، نماینده آنها باشیم. این گونه بوده است که مردم ایران در فراز و نشیب های طول تاریخ، هفت هزار سال دوام آورده اند.
ظریف در خصوص ادعاهای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مورد ایران گفت: او اشتباه می کند زیرا آنها (آمریکایی ها) با افراد اشتباهی در منطقه ما هماهنگ شده اند. آنها نمی توانند قبول کنند که از شکست رنج می برند زیرا طرف اشتباه را انتخاب کرده اند.
وی افزود: آنها بیش از هر کس دیگری پول خرج کرده اند. به گفته پرزیدنت ترامپ، هفت تریلیون دلار. متحدان آنها، کشورهای وابسته آنها، عربستان و امارات، میلیاردها و میلیارد دلار صرف تلاش برای ایجاد ناآرامی، تلاش برای حمایت از سازمان های تروریستی، حتی در مناطقی مثل شمال آفریقا که در آنجا حضور ندارند، کرده اند. ببینید در شمال آفریقا چه می کنند. آشوب در شمال آفریقا را ببینید. ما حتی در شمال آفریقا نیستم. لازم است به جایی نگاه کنید که در واقع مشکل از آنجا می آید. مشکل از ایران نمی آید. چه کسی ایدئولوژی داعش را فراهم کرد؟ چه کسی ایدئولوژی القاعده را فراهم کرد؟ آنها از ایدئولوژی چه کسی تبعیت می کنند؟ آیا آنها از ایدئولوژی ما پیروی می کنند؟
خبرنگار سی.بی.اس گفت «اما نیروهای ایرانی و نیروهای مورد حمایت ایران هستند که …» و ظریف پاسخ داد: که با تروریست ها مبارزه می کنند.
وی افزود: رئیس جمهور ترامپ در مناظره انتخابات ریاست جمهوری با هیلاری کلینتون به صورت علنی گفت که ایران داعش را می کشد. آیا ما طرف اشتباه را از بین می بریم؟ اگر بخواهید نقل قول ترامپ را برایتان می آورم.
سی.بی.اس این سوال را مطرح کرد که «آیا این مجال را می بینید که در جاهای دیگر با آمریکا همکاری دیپلماتیک داشته باشید؟ منظورم این نکته است که شما از موقعیتی صحبت می کنید که منافع مشترک چندانی با آمریکا نمی بینید.»
ظریف در این باره گفت: بستگی به این دارد که کدام منافع آمریکا – و واشنگتن منفعت خود را چگونه تعریف می کند.
خبرنگار شبکه آمریکایی این موضوع را مطرح کرد که «ایران در گذشته در افغانستان مفید و موثر واقع شد.» ظریف گفت: بله. ما همه جا مفید و موثر بوده ایم. ما در سوریه با تروریسم مبارزه کرده ایم. در عراق با تروریسم مبارزه کرده ایم. آمریکا می گوید که هدفش در عراق مبارزه با داعش است. دیروز در عراق – دوست و متحد آمریکا – بزرگداشتی برای سیصد ایرانی که در مبارزه با در عراق جان خود را از دست داده بودند، برگزار شد. خانواده های آنها نیز دعوت شده بودند. رئیس جمهوری عراق پیامی به آن گردهمایی فرستاد. نخست وزیر عراق هم پیامی به آن گردهمایی فرستاد. همه آنها دوستان شما هستند. بنابراین همه نقش ایران را در ایجاد ثبات به رسمیت می شناسند. من ندیده ام که آنها برای شهدایی از عربستان یا امارات که در مبارزه با داعش شهید شده باشند بزرگداشتی برپا کنند. به نظر می رسد دولت شما به نوعی آنها را تبرئه می کند. چه کسی در سال 2001 طالبان را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت شناخت؟ آیا ایران بود؟ ما طرفی برای ایجاد راه حل در افغانستان بودیم.
ظریف در بخش دیگری از مصاحبه عنوان کرد: ما در منطقه خودمان فعالیت می کنیم. به همین دلیل است که خلیج فارس نامیده می شود، نه خلیج مکزیک. ما در منطقه خودمان فعالیت می کنیم. ما یک نیروی ثبات در منطقه خودمان هستیم. تاریخ این را نشان می دهد. آمریکا بسیار دورتر از سواحل خود و در منطقه ما فعالیت می کند. آمریکا باید تشخیص درستی داشته باشد. چه کسی برای ثبات تلاش می کند. اگر پمپئو می خواهد این داستان ها را بسازد می تواند این کار را ادامه دهد. اما این مشکلات آمریکا را حل نمی کند. ترامپ می گوید که آمریکا هفت تریلیون دلار در این منطقه خرج کرده ایم و چیزی جز بدبختی برای خودمان و مردم منطقه حاصل نشده است.
ظریف در مورد صحبت های ترامپ در ماه فوریه که گفته بود «نیروهای آمریکایی برای نظارت بر ایران در عراق می مانند» اظهار داشت: بلافاصله از عراقی ها شنیدیم که گفتند حضور نیروهای آمریکا برای این منظور نیست.
وزیر خارجه ایران افزود: به عراق رفتم. به مدت پنج روز در آنجا ماندم. به پنج شهر رفتم. به میان مردم عراق رفتم و از من استقبال کردند. به اماکن عمومی رفتم. رئیس جمهور ترامپ وقتی به عراق رفت به یک پایگاه نظامی رفت و ساعاتی بعد در تاریکی شب از همان پایگاه کشور را ترک کرد. رئیس جمهوری ما به عراق رفت و سه روز در آنجا ماند. او به ملاقات های عمومی در سه شهر عراق رفت. حالا شما بگویید که در عراق از چه کسی استقبال می شود و از چه کسی نمی شود.
ظریف در مورد ادعاهای پمپئو مبنی بر «ارتباط میان ایران و القاعده» گفت: به یاد می آورم که 15 نفر از 21 تروریست یازده سپتامبر شهروندان سعودی بودند. هیچ یک از آنها ایرانی نبودند.
وی در پایان در خصوص اینکه «آیا نگران احتمال حمله آمریکا به ایران نیستید؟ گفت: من نگران نیستم. نگران دستور کارهای پنهانی هستم که برخی افراد دنبال می کنند. می دانم که پرزیدنت ترامپ با وعده درگیر نشدن در جنگ های احمقانه در کارزار انتخاباتی شرکت کرد. می دانم که برخی افراد دیگر دستور کارهای متفاوتی دارند.
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جهوری اسلامی ایرنا، تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1398، کدخبر: www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها